IWLCA Names Division III All-Regional Teams

212 student-athletes honored for play in 2007 season

23 May 2007

The IWLCA has honored 211 student-athletes in Division III with a selection on one of the All-Regional teams. These athletes are now eligible for inclusion on the IWLCA/US Lacrosse All-American teams, which will be announced on May 29. The IWLCA and US Lacrosse will honor the National All-Americans at an awards banquet on June 16, 2007 in Downingtown, Pa.

Berkshire Region

First team Jen Bianculli, D, Sr., Wesleyan Caroline Boiardi, D, Jr., Trinity Alyssa Briody, A, Sr., Amherst Lindsay Bucci, A, So., Babson Amy Craig, A, So., Amherst Jackie Godfrey, M, So., Babson Lauren Malinowski, A, Sr., Trinity Anita Martignetti, A, Jr., Babson Mary Noonan, M, So., Amherst Sarah Orkin, M, So., Wesleyan Kaitlyn Petengill, A, Fr., Babson Michelle Smith, GK, Jr., Trinity Emery Sweeney, D, Sr., Amherst Kaylan Tildsley, M, Sr., Williams Liz Wise, M, Sr., Amherst CJ Yanofsky, A, Jr., Trinity

Second team Jaclyn Alessi, D, Sr., Springfield Maxine Brownstein, M, Sr., Wellesley Stephanie Cronan, M, Sr., Union Casey Flynn, A, Fr., MIT Gabriele Geier, D, Sr., Trinity Haley Geller, M, Fr., Wellesley Casey Logan, A, Sr., Wellesley Ashely Martell, A, Sr., Springfield Linda McEvoy, GK, Jr., Amherst Kate Nichols, D, So., Babson Ashley Platt, M, Sr., Babson Sarah Remes, M, Fr., Trinity Allie Toney, A, Sr., Union Cortney Tertrault, A, Jr., Wesleyan Colette Whitaker, A, Fr., Wellesley Lisa Zweigenhaft, D, So., Wesleyan

Boardwalk Region

First Team Kelly Angstadt, M, So., Rowan Alexandra Bailly, A, Jr., Drew Cassidy Callahan, D, So., Stevens Toni-Anne Cavallo, M, Jr., TCNJ Courtney Cunningham, M, Sr., Drew Karen Doane, A, Jr., TCNJ Brianna Gillin, A, Sr., Montclair State Rachel Gordon, D, So., TCNJ Kristen Kuhmann, GK, Sr., Montclair State Jackie Messantonio, M, Sr., Scranton Dina Morrone, D, Sr., Montclair State Alyssa Pigott, M, Fr., Stevens Katie Reuther, D, So., TCNJ Shana Smeriglio, D, Sr., Rowan Jennifer Tanis, M, Jr., Montclair State Amanda Wayne, A, So., FDU

Honorable Mention Katie Kline, A, Sr., Rowan Lindsey Perno, M, Jr, Drew Lindsey Specht, M, Jr., FDU Chrissy Ivy, D, Sr., Rowan

Chesapeake Region

First Team Sue Ackerman, A, Jr., Salisbury Kaitlin Barker, A, Sr., Mary Washington Emily Blatter, A, Jr., Goucher Lauren Carrier, M, So., St. Mary's Kelly Evans, A, Sr., Washington & Lee Ani Khatchatoorian, M, Sr., Salisbury Kate Knitter, M, Jr., Mary Washington Kate Lyons, D, Sr., Mary Washington Maggie Megear, M, Sr., Washington & Lee Kat Michaels, D, Jr., Washington & Lee Meaghan O'Leary, M, Sr., Mary Washington Kelly Phillips, D, Jr., Salisbury Traci Phipps, A, Sr., Randolph-Macon Katlyn Scarlett, GK, So., Roanoke Stephanie Shores, A, Sr., Salisbury Katie Simmons, M, Jr., Salisbury

Second Team Megan Barbieri, D, Sr., Greensboro Karisa Carroll, D, Fr., St Mary's Jillian Boyd, M, Jr., Virginia Wesleyan Kristen Conques, M, Sr., Christopher Newport Natalie Degele, A, Sr., Salisbury Caitlin Erickson, A, Jr., Mary Washington Kristyn Hankins, A, Sr., Christopher Newport Stephanie Hearn, D, Sr., Mary Washington Nicole Johnson, D, Sr., Lynchburg Danielle Miller, M, Sr., St. Mary's Caitlin O'Neill, D, Jr., Catholic Chelsea Rankin, M, Sr., Roanoke Kate Robinson, M, Fr., Catholic Kelsi Robinson, A, So., Washington & Lee Megan Slosson, M, Jr., Washington & Lee Sarah Tilbor, GK, Jr., Washington & Lee

Empire Region

First Team Allison Bourgal, A, Sr., Cortland Kaillie Briscoe, A, So., Hamilton Cici Carter, D, Sr., Cortland Sarah Davidson, D, Jr., William Smith Sarah Dillon, M, Sr., William Smith Ali Fantl, A, Sr., Vassar Alyssa Greenbaum, D, Jr., Oneonta Kalley Greer, GK, Sr., Hamilton Liz Longley, A, Sr., Hamilton Tia Morgia, A, Sr., Nazareth Ariel Nelson, GK, Jr., Vassar Laurie Quackenbush, M, Jr., St. John Fisher Beth Quartier, A, Sr., Nazareth Nicole Tetrault, A, So., Hamilton Stephanie Walker, M, Sr., Elmira Jen Willis, M, Sr., Cortland

Second Team Jillian Battaglia, D, Sr., Cortland Maggie Benham, A, So., Geneseo Hannah Brennan, D, So., Nazareth Colleen Byrne, M, Jr., Geneseo Tina Castellan, M, Jr., Vassar Kathryn Durki, M, Sr., St. Lawrence Tara Eckberg, D, Jr., Hamilton Molly Fitzgerald, A, Fr., William Smith Jessie Fritz, M, Fr., Cortland Haley Koperski, A, Sr., St. John Fisher Asti Kutzer, M, Sr., Ithaca Kate Marek, M, So., Hamilton Kim Medla, A, Jr., Ithaca Caitlin Navor, D, So., St. John Fisher Caity Richardson, M, Jr., Nazareth Ashley Taylor, GK, Jr., Brockport

Metro Region

First Team Ashley Bevington, M, So., Franklin & Marshall Kelly Cassels, A, Sr., Franklin & Marshall Katie Ceglarski, M, Jr., Gettysburg Lizzie Cone, D, Sr., Dickinson Katie Foley, A, So., Elizabethtown Callie Gates, D, Jr., Gettysburg Emily Gill, D, Sr., Franklin & Marshall Laurie Goon, D, Sr., Gettysburg Katie Hagan, M, Sr., Gettysburg Katie Hoy, M, Sr., Eastern Sarah Meisenberg, M, So., Franklin & Marshall Jen Pritchard, A, So., Franklin & Marshall Allyson Shicora, GK, Jr., Ursinus Megan Wallenhorst, A, Jr., Lycoming Sarah Wingerden, M, So., Lycoming Connie Wuenschel, M, Sr., McDaniel

Second Team Jessie Basch, M, So., Eastern Krissy Browning, A, Jr., Gettysburg Alysa Crellin, M, Fr., Dickinson Erin Dillon, D, Sr., Lycoming Jaclyn Girsch, M, Jr., York Melissa Grigsby, D, Jr., Swarthmore Amy Jennings, A, So., Dickinson Megan Moore, M, Jr., Gettysburg Lee Oliver, D, Jr., McDaniel Morgan Reale, D, So., Lycoming Megan Sanborn, M, Jr., Swarthmore Kate Sanford, D, Jr., Dickinson Shannon Summers, A, So., Franklin & Marshall Laura Williams, M, Sr., Dickinson Brianna Yapps, A, Jr., York

Pilgrim Region

First Team Lauren Barrett, A, Jr., Colby Reid Berrien, M, Jr., Middlebury Blair Bowie, GK, So., Middlebury Steph Collins -Finn, GK, So., Bowdoin Claire Edelen, A, Sr., Middlebury Allie Libby, A, Sr., Colby Grace Moore, D, Jr., Bowdoin Liz Morbeck, D, Sr., Colby Lauren Murphy, M, Sr., Tufts Kate Sheridan, M, So., Colby Amanda Smith, A, Jr., Middlebury Cara Sweeney, D, Jr., Bates Jackie Thomas, D, Sr., Tufts Molly Wagner, M, Jr., Bates Kim Walker, M, Sr., Middlebury Taylor White, M, Sr., Bowdoin

Second Team Sarah Bromley, D, Jr., Tufts Annie Cameron, A, So., Gordon Libba Cox, M, Sr., Colby Bobbi Dennison, M, Jr., Bowdoin Katelyn Drake, M, Fr., Bates Julie Hodgson, D, Sr., Gordon Liza Humes, A, Sr., Middlebury Morgan Maciewicz, A, Fr., Bates Nikki Mackay, A, So., Curry Molly Moss, M, So., Endicott Heather Nickerson, M, So., Colby Alex Pearce, A, So., Endicott Molly Radis, A, Fr., Bates Caroline Thomas, A, So., Bates Courtney Thomas, M, So., Tufts Chyanne Wilson, GK, So., Gordon

West Region

First Team Lindsay Buhr, D, Sr., Denison Carly Carey, A, So, Wooster Courtney Cronin, A, So., Claremont Mudd Scripps Maggie Eichenlaub, GK, Jr., Ohio Wesleyan Kate Fitzgerald, A, Sr., Colorado College Julia Fouts, M, Jr., Ohio Wesleyan Krissy Frost, M, Sr., Denison Robin Harvey, M, Sr., Colorado College Kristen Huff, GK, Sr., Claremont Mudd Scripps Lela Hull, M, So., Oberlin Anna Liggett, D, Sr., Colorado College Jenna Moon, A, Sr., St. Vincent Hannah Murtaugh, D, Sr., Colorado College Emily Reichart, D, Fr., Fredonia State Mallory Singer, A, Sr., Claremont Mudd Scripps Callae Snively, M, Jr., Claremont Mudd Scripps

Second Team Paula Breen, M, Sr., Ohio Wesleyan Frankie De Lavis, A, Fr., Kenyon Rosemary Eberle, D, So., Wooster Lindsay Gaesser, A, Jr., Claremont Mudd Scripps Lynn Gerbac, D, Sr., Oberlin Elizabeth Gray, M, So., Redlands Carolyn Hicks, GK, Sr., Denison Taryn Higgins, M, So., Wooster Mallory Newton, A, Jr., Colorado College Scarlet Prati, M, Fr., Oberlin Lizzie Rosenberger, D, Sr., Colorado College Meredith Ruffing, A, Sr., St. Vincent Quinn Simmons, M, Jr., Denison Kristen Steenerson, D, Jr., Claremont Mudd Scripps Beth Vonderbrink, D, So., Wittenberg Meg Wilcox, A, Jr., Denison