[Printer Friendly Page]

SWIMMING & DIVING

Licensed to Norwich University         HY-TEK's Meet Manager 1/10/2009 04:19 PM
                       Bates/UNE vs Norwich - 1/10/2009                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates Swimming and Diving  'A'                              1:57.02  
     1) Drake, Katelyn                  2) Leasure, Kara                  
     3) Boyatsis, Alexis                4) Green, Charlotte               
  2 Bates Swimming and Diving  'B'                              2:05.48  
     1) Fleming, Hope                   2) Tawa, Olivia                   
     3) Johnston, Amy                   4) Dukuly, Tasha                  
  3 University of New England  'A'                              2:07.86  
     1) Russell, Alyssa 18              2) Shea, Sara 19                  
     3) Campbell, Melissa 21            4) Walsh, Meghan 21               
  4 Norwich  'A'                                                2:09.70  
     1) Jones, Felicia                  2) Vayda, Anne-Marie              
     3) Knoop, Janice                   4) Patterson, Molly               
  5 University of New England  'B'                              2:12.90  
     1) O'Brien, Meagan 21              2) Lipomi, Hannah 18              
     3) Gilman, Devan 19                4) LaFlamme, Alicia 18            
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates Swimming and Diving  'A'                              1:41.78  
     1) Berry, Chris                    2) McKeown, Alex                  
     3) Scott, Ned                      4) Lipoff, Matt                   
  2 Norwich  'A'                                                1:45.31  
     1) Bue, Pete                       2) Hugh, Simon                    
     3) Moeller, Joe                    4) Prybella, Chris                
  3 Bates Swimming and Diving  'B'                              1:45.49  
     1) Depew, Nathaniel                2) Horn, Ben                      
     3) Carroll, Patrick                4) Boniface, Tom                  
  4 University of New England  'A'                              1:50.07  
     1) Oliver, Ian 20                  2) Wagner, Zach 18                
     3) Cochrane, Bobby 21              4) Robichaud, Patrick 22          
  5 Norwich  'B'                                                1:57.94  
     1) Fields, Zander                  2) Palluth, Nick                  
     3) Weber, Kevin                    4) Mahoney, Zach                  
 -- Bates Swimming and Diving  'D'                             X1:49.50  
     1) Aupi, Dan                       2) MacNaughton, Jake              
     3) Andrews, Mark                   4) Cooper, Nate                   
 -- Bates Swimming and Diving  'C'                             X1:55.80  
     1) Cooper, Byron                   2) Walsh, Bill                    
     3) Chatikavanij, Peem              4) Greenberg, Alec                
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Tato, Emily                  Bates                         11:10.13  
  2 Hanson, Abigail              Bates                         11:37.12  
  3 Leopard, Alison           20 UNE                           11:55.47  
  4 Stephenson, Lauren        18 UNE                           13:14.90  
 -- Johnson, Bailey              Bates                        X12:05.02  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitcairn, Ryan               Bates                         10:55.34  
  2 Kenia, Kyle                  WICK                          10:59.87  
  3 Sullivan, Kick               Bates                         11:14.84  
  4 Zemanek, Mike                WICK                          11:27.27  
  5 Oliver, Ian               20 UNE                           13:04.93  
 -- Andrews, Mark                Bates                        X11:26.45  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Leasure, Kara                Bates                          2:00.76  
  2 Drake, Katelyn               Bates                          2:03.59  
  3 Baldini, Lindsay          18 UNE                            2:06.13  
  4 Johnson, Erica            21 UNE                            2:07.31  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Prybella, Chris              WICK                           1:48.62  
  2 Boniface, Tom                Bates                          1:53.64  
  3 Lipoff, Matt                 Bates                          1:58.63  
  4 Leonard, Jason               WICK                           2:03.72  
 -- MacNaughton, Jake            Bates                         X1:59.06  
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Hope                Bates                            31.24  
  2 Lupi, Carole                 Bates                            31.37  
  3 Travnik, Allie            18 UNE                              33.65  
  4 Russell, Alyssa           18 UNE                              34.13  
  5 Jones, Felicia               WICK                             36.39  
  6 Andreo, Molly                WICK                             39.94  
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Bue, Pete                    WICK                             26.01  
  2 Depew, Nathaniel             Bates                            26.82  
  3 Aupi, Dan                    Bates                            27.37  
  4 Mahoney, Zach                WICK                             33.01  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Vayda, Anne-Marie            WICK                             33.91  
  2 Shea, Sara                19 UNE                              34.01  
  3 Tawa, Olivia                 Bates                            37.04  
  4 Hanson, Abigail              Bates                            37.14  
  5 LaFlamme, Alicia          18 UNE                              39.44  
  6 Patterson, Molly             WICK                             39.46  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeown, Alex                Bates                            29.44  
  2 Hugh, Simon                  WICK                             29.86  
  3 Horn, Ben                    Bates                            30.79  
  4 Robichaud, Patrick        22 UNE                              31.99  
  5 Palluth, Nick                WICK                             34.03  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Ali               21 UNE                            1:03.56  
  2 Boyatsis, Alexis             Bates                          1:06.44  
  3 Green, Charlotte             Bates                          1:06.57  
  4 Knoop, Janice                WICK                           1:12.03  
  5 Campbell, Melissa         21 UNE                            1:13.22  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Ned                   Bates                            55.56  
  2 Moeller, Joe                 WICK                             57.49  
  3 Carroll, Patrick             Bates                            59.72  
  4 MacMunn, Jim              18 UNE                            1:03.51  
  5 Weber, Kevin                 WICK                           1:05.30  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wareham, Lizzie           18 UNE                              26.06  
  2 Dukuly, Tasha                Bates                            26.83  
  3 Reingold, Sarah              Bates                            27.14  
  4 Jones, Felicia               WICK                             29.11  
  5 Walsh, Meghan             21 UNE                              29.93  
  6 Andreo, Molly                WICK                             33.83  
 -- Lizars, Allison              Bates                           X28.45  
 -- Frye, Alison                 Bates                           X29.34  
 -- Bowden, Hilary            21 UNE                             X32.17  
 -- Carter, Lauren            20 UNE                             X32.30  
 -- Fougere, Emily            18 UNE                             X32.57  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Bue, Pete                    WICK                             23.20  
  2 Berry, Chris                 Bates                            23.24  
  3 Fields, Zander               WICK                             24.00  
  4 Wagner, Zach              18 UNE                              24.05  
  5 Cooper, Nate                 Bates                            24.06  
  6 Nuber, Eric               18 UNE                              27.36  
 -- Walsh, Bill                  Bates                           X24.20  
 -- Greenberg, Alec              Bates                           X25.06  
 -- McCarthy, Patrick            WICK                            X30.93  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudis, Annaliese             Bates                           155.65  
  2 Howard, Jessica              Bates                           137.15  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Tato, Emily                  Bates                            57.02  
  2 Johnson, Erica            21 UNE                              58.07  
  3 Reingold, Sarah              Bates                            58.91  
  4 McLeod, Nori              18 UNE                            1:01.85  
  5 Jones, Felicia               WICK                           1:05.26  
  6 Andreo, Molly                WICK                           1:13.91  
 -- Lizars, Allison              Bates                         X1:02.01  
 -- Hanson, Abigail              Bates                         X1:02.48  
 -- Johnston, Amy                Bates                         X1:11.45  
 -- Johnson, Bailey              Bates                         X1:13.77  
 -- Frye, Alison                 Bates                         X1:14.17  
 -- Evans, Helen                 Bates                         X1:20.90  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Prybella, Chris              WICK                             48.17  
  2 Depew, Nathaniel             Bates                            51.73  
  3 Lipoff, Matt                 Bates                            52.41  
  4 Mahoney, Zach                WICK                             54.54  
  5 Nuber, Eric               18 UNE                            1:01.16  
 -- Roy, Patrick                 WICK                            X34.19  
 -- Aupi, Dan                    Bates                           X50.47  
 -- Chatikavanij, Peem           Bates                           X51.91  
 -- Cooper, Nate                 Bates                           X52.74  
 -- MacNaughton, Jake            Bates                           X53.66  
 -- Walsh, Bill                  Bates                           X53.73  
 -- Cooper, Byron                Bates                           X58.92  
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupi, Carole                 Bates                          1:06.46  
  2 Fleming, Hope                Bates                          1:06.60  
  3 Travnik, Allie            18 UNE                            1:09.43  
  4 Stephenson, Lauren        18 UNE                            1:12.61  
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Berry, Chris                 Bates                            55.72  
  2 Bue, Pete                    WICK                             55.93  
  3 Boniface, Tom                Bates                            57.45  
  4 Fields, Zander               WICK                           1:05.78  
  5 Oliver, Ian               20 UNE                            1:11.20  
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Vayda, Anne-Marie            WICK                           1:13.08  
  2 Shea, Sara                19 UNE                            1:13.42  
  3 Drake, Katelyn               Bates                          1:15.06  
  4 Tawa, Olivia                 Bates                          1:20.52  
  5 Lipomi, Hannah            18 UNE                            1:22.00  
  6 Patterson, Molly             WICK                           1:23.85  
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Zach              18 UNE                            1:02.18  
  2 McKeown, Alex                Bates                          1:04.92  
  3 Hugh, Simon                  WICK                           1:07.04  
  4 Horn, Ben                    Bates                          1:07.66  
  5 Palluth, Nick                WICK                           1:20.13  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Leasure, Kara                Bates                          5:23.95  
  2 Green, Charlotte             Bates                          5:36.91  
  3 Baldini, Lindsay          18 UNE                            5:49.97  
  4 Gilman, Devan             19 UNE                            6:10.55  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitcairn, Ryan               Bates                          5:14.60  
  2 Moeller, Joe                 WICK                           5:15.69  
  3 Kenia, Kyle                  WICK                           5:18.10  
  4 Sullivan, Kick               Bates                          5:21.20  
 
Event 25  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wareham, Lizzie           18 UNE                              28.65  
  2 Wagner, Ali               21 UNE                              29.33  
  3 Boyatsis, Alexis             Bates                            30.33  
  4 Dukuly, Tasha                Bates                            31.28  
  5 Knoop, Janice                WICK                             31.46  
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Ned                   Bates                            24.33  
  2 Carroll, Patrick             Bates                            26.34  
  3 MacMunn, Jim              18 UNE                              27.26  
  4 Leonard, Jason               WICK                             27.67  
  5 Weber, Kevin                 WICK                             28.25  
  6 Nuber, Eric               18 UNE                              31.20  
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudis, Annaliese             Bates                           220.70  
  2 Howard, Jessica              Bates                           192.30  
 
Event 29  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Tato, Emily                  Bates                          1:06.01  
  2 Lupi, Carole                 Bates                          1:09.10  
  3 Vayda, Anne-Marie            WICK                           1:10.98  
  4 McLeod, Nori              18 UNE                            1:13.28  
  5 O'Brien, Meagan           21 UNE                            1:16.62  
  6 Knoop, Janice                WICK                           1:18.46  
 
Event 30  Men 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Aupi, Dan                    Bates                            57.95  
  2 Wagner, Zach              18 UNE                              58.87  
  3 Depew, Nathaniel             Bates                          1:00.12  
  4 Moeller, Joe                 WICK                           1:00.84  
  5 Robichaud, Patrick        22 UNE                            1:04.68  
  6 Leonard, Jason               WICK                           1:07.42  
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Bates Swimming and Diving  'A'                              1:45.70  
     1) Green, Charlotte                2) Drake, Katelyn                 
     3) Leasure, Kara                   4) Dukuly, Tasha                  
  2 University of New England  'A'                              1:47.44  
     1) Baldini, Lindsay 18             2) Wagner, Ali 21                 
     3) Johnson, Erica 21               4) Wareham, Lizzie 18             
  3 Bates Swimming and Diving  'B'                              1:53.72  
     1) Lupi, Carole                    2) Reingold, Sarah                
     3) Lizars, Allison                 4) Evans, Helen                   
  4 University of New England  'B'                              2:05.31  
     1) Carter, Lauren 20               2) Bowden, Hilary 21              
     3) Fougere, Emily 18               4) Leopard, Alison 20             
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Norwich  'A'                                                1:32.66  
     1) Fields, Zander                  2) Mahoney, Zach                  
     3) Kenia, Kyle                     4) Prybella, Chris                
  2 Bates Swimming and Diving  'B'                              1:34.33  
     1) Carroll, Patrick                2) Cooper, Nate                   
     3) Walsh, Bill                     4) Aupi, Dan                      
  3 Norwich  'B'                                                1:39.93  
     1) Palluth, Nick                   2) Hugh, Simon                    
     3) Weber, Kevin                    4) Zemanek, Mike                  
  4 University of New England  'A'                              1:43.58  
     1) MacMunn, Jim 18                 2) Nuber, Eric 18                 
     3) Oliver, Ian 20                  4) Robichaud, Patrick 22          
 -- Bates Swimming and Diving  'C'                             X1:37.19  
     1) Cooper, Byron                   2) Greenberg, Alec                
     3) Andrews, Mark                   4) MacNaughton, Jake              
 -- Norwich  'C'                                               X1:48.50  
     1) Roy, Patrick                    2) McCarthy, Patrick              
     3) McLintock, John                 4) Leonard, Jason                 
 -- Bates Swimming and Diving  'A'                                   DQ  
     1) Berry, Chris                    2) Chatikavanij, Peem             
     3) Boniface, Tom                   4) Scott, Ned