Licensed to Connecticut College        HY-TEK's Meet Manager 12/7/2008 03:41 PM
                   Camel Invite 08 - 12/6/2008 to 12/7/2008                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connecticut College  'A'                          1:41.49    1:42.27   36  
     1) Komninos, Kat FR                2) Fernandes, Erika FR            
     3) Palmer, Alyssa JR               4) Lindberg, Catherine SR         
       26.15    25.21    25.45    25.46                                    
  2 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    1:43.38    1:43.37   30  
     1) Gayman, Heidi FR                2) Otey, Sarah-Jane SO            
     3) Olson, Amy JR                   4) Shadwick, Kimberly SO          
       26.22    25.77    26.48    24.90                                    
  3 Bates Swimming and Diving  'A'                    1:43.17    1:44.82   26  
     1) Drake, Katelyn JR               2) Tato, Emily FR                 
     3) Green, Charlotte SO             4) Leasure, Kara FR               
       26.88    26.13    26.70    25.11                                    
  4 Wellesley College-NE  'A'                         1:46.12    1:46.39   22  
     1) Mitten, Emilie JR               2) Gall, Julia FR                 
     3) Smith, Whitney FR               4) Dutton, Dana SO                
       27.26    26.68    26.78    25.67                                    
  5 East Stroudsburg University  'A'                  1:45.20    1:48.42   18  
     1) Johnson, Emily SR               2) Fallon, Cait SO                
     3) Scoppetta, Chia FR              4) Kaminski, Sally SR             
       27.75    28.46    27.29    24.92                                    
  6 Connecticut College  'B'                          1:47.77    1:48.93   14  
     1) Ingerick, Meghan FR             2) MacDonald, Erica SR            
     3) Pappas, Lauren FR               4) Weymouth, Leigh SO             
       27.82    27.74    26.80    26.57                                    
  7 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    1:49.15    1:49.37   10  
     1) Moorman, Anna SO                2) Funk, Christa FR               
     3) Mestemaker, Jordan FR           4) Conway, Jessica JR             
       27.99    27.45    26.73    27.20                                    
  8 Bates Swimming and Diving  'B'                    1:46.50    1:50.98    6  
     1) Dukuly, Tasha FR                2) Fleming, Hope SR               
     3) Johnston, Amy FR                4) Lupi, Carole FR                
       27.43    28.15    28.26    27.14                                    
  9 Wellesley College-NE  'B'                         1:50.23    1:51.04  
     1) Guynn, Katie SR                 2) Welch, Stephanie FR            
     3) Weir, Laura JR                  4) Xiang, Stepheny SR             
       28.15    27.65    27.88    27.36                                    
 10 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    1:53.64   x1:52.32  
     1) Womack, Trayce SO               2) Miller, Claire FR              
     3) Winterberger, Shea SR           4) Harrison, Amy                  
       28.40    27.60    27.89    28.43                                    
 11 East Stroudsburg University  'B'                  1:58.20    1:59.80  
     1) Downs, Ashley SO                2) Pellington, Cathleen SR        
     3) Lusher, Sam JR                  4) Geddrie, Jade FR               
       29.52    31.01    29.38    29.89                                    
 -- Wellesley College-NE  'C'                         2:00.00   X1:57.28  
     1) Maisel, Sabrina FR              2) Cahill, Alex SO                
     3) Nichols, Victoria SO            4) Spedden, Elise JR              
       31.25    28.67    28.45    28.91                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    1:27.66    1:27.81   36  
     1) Volkman, Taylor JR              2) Okorn, Jim SR                  
     3) Beshoar, Dan FR                 4) Knox, Johnson FR               
       22.96    21.32    22.12    21.41                                    
  2 Connecticut College  'A'                          1:26.48    1:28.14   30  
     1) Troy, Pat JR                    2) Finnerty, Brian JR             
     3) Meszaros, Austin SO             4) Moryan, Grant JR               
       22.02    22.83    21.84    21.45                                    
  3 Bates Swimming and Diving  'A'                    1:29.61    1:29.48   26  
     1) Berry, Chris SR                 2) Scott, Ned FR                  
     3) Depew, Nathaniel FR             4) Chatikavanij, Peem SO          
       22.69    22.17    22.55    22.07                                    
  4 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    1:31.72    1:31.41   22  
     1) Schwartz, Eric SO               2) Woods, Chris SR                
     3) Bonomi, Brian SO                4) McGuiness, Brian FR            
       23.64    22.08    23.00    22.69                                    
  5 Bates Swimming and Diving  'B'                    1:31.90    1:32.92   18  
     1) Carroll, Patrick SO             2) Lipoff, Matt FR                
     3) Walsh, Bill SR                  4) Boniface, Tom FR               
       23.58    23.27    23.84    22.23                                    
  6 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    1:36.16   x1:33.39  
     1) Helsabeck, Jason JR             2) Schumacher, Mitchell SO        
     3) Strobel, Preston FR             4) Newmeyer, Ryan SR              
       23.85    23.26    23.21    23.07                                    
  7 Connecticut College  'B'                          1:35.37    1:36.20   14  
     1) Reiff, Matt SO                  2) Clinton, Marc SO               
     3) Squires, Harry SO               4) Perley, Albert FR              
       24.62    24.06    23.46    24.06                                    
  8 U. S. Coast Guard Academy  'D'                    1:38.86   x1:37.19  
     1) Borny, Theodore SO              2) Bell, William SO               
     3) Weaver, Colin FR                4) Cosenza, Nick                  
       23.89    23.30    25.37    24.63                                    
 
Event 3  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandes, Erika          FR CONN                   33.00      32.02   18  
  2 Roscioli, Sarah           SO ESU                    33.02      32.40   16  
  3 Weymouth, Kate            SO CONN                   33.00      33.56   14  
  4 Jensen, Fiona             SO CONN                   33.80      33.75   12  
  5 Leasure, Kara             FR Bates                  35.00      34.02   10  
  6 Vihonski, Krystyna        SR CGA                    34.37      34.03    8  
  7 Tato, Emily               FR Bates                  32.00      34.28    6  
  8 Maisel, Sabrina           FR WELL-NE                34.05      34.76    5  
  9 Greenley, Anais           SR CGA                    34.48      34.98    4  
 10 Buckle, Erika             FR WELL-NE                34.60      35.29    3  
 11 Hunter, Emily             FR CONN                   34.80     x35.33  
 12 Godden, Kaitlin           JR CGA                    35.99      36.87    2  
 13 Yee, Allison              FR WELL-NE                37.40      37.80    1  
 14 Fallon, Cait              SO ESU                    35.70      38.02  
 15 Pellington, Cathleen      SR ESU                    37.80      38.09  
 16 Tawa, Olivia              FR Bates                  36.50      38.70  
 17 Cozze, Morgan             SO ESU                       NT     x39.86  
 -- Downs, Ashley             SO ESU                    35.90     X36.21  
 -- Guynn, Katie              SR WELL-NE                42.16     X42.40  
 
Event 4  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sauve, Jack               SR CGA                    27.46      27.65   18  
  2 Perley, Sam               JR CONN                   28.60      28.28   16  
  3 Carman, Michael           SO CGA                    28.13      28.36   14  
  4 Odom, Matthew             FR CGA                    27.91      28.56   12  
  5 McKeown, Alex             FR Bates                  30.00      29.37   10  
  6 Schumacher, Mitchell      SO CGA                    31.00     x30.12  
  7 Horn, Ben                 FR Bates                  29.90      30.31    8  
  8 Gayman, Brett             FR CGA                    30.57     x30.81  
  9 Kennedy, TJ               FR CGA                    30.37     x30.85  
 10 Pelham, Ryan              FR CONN                   30.00      31.82    6  
 11 Walsh, Bill               SR Bates                  30.50      32.41    5  
 -- Aupi, Dan                 FR Bates                  29.00     X30.41  
 
Event 5  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Sarah             SO CONN                   28.40      28.04   18  
  2 Swiker, Christine         JR ESU                    28.56      28.35   16  
  3 Palmer, Alyssa            JR CONN                   28.60      28.46   14  
  4 Weymouth, Leigh           SO CONN                   28.20      28.53   12  
  5 Zarba, Kristen            JR CONN                   28.90     x29.00  
  6 Willmann, Megan           SO CGA                    29.03      29.14   10  
  7 Green, Charlotte          SO Bates                  29.00      29.37    8  
  8 Spedden, Elise            JR WELL-NE                29.49      29.43    6  
  9 Mestemaker, Jordan        FR CGA                    30.01      29.47    5  
 10 Womack, Trayce            SO CGA                    29.26      29.69    4  
 11 Gram, Hilary              JR WELL-NE                29.60      29.82    3  
 12 Boyatsis, Alexis          SR Bates                  29.50      30.04    2  
 13 Xiang, Stepheny           SR WELL-NE                30.34      30.19  
 14 Southard, Maggie          JR CONN                   29.70     x30.24  
 15 Brookes, Catharine        SO CONN                   29.50     x30.33  
 16 Dukuly, Tasha             FR Bates                  29.90      30.49  
 17 Johnson, Emily            SR ESU                    30.05      30.78  
 18 Cahill, Alex              SO WELL-NE                30.91     x30.95  
 19 Evans, Helen              FR Bates                  31.50     x31.15  
 20 Schumacher, Katie         FR CGA                    31.48     x31.29  
 21 Friedman, Abigail         JR WELL-NE                32.41     x31.45  
 22 Hohnstadt, Sarah          JR CGA                    31.00     x31.53  
 23 Johnston, Amy             FR Bates                  31.80     x31.78  
 24 Harrison, Amy                CGA                    31.43     x31.87  
 25 Siegal, Tara              JR WELL-NE                31.70     x32.02  
 26 Scoppetta, Chia           FR ESU                    32.00      32.34  
 27 Guynn, Katie              SR WELL-NE                33.87     x34.23  
 -- Lupi, Carole              FR Bates                  29.10     X29.90  
 -- Gall, Julia               FR WELL-NE                30.65     X30.05    1  
 -- Weir, Laura               JR WELL-NE                30.38     X31.93  
 
Event 6  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troy, Pat                 JR CONN                   23.60      23.56   18  
  2 Alley, Daniel             SO CGA                    24.67      24.18   16  
  3 Scott, Ned                FR Bates                  24.43      24.51   14  
  4 Walsh, Tim                FR CONN                   25.00      24.81   12  
  5 Woods, Chris              SR CGA                    24.83      24.93   10  
  6 Finnerty, Brian           JR CONN                   25.00      25.52    8  
  7 Strobel, Preston          FR CGA                    25.16      25.82    6  
  8 Beauregard, Harry         FR CONN                   25.70     x25.97  
  9 Volkman, Taylor           JR CGA                    26.00     x26.17  
 10 Carroll, Patrick          SO Bates                  25.50      26.52    5  
 11 McCune, Zach              SO CGA                    27.61     x27.15  
 12 Andrews, Mark             SR Bates                  28.00      27.53    4  
 13 Weaver, Colin             FR CGA                    27.54     x27.81  
 -- Meszaros, Austin          SO CONN                   25.61     X25.28  
 -- Lipoff, Matt              FR Bates                  27.00     X26.94  
 
Event 7  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shadwick, Kimberly        SO CGA                  5:11.69    5:12.85   18  
      28.26   31.13   32.37   32.71   32.05   31.40   31.44   31.79
      30.93   30.77                                                
  2 Murphy, Sarah             SO CONN                 5:25.00    5:20.29   16  
      29.38   31.58   32.19   32.39   32.57   32.72   32.87   32.86
      32.72   31.01                                                
  3 Zarba, Kristen            JR CONN                 5:18.00    5:20.43   14  
      28.91   31.81   32.23   32.71   32.91   32.65   32.75   32.57
      32.63   31.26                                                
  4 Sworden, Samantha         FR CGA                  5:22.96    5:21.88   12  
      29.45   31.61   32.33   32.44   32.63   32.60   32.84   33.06
      32.64   32.28                                                
  5 Pappas, Lauren            FR CONN                 5:33.92    5:28.33   10  
      30.11   32.44   32.78   33.16   33.45   33.21   32.97   33.40
      33.40   33.41                                                
  6 Leasure, Kara             FR Bates                5:27.45    5:28.59    8  
      30.04   32.72   33.42   33.97   33.72   33.58   33.45   33.12
      32.94   31.63                                                
  7 Otey, Sarah-Jane          SO CGA                  5:36.15    5:29.15    6  
      30.32   33.32   33.92   33.60   33.32   33.40   33.22   33.09
      33.10   31.86                                                
  8 Scott, Hillary            FR CONN                 5:28.48   x5:30.75  
      29.73   32.03   32.77   33.30   33.37   34.08   34.09   34.05
      34.11   33.22                                                
  9 Wesnousky, Carrie         FR CONN                 5:40.22   x5:37.62  
      30.54   33.15   34.04   34.08   34.29   34.32   34.43   34.35
      34.62   33.80                                                
 10 Hunter, Leah              SO CONN                 5:34.08   x5:38.30  
      31.07   33.17   33.92   34.12   34.39   34.69   34.55   34.69
      34.10   33.60                                                
 11 Welch, Stephanie          FR WELL-NE              5:36.73    5:40.63    5  
      30.10   33.21   34.26   34.41   34.62   34.87   34.84   35.30
      35.62   33.40                                                
 12 Mitten, Emilie            JR WELL-NE              5:48.35    5:40.73    4  
      30.88   33.71   34.50   34.92   34.98   35.14   34.98   34.87
      34.47   32.28                                                
 13 Funk, Christa             FR CGA                  5:40.83   x5:43.29  
      30.79   33.79   34.12   34.74   35.35   35.51   35.27   34.79
      34.70   34.23                                                
 14 Kaplan, Melanie           FR WELL-NE              5:43.58    5:43.59    3  
      31.48   34.15   35.06   34.85   34.81   35.24   35.77   35.03
      34.41   32.79                                                
 15 Conway, Jessica           JR CGA                  5:53.33   x5:46.43  
      32.31   34.99   34.88   35.16   35.14   35.27   35.25   35.04
      35.16   33.23                                                
 16 Hanson, Abigail           FR Bates                5:35.00    5:47.20    2  
      30.60   33.19   34.75   34.87   35.25   35.69   35.90   36.17
      36.13   34.65                                                
 17 Johnson, Bailey           SR Bates                5:55.00    5:48.38    1  
      32.42   35.32   35.46   35.84   35.66   35.55   35.36   35.15
      34.68   32.94                                                
 18 Levengood, Alexis         JR CONN                 5:54.56   x5:49.45  
      32.23   35.21   35.42   35.46   35.37   35.87   35.30   35.24
      35.35   34.00                                                
 19 Burtis, Molly             SO CONN                 5:53.57   x5:50.91  
      32.54   34.55   34.81   35.11   35.39   35.87   35.79   35.83
      36.05   34.97                                                
 20 MacDonald, Erica          SR CONN                 5:31.15   x5:51.57  
      32.79   34.65   35.47   35.41   35.81   35.55   35.96   35.50
      35.39   35.04                                                
 21 Nichols, Victoria         SO WELL-NE              5:51.77   x5:55.44  
      33.57   36.19   36.38   36.02   36.04   35.84   36.32   35.72
      35.02   34.34                                                
 22 Winterberger, Shea        SR CGA                  5:57.00   x6:01.37  
      32.33   36.00   36.87   37.06   37.01   37.15   36.93   36.42
      36.73   34.87                                                
 23 Miller, Claire            FR CGA                  6:18.18   x6:20.79  
      30.40   35.74   38.33   39.41   39.55   40.05   39.11   39.47
      40.32   38.41                                                
 -- Cahill, Alex              SO WELL-NE              5:59.61   X5:59.12  
      33.30   35.71   36.08   36.46   36.40   36.16   36.33   36.51
      36.66   35.51                                                
 -- Siegal, Tara              JR WELL-NE              6:30.00   X6:14.60  
      32.37   37.75   38.59   38.58   38.71   38.60   38.51   37.47
      37.43   36.59                                                
 
Event 8  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Alex               SO CGA                  4:54.67    4:55.43   18  
      27.73   30.00   30.61   30.57   28.97   29.21   29.97   30.06
      30.01   28.30                                                
  2 Moses, Evin               FR CGA                  5:08.36    4:56.29   16  
      26.93   28.96   30.00   30.30   30.70   31.01   30.68   30.58
      30.38   26.75                                                
  3 Squires, Harry            SO CONN                 4:57.73    4:57.15   14  
      28.22   30.12   30.50   30.55   30.14   30.00   29.83   30.03
      29.47   28.29                                                
  4 McGuiness, Brian          FR CGA                  4:57.90    5:01.92   12  
      27.94   29.84   30.63   30.55   30.15   30.53   30.69   30.54
      31.26   29.79                                                
  5 Andrews, Bryan            FR CGA                  5:01.59   x5:02.97  
      27.03   29.60   30.40   31.04   30.55   31.08   30.96   31.32
      30.82   30.17                                                
  6 Borny, Theodore           SO CGA                  5:06.84   x5:05.27  
      27.91   30.86   31.25   31.45   31.21   30.86   30.95   30.61
      30.59   29.58                                                
  7 Clinton, Marc             SO CONN                 5:06.83    5:07.05   10  
      27.69   29.65   30.71   31.51   31.34   31.92   31.76   31.63
      31.06   29.78                                                
  8 Pitcairn, Ryan            FR Bates                5:10.00    5:08.44    8  
      27.45   30.05   31.29   31.83   31.73   31.85   32.09   31.99
      31.70   28.46                                                
  9 Cosenza, Nick                CGA                  5:18.20   x5:09.92  
      29.40   31.46   31.61   31.04   31.70   31.43   31.04   30.88
      30.76   30.60                                                
 10 Bell, William             SO CGA                  5:12.83   x5:09.98  
      27.86   30.09   31.50   31.52   31.71   32.05   32.11   32.08
      31.63   29.43                                                
 11 Reiff, Matt               SO CONN                 5:22.58    5:10.96    6  
      27.98   30.51   31.47   31.83   32.01   32.11   31.48   31.65
      31.41   30.51                                                
 12 Perley, Albert            FR CONN                 5:04.92   x5:11.92  
      28.22   31.10   31.49   31.62   31.70   31.70   31.52   31.89
      31.95   30.73                                                
 13 Newmeyer, Ryan            SR CGA                  5:23.44   x5:12.15  
      28.07   30.62   30.92   31.55   31.84   31.75   31.74   31.83
      32.12   31.71                                                
 14 Hylander, Jared           SO CGA                  5:28.00   x5:16.69  
      27.94   29.88   31.38   31.99   32.21   32.15   32.46   33.00
      33.21   32.47                                                
 15 Ranta, Brian              SR CONN                 5:39.18   x5:17.71  
      28.73   31.59   32.15   32.81   32.24   32.23   32.15   32.30
      32.29   31.22                                                
 16 Sullivan, Kick            FR Bates                5:20.00    5:22.03    5  
      27.78   30.54   31.55   32.11   32.56   32.94   33.66   34.10
      34.60   32.19                                                
 17 Schaffner, Kyle           JR CGA                  5:27.43   x5:24.16  
      29.21   31.09   32.26   32.92   32.69   32.87   33.27   33.56
      33.47   32.82                                                
 18 Andrews, Mark             SR Bates                5:22.00    5:24.99    4  
      31.01   32.91   32.94   33.05   32.29   32.37   32.47   32.97
      32.74   32.24                                                
 -- Chatikavanij, Peem        SO Bates                5:37.90   X5:35.06  
      29.03   33.25   34.59   34.95   34.97   34.74   33.89   34.30
      34.14   31.20                                                
 
Event 9  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Komninos, Kat             FR CONN                   29.54      29.23   18  
  2 Drake, Katelyn            JR Bates                  29.00      29.64   16  
  3 Ingerick, Meghan          FR CONN                   31.04      30.99   13  
  4 Lupi, Carole              FR Bates                  31.25      31.04   10  
  5 Spedden, Elise            JR WELL-NE                30.96      31.53    8  
  6 Fleming, Hope             SR Bates                  31.10      31.56    6  
  7 Williams, Allie           SO WELL-NE                31.30      31.67    5  
  8 Mestemaker, Jordan        FR CGA                    31.98      31.72    4  
  9 Haynsworth, Joyce         SR CGA                    32.00      31.74    3  
 10 DuAime, Lindsay           FR ESU                    31.30      31.91    2  
 11 Johnson, Emily            SR ESU                    32.50      32.57    1  
 12 Williams, Jenilee            CGA                    33.17      32.79  
 13 Welch, Stephanie          FR WELL-NE                31.67      32.95  
 14 Southard, Maggie          JR CONN                   33.00      33.13  
 15 Grier, Kristyn            JR CGA                    33.32     x33.30  
 16 Geddrie, Jade             FR ESU                    33.50      33.47  
 17 Downs, Ashley             SO ESU                    34.00     x34.01  
 18 Smith, Whitney            FR WELL-NE                34.61     x34.30  
 19 Maisel, Sabrina           FR WELL-NE                34.62     x34.37  
 20 Kaplan, Melanie           FR WELL-NE                33.84     x35.79  
 -- Dutton, Dana              SO WELL-NE                30.95     X30.99   13  
 -- Buckle, Erika             FR WELL-NE                35.00     X31.87  
 -- Lindberg, Catherine       SR CONN                   31.80     X31.94  
 -- Dukuly, Tasha             FR Bates                  32.00     X32.29  
 
Event 10  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Tim                FR CONN                   25.14      25.33   18  
  2 Berry, Timmy              SO CGA                    25.98      25.81   16  
  3 Berry, Chris              SR Bates                  25.50      26.04   14  
  4 Depew, Nathaniel          FR Bates                  25.90      26.52   12  
  5 Boniface, Tom             FR Bates                  26.00      26.90   10  
  6 Smith, Jamey              SR CONN                   27.22      27.44    8  
  7 Bonomi, Brian             SO CGA                    28.76      28.16    6  
  8 Nilson, Craig             SR CGA                    28.36      28.92    5  
  8 Cubeta, Rob               FR Bates                  28.50     x28.92  
 10 Schaffner, Kyle           JR CGA                    29.20     x29.18  
 
Event 11  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiker, Christine         JR ESU                  2:16.64    2:13.88   18  
      28.85   33.63   39.24   32.16                                
  2 Drake, Katelyn            JR Bates                2:18.17    2:20.90   16  
      30.86   34.67   42.61   32.76                                
  3 Vihonski, Krystyna        SR CGA                  2:22.42    2:21.00   14  
      31.13   38.19   39.18   32.50                                
  4 Tato, Emily               FR Bates                2:18.00    2:21.14   12  
      30.42   38.60   40.27   31.85                                
  5 Scott, Hillary            FR CONN                 2:20.94    2:22.29   10  
      30.82   37.51   42.38   31.58                                
  6 Wesnousky, Carrie         FR CONN                 2:22.38    2:22.35    8  
      30.62   37.53   41.47   32.73                                
  7 Sworden, Samantha         FR CGA                  2:26.38    2:23.00    6  
      30.80   36.19   43.77   32.24                                
  8 Hunter, Emily             FR CONN                 2:27.10    2:24.35    5  
      31.07   39.66   41.76   31.86                                
  9 Gram, Hilary              JR WELL-NE              2:22.45    2:24.36    4  
      30.58   38.99   41.46   33.33                                
 10 Xiang, Stepheny           SR WELL-NE              2:27.40    2:25.02    3  
      31.39   35.83   45.30   32.50                                
 11 Haynsworth, Joyce         SR CGA                  2:30.06    2:26.98    2  
      30.97   37.07   44.14   34.80                                
 12 Gall, Julia               FR WELL-NE              2:35.00    2:27.40    1  
      30.67   38.55   43.89   34.29                                
 13 Johnston, Amy             FR Bates                2:28.50    2:29.13  
      33.05   38.46   42.91   34.71                                
 14 Hohnstadt, Sarah          JR CGA                  2:28.90   x2:29.60  
      32.89   39.31   42.84   34.56                                
 15 Welch, Stephanie          FR WELL-NE              2:30.00   x2:29.92  
      32.55   38.52   45.77   33.08                                
 16 Godden, Kaitlin           JR CGA                  2:29.44   x2:31.05  
      31.95   38.41   44.46   36.23                                
 17 Evans, Helen              FR Bates                2:30.00   x2:31.07  
      33.04   38.97   43.69   35.37                                
 18 Mitten, Emilie            JR WELL-NE              2:31.74   x2:31.18  
      32.82   41.48   44.39   32.49                                
 19 Grier, Kristyn            JR CGA                  2:31.88   x2:32.02  
      33.55   37.69   44.18   36.60                                
 20 Cahill, Alex              SO WELL-NE              2:29.97   x2:33.80  
      33.13   39.96   45.21   35.50                                
 21 Willmann, Megan           SO CGA                  2:30.99   x2:34.08  
      31.03   42.42   45.13   35.50                                
 22 Williams, Jenilee            CGA                  2:33.42   x2:34.12  
      32.49   37.83   47.20   36.60                                
 23 Brookes, Catharine        SO CONN                      NT   x2:34.26  
      31.53   41.38   45.14   36.21                                
 24 Lusher, Sam               JR ESU                  2:37.95    2:35.04  
      33.99   39.49   47.55   34.01                                
 25 Winterberger, Shea        SR CGA                  2:33.00   x2:38.13  
      36.70   39.85   45.95   35.63                                
 -- Buckle, Erika             FR WELL-NE              2:25.67   X2:28.80  
      31.82   38.04   42.78   36.16                                
 -- Weir, Laura               JR WELL-NE              2:27.25   X2:35.54  
      32.66   41.37   45.85   35.66                                
 -- Yee, Allison              FR WELL-NE              2:50.00   X2:44.45  
      38.94   41.27   45.74   38.50                                
 
Event 12  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knox, Johnson             FR CGA                  2:02.99    2:01.79   18  
      26.18   33.11   34.76   27.74                                
  2 Berry, Timmy              SO CGA                  2:04.61    2:02.52   16  
      25.90   30.54   37.22   28.86                                
  3 Odom, Matthew             FR CGA                  2:05.16    2:02.75   14  
      26.46   32.36   34.84   29.09                                
  4 Alley, Daniel             SO CGA                  2:04.68   x2:03.72  
      26.44   32.58   36.93   27.77                                
  5 Carman, Michael           SO CGA                  2:06.11   x2:07.21  
      26.47   33.68   35.80   31.26                                
  6 Nilson, Craig             SR CGA                  2:07.94   x2:09.14  
      27.26   32.12   39.34   30.42                                
  7 Aupi, Dan                 FR Bates                2:04.00    2:09.48   12  
      26.58   32.04   39.38   31.48                                
  8 Sauve, Jack               SR CGA                  2:14.88   x2:09.97  
      27.13   36.01   35.86   30.97                                
  9 Hepp, Chris               JR CGA                  2:13.76   x2:09.98  
      27.55   35.30   37.28   29.85                                
 10 Moses, Evin               FR CGA                  2:07.81   x2:10.74  
      27.12   35.76   39.52   28.34                                
 11 Beauregard, Harry         FR CONN                 2:10.62    2:10.93   10  
      28.07   35.49   38.18   29.19                                
 12 McKeown, Alex             FR Bates                2:10.00    2:12.59    8  
      28.00   34.70   38.83   31.06                                
 13 Clinton, Marc             SO CONN                 2:13.67    2:13.35    6  
      30.07   33.91   41.16   28.21                                
 14 Pelham, Ryan              FR CONN                 2:15.00    2:13.47    5  
      27.88   33.70   38.58   33.31                                
 15 Hylander, Jared           SO CGA                  2:13.29   x2:14.42  
      29.10   34.57   40.08   30.67                                
 16 Weaver, Colin             FR CGA                  2:19.84   x2:17.59  
      28.87   36.88   41.15   30.69                                
 17 Horn, Ben                 FR Bates                2:18.90    2:24.06    4  
      30.84   39.15   39.18   34.89                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandes, Erika          FR CONN                   25.52      25.33   18  
  2 Kaminski, Sally           SR ESU                    25.72      25.57   16  
  3 Roscioli, Sarah           SO ESU                    25.48      25.69   14  
  4 Green, Charlotte          SO Bates                  25.30      25.72   12  
  5 Dutton, Dana              SO WELL-NE                25.50      25.77   10  
  6 Komninos, Kat             FR CONN                   25.72      25.92    8  
  7 Gayman, Heidi             FR CGA                    25.19      25.94    6  
  8 Lindberg, Catherine       SR CONN                   25.77      26.24    5  
  9 Palmer, Alyssa            JR CONN                   26.23     x26.38  
 10 Weymouth, Leigh           SO CONN                   26.76     x26.50  
 11 Dukuly, Tasha             FR Bates                  26.50      26.63    4  
 12 Gall, Julia               FR WELL-NE                26.99      27.02    3  
 13 Smith, Whitney            FR WELL-NE                26.76      27.13    2  
 14 Moorman, Anna             SO CGA                    27.21      27.38    1  
 15 Mitten, Emilie            JR WELL-NE                28.18     x27.70  
 16 Guynn, Katie              SR WELL-NE                27.81     x27.78  
 17 DuAime, Lindsay           FR ESU                    27.30      27.99  
 18 Weir, Laura               JR WELL-NE                27.72     x28.00  
 19 Maisel, Sabrina           FR WELL-NE                28.46     x28.24  
 20 Nichols, Victoria         SO WELL-NE                27.76     x28.31  
 21 Schumacher, Katie         FR CGA                    28.75      28.33  
 22 Spedden, Elise            JR WELL-NE                28.03     x28.51  
 23 Friedman, Abigail         JR WELL-NE                28.32     x28.59  
 24 Fallon, Cait              SO ESU                    28.80     x29.26  
 25 Kaplan, Melanie           FR WELL-NE                29.07     x29.72  
 26 Yee, Allison              FR WELL-NE                28.13     x31.10  
 27 Cozze, Morgan             SO ESU                    29.00     x31.89  
 -- Buckle, Erika             FR WELL-NE                26.87     X27.56  
 -- Siegal, Tara              JR WELL-NE                27.69     X28.20  
 -- Evans, Helen              FR Bates                  29.50     X28.87  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Okorn, Jim                SR CGA                    22.13      21.44   18  
  2 Moryan, Grant             JR CONN                   22.03      22.09   16  
  3 Meszaros, Austin          SO CONN                   22.70      22.51   14  
  4 Beshoar, Dan              FR CGA                    22.75      22.71   12  
  5 Volkman, Taylor           JR CGA                    22.45      22.83   10  
  6 Woods, Chris              SR CGA                    22.93     x22.90  
  7 Chatikavanij, Peem        SO Bates                  22.90      23.39    8  
  8 Finnerty, Brian           JR CONN                   22.91      23.42    6  
  9 Schwartz, Eric            SO CGA                    23.54     x23.48  
 10 Schumacher, Mitchell      SO CGA                    23.40     x23.52  
 11 Bonomi, Brian             SO CGA                    23.70     x23.70  
 12 Lipoff, Matt              FR Bates                  23.20      23.79    5  
 13 Helsabeck, Jason          JR CGA                    23.51     x24.04  
 14 Knox, Johnson             FR CGA                    21.90     x24.17  
 15 Gayman, Brett             FR CGA                    23.88     x24.24  
 16 Walsh, Bill               SR Bates                  23.10      24.57    4  
 17 Kennedy, TJ               FR CGA                    24.21     x24.69  
 18 Greenberg, Alec           FR Bates                  24.50     x25.51  
 -- Walsh, Tim                FR CONN                   22.76     X22.72  
 -- Scott, Ned                FR Bates                  22.40     X22.74  
 -- Boniface, Tom             FR Bates                  22.95     X23.55  
 -- Strobel, Preston          FR CGA                    23.88     X23.74  
 -- Carroll, Patrick          SO Bates                  23.80     X23.80  
 
Event 17  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    4:14.87    4:15.51   36  
     1) Shadwick, Kimberly SO           2) Olson, Amy JR                  
     3) Willmann, Megan SO              4) Gayman, Heidi FR               
       31.39  1:04.08    33.36  1:11.73    29.74  1:04.21    26.42    55.49
  2 East Stroudsburg University  'A'                  4:18.24    4:17.21   30  
     1) DuAime, Lindsay FR              2) Roscioli, Sarah SO             
     3) Swiker, Christine JR            4) Kaminski, Sally SR             
       33.48  1:08.42    33.41  1:11.04    28.97  1:02.09    26.44    55.66
  3 Connecticut College  'A'                          4:20.00    4:19.52   26  
     1) Ingerick, Meghan FR             2) Jensen, Fiona SO               
     3) Zarba, Kristen JR               4) Murphy, Sarah SO               
       33.04  1:07.71    35.27  1:14.52    29.03  1:02.67    26.14    54.62
  4 Connecticut College  'B'                          4:28.00    4:25.38   22  
     1) Scott, Hillary FR               2) Weymouth, Kate SO              
     3) Hunter, Emily FR                4) Lindberg, Catherine SR         
       32.93  1:07.75    34.55  1:16.33    29.66  1:04.03    26.97    57.27
  5 Wellesley College-NE  'A'                         4:22.50    4:26.75   18  
     1) Xiang, Stepheny SR              2) Buckle, Erika FR               
     3) Gram, Hilary JR                 4) Dutton, Dana SO                
       32.95  1:06.39    35.83  1:16.86    29.87  1:04.18    28.21    59.32
  6 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    4:27.61    4:26.96   14  
     1) Haynsworth, Joyce SR            2) Vihonski, Krystyna SR          
     3) Womack, Trayce SO               4) Otey, Sarah-Jane SO            
       33.24  1:08.53    35.88  1:15.45    30.59  1:07.22    26.81    55.76
  7 Bates Swimming and Diving  'A'                    4:20.00    4:30.74   10  
     1) Lupi, Carole FR                 2) Tawa, Olivia FR                
     3) Boyatsis, Alexis SR             4) Dukuly, Tasha FR               
       33.18  1:06.90    36.61  1:20.26    29.47  1:05.39    27.37    58.19
  8 U. S. Coast Guard Academy  'D'                    4:43.67   x4:38.22  
     1) Williams, Jenilee               2) Godden, Kaitlin JR             
     3) Schumacher, Katie FR            4) Holloway, Kristen FR           
       34.10  1:10.28    37.91  1:20.00    31.53  1:09.56    27.31    58.38
  9 Wellesley College-NE  'B'                         4:25.42    4:39.55    6  
     1) Williams, Allie SO              2) Yee, Allison FR                
     3) Cahill, Alex SO                 4) Weir, Laura JR                 
       32.30  1:06.07    38.70  1:22.35    31.66  1:08.34    30.03  1:02.79
 10 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    4:38.11   x4:39.73  
     1) Grier, Kristyn JR               2) Greenley, Anais SR             
     3) Hohnstadt, Sarah JR             4) Funk, Christa FR               
       35.09  1:12.63    36.18  1:19.08    32.50  1:08.69    27.90    59.33
 11 Bates Swimming and Diving  'B'                    4:25.00    4:40.59  
     1) Fleming, Hope SR                2) Hanson, Abigail FR             
     3) Evans, Helen FR                 4) Johnson, Bailey SR             
       33.50  1:07.91    37.73  1:20.35    31.93  1:08.64    30.18  1:03.69
 12 East Stroudsburg University  'B'                  4:47.00    4:45.45  
     1) Geddrie, Jade FR                2) Downs, Ashley SO               
     3) Lusher, Sam JR                  4) Scoppetta, Chia FR             
       35.04  1:11.67    37.00  1:19.15    33.99  1:14.36    27.67  1:00.27
 
Event 18  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connecticut College  'A'                          3:36.00    3:35.04   36  
     1) Walsh, Tim FR                   2) Perley, Sam JR                 
     3) Troy, Pat JR                    4) Moryan, Grant JR               
       26.05    54.05    28.17  1:02.52    23.43    50.87    22.47    47.60
  2 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    3:37.75    3:35.74   30  
     1) Berry, Timmy SO                 2) Carman, Michael SO             
     3) Alley, Daniel SO                4) Okorn, Jim SR                  
       27.04    55.49    27.61    59.93    24.48    53.59    21.73    46.73
  3 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    3:41.64    3:44.03   26  
     1) Andrews, Bryan FR               2) Sauve, Jack SR                 
     3) Beshoar, Dan FR                 4) McGuiness, Brian FR            
       28.20    57.56    27.68  1:00.51    25.63    55.77    23.49    50.19
  4 Bates Swimming and Diving  'A'                    3:43.65    3:45.03   22  
     1) Depew, Nathaniel FR             2) McKeown, Alex FR               
     3) Scott, Ned FR                   4) Berry, Chris SR                
       27.64    56.90    29.92  1:04.17    24.93    54.51    23.66    49.45
  5 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    3:47.88   x3:47.73  
     1) Nilson, Craig SR                2) Odom, Matthew FR               
     3) Moses, Evin FR                  4) Schwartz, Eric SO              
       29.68  1:00.68    28.24  1:00.85    25.86    55.55    24.19    50.65
  6 Bates Swimming and Diving  'B'                    3:50.00    3:55.57   18  
     1) Boniface, Tom FR                2) Horn, Ben FR                   
     3) Carroll, Patrick SO             4) Chatikavanij, Peem SO          
       27.94    56.75    30.60  1:06.89    27.31  1:00.86    23.99    51.07
  7 U. S. Coast Guard Academy  'D'                    3:53.97   x3:57.17  
     1) Bonomi, Brian SO                2) Gayman, Brett FR               
     3) Strobel, Preston FR             4) Schumacher, Mitchell SO        
       29.15  1:00.24    30.81  1:06.87    26.60    57.94    24.22    52.12
  8 Connecticut College  'B'                          3:56.00    3:58.12   14  
     1) Smith, Jamey SR                 2) Pelham, Ryan FR                
     3) Beauregard, Harry FR            4) Meszaros, Austin SO            
       28.84    59.90    32.13  1:09.07    26.74    57.01    24.36    52.14
  9 Bates Swimming and Diving  'C'                         NT   x4:01.86  
     1) Cubeta, Rob FR                  2) Aupi, Dan FR                   
     3) Andrews, Mark SR                4) Lipoff, Matt FR                
       30.12  1:02.42    30.61  1:07.94    27.76  1:00.85    23.57    50.65
 10 U. S. Coast Guard Academy  'E'                    3:59.00   x4:03.21  
     1) Schaffner, Kyle JR              2) Kennedy, TJ FR                 
     3) Hepp, Chris JR                  4) Hylander, Jared SO             
       31.14  1:03.40    31.45  1:07.29    27.19    58.46    25.18    54.06
 
Event 19  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connecticut College  'A'                          1:53.94    1:54.13   36  
     1) Komninos, Kat FR                2) Fernandes, Erika FR            
     3) Weymouth, Leigh SO              4) Lindberg, Catherine SR         
       29.23    31.88    27.49    25.53                                    
  2 Bates Swimming and Diving  'A'                    1:56.28    1:56.47   30  
     1) Drake, Katelyn JR               2) Leasure, Kara FR               
     3) Tato, Emily FR                  4) Green, Charlotte SO            
       29.64    32.97    28.62    25.24                                    
  3 Connecticut College  'B'                          1:56.83    1:58.42   26  
     1) Ingerick, Meghan FR             2) Weymouth, Kate SO              
     3) Zarba, Kristen JR               4) Palmer, Alyssa JR              
       31.32    32.97    28.85    25.28                                    
  4 East Stroudsburg University  'A'                  1:57.30    1:58.46   22  
     1) DuAime, Lindsay FR              2) Roscioli, Sarah SO             
     3) Johnson, Emily SR               4) Kaminski, Sally SR             
       31.68    31.59    29.99    25.20                                    
  5 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    2:00.13    1:58.81   18  
     1) Mestemaker, Jordan FR           2) Olson, Amy JR                  
     3) Willmann, Megan SO              4) Gayman, Heidi FR               
       31.36    33.06    28.84    25.55                                    
  6 Wellesley College-NE  'A'                         2:00.88    2:01.85   14  
     1) Xiang, Stepheny SR              2) Buckle, Erika FR               
     3) Gram, Hilary JR                 4) Dutton, Dana SO                
       31.18    34.96    29.13    26.58                                    
  7 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    2:04.11    2:02.72   10  
     1) Haynsworth, Joyce SR            2) Vihonski, Krystyna SR          
     3) Womack, Trayce SO               4) Moorman, Anna SO               
       32.37    34.69    28.87    26.79                                    
  8 Bates Swimming and Diving  'B'                    2:00.00    2:03.80    6  
     1) Fleming, Hope SR                2) Tawa, Olivia FR                
     3) Lupi, Carole FR                 4) Dukuly, Tasha FR               
       31.84    35.97    29.08    26.91                                    
  9 Connecticut College  'C'                          2:04.00   x2:05.71  
     1) Southard, Maggie JR             2) Jensen, Fiona SO               
     3) Brookes, Catharine SO           4) Hunter, Leah SO                
       33.20    33.24    30.65    28.62                                    
 10 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    2:05.99   x2:07.80  
     1) Grier, Kristyn JR               2) Greenley, Anais SR             
     3) Hohnstadt, Sarah JR             4) Funk, Christa FR               
       33.91    34.78    31.99    27.12                                    
 11 U. S. Coast Guard Academy  'D'                    2:08.64   x2:08.00  
     1) Williams, Jenilee               2) Godden, Kaitlin JR             
     3) Harrison, Amy                   4) Holloway, Kristen FR           
       32.94    37.01    31.21    26.84                                    
 12 East Stroudsburg University  'B'                  2:12.00    2:10.88  
     1) Geddrie, Jade FR                2) Pellington, Cathleen SR        
     3) Scoppetta, Chia FR              4) Fallon, Cait SO                
       33.96    36.36    31.80    28.76                                    
 13 Wellesley College-NE  'B'                         2:02.37    2:11.25  
     1) Spedden, Elise JR               2) Yee, Allison FR                
     3) Weir, Laura JR                  4) Guynn, Katie SR                
       33.06    38.60    32.33    27.26                                    
 -- Wellesley College-NE  'C'                         2:10.00   X2:10.36  
     1) Maisel, Sabrina FR              2) Siegal, Tara JR                
     3) Cahill, Alex SO                 4) Kaplan, Melanie FR             
       33.38    37.55    30.54    28.89                                    
 
Event 20  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    1:38.75    1:37.66   36  
     1) Berry, Timmy SO                 2) Sauve, Jack SR                 
     3) Okorn, Jim SR                   4) Knox, Johnson FR               
       25.90    26.90    23.31    21.55                                    
  2 Connecticut College  'A'                          1:37.01    1:38.00   30  
     1) Walsh, Tim FR                   2) Perley, Sam JR                 
     3) Troy, Pat JR                    4) Moryan, Grant JR               
       25.72    27.68    23.03    21.57                                    
  3 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    1:41.54    1:42.49   26  
     1) Andrews, Bryan FR               2) Odom, Matthew FR               
     3) Alley, Daniel SO                4) Volkman, Taylor JR             
       27.35    27.94    24.51    22.69                                    
  4 Bates Swimming and Diving  'A'                    1:41.34    1:43.40   22  
     1) Berry, Chris SR                 2) McKeown, Alex FR               
     3) Scott, Ned FR                   4) Chatikavanij, Peem SO          
       25.98    29.02    26.21    22.19                                    
  5 Connecticut College  'B'                          1:44.00    1:46.04   18  
     1) Smith, Jamey SR                 2) Beauregard, Harry FR           
     3) Finnerty, Brian JR              4) Meszaros, Austin SO            
       28.09    30.60    25.10    22.25                                    
  6 Bates Swimming and Diving  'B'                    1:44.00    1:46.07   14  
     1) Depew, Nathaniel FR             2) Horn, Ben FR                   
     3) Carroll, Patrick SO             4) Boniface, Tom FR               
       26.80    30.74    25.74    22.79                                    
  7 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    1:43.64   x1:46.15  
     1) Nilson, Craig SR                2) Gayman, Brett FR               
     3) Strobel, Preston FR             4) Woods, Chris SR                
       28.58    29.77    25.43    22.37                                    
  8 U. S. Coast Guard Academy  'D'                    1:46.88   x1:46.74  
     1) Bonomi, Brian SO                2) Kennedy, TJ FR                 
     3) McCune, Zach SO                 4) Schwartz, Eric SO              
       27.88    30.32    25.99    22.55                                    
  9 Bates Swimming and Diving  'C'                         NT   x1:50.51  
     1) Cubeta, Rob FR                  2) Aupi, Dan FR                   
     3) Lipoff, Matt FR                 4) Walsh, Bill SR                 
       29.31    29.61    26.65    24.94                                    
 
Event 21  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiker, Christine         JR ESU                  4:49.07    4:44.95   18  
      30.32   34.18   36.46   37.22   40.25   41.18   33.05   32.29
  2 Murphy, Sarah             SO CONN                 4:55.00    4:48.03   16  
      29.80   33.62   38.26   38.22   41.40   42.58   32.89   31.26
  3 Leasure, Kara             FR Bates                4:50.00    4:51.63   14  
      31.05   37.01   38.36   38.04   41.63   40.25   33.01   32.28
  4 Vihonski, Krystyna        SR CGA                       NT    4:54.53   12  
      31.66   36.16   39.46   38.17   40.33   40.89   35.07   32.79
  5 Scott, Hillary            FR CONN                 4:53.58    4:54.74   10  
      31.16   35.92   38.75   38.69   42.58   42.79   33.06   31.79
  6 Gram, Hilary              JR WELL-NE              4:57.97    4:58.64    8  
      31.40   35.19   41.13   39.35   42.00   42.02   34.75   32.80
  7 Wesnousky, Carrie         FR CONN                 4:56.54    5:01.43    6  
      31.48   35.52   39.00   38.05   43.46   44.10   35.38   34.44
  8 Welch, Stephanie          FR WELL-NE              5:13.37    5:14.62    5  
      32.21   37.75   39.22   38.35   47.21   48.26   36.39   35.23
  9 Haynsworth, Joyce         SR CGA                       NT    5:15.04    4  
      32.61   37.98   40.12   39.87   45.42   46.78   36.52   35.74
 10 Levengood, Alexis         JR CONN                 5:16.89   x5:19.49  
      33.20   38.33   42.98   42.49   45.19   45.74   37.00   34.56
 11 Winterberger, Shea        SR CGA                       NT    5:24.68    3  
      36.50   43.79   41.37   40.57   45.39   46.97   35.41   34.68
 12 Weir, Laura               JR WELL-NE              5:13.61    5:24.92    2  
      33.76   39.99   43.61   42.34   46.08   46.61   36.81   35.72
 
Event 22  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berry, Timmy              SO CGA                       NT    4:23.33   18  
      26.53   30.71   32.99   32.85   39.17   40.12   30.86   30.10
  2 Odom, Matthew             FR CGA                       NT    4:28.92   16  
      28.23   31.81   35.96   35.80   36.83   38.31   32.17   29.81
  3 Carman, Michael           SO CGA                       NT    4:29.07   14  
      27.29   32.08   36.22   36.14   36.40   37.18   32.42   31.34
  4 Squires, Harry            SO CONN                 4:40.00    4:33.92   12  
      28.82   31.78   36.08   35.36   39.85   40.23   31.73   30.07
  5 Nilson, Craig             SR CGA                       NT   x4:34.15  
      28.94   33.67   34.54   34.33   40.16   39.69   32.16   30.66
  6 Perley, Albert            FR CONN                 4:34.28    4:36.41   10  
      29.69   34.27   36.85   35.45   39.45   39.79   31.79   29.12
  7 Pitcairn, Ryan            FR Bates                4:35.00    4:36.63    8  
      29.50   33.77   35.13   34.37   43.16   41.91   30.01   28.78
  8 Moses, Evin               FR CGA                       NT   x4:36.86  
      27.40   31.52   37.59   36.95   40.75   41.84   31.15   29.66
  9 Hylander, Jared           SO CGA                       NT   x4:41.58  
      29.63   34.43   36.52   36.01   41.27   41.01   31.98   30.73
 10 Hepp, Chris               JR CGA                       NT   x4:41.71  
      29.09   33.44   37.96   37.83   39.23   40.56   32.59   31.01
 11 Clinton, Marc             SO CONN                 4:41.09    4:44.02    6  
      30.79   35.84   35.93   35.66   44.33   42.85   29.70   28.92
 12 Pelham, Ryan              FR CONN                 4:44.00   x4:44.63  
      29.68   34.12   37.14   36.22   41.27   41.02   33.90   31.28
 13 McKeown, Alex             FR Bates                     NT    4:48.86    5  
      30.24   34.69   37.55   36.60   41.15   41.04   34.64   32.95
 14 Ranta, Brian              SR CONN                 5:00.00   x4:52.61  
      30.39   34.41   37.41   36.57   44.33   44.15   33.33   32.02
 15 Weaver, Colin             FR CGA                       NT   x4:53.63  
      30.30   34.73   38.96   37.89   43.32   42.90   33.74   31.79
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Sarah             SO CONN                 1:01.14    1:00.87   18  
      28.62   32.25                                                
  2 Zarba, Kristen            JR CONN                 1:01.42    1:02.01   16  
      29.16   32.85                                                
  3 Swiker, Christine         JR ESU                  1:02.56    1:02.99   14  
      29.35   33.64                                                
  4 Hunter, Emily             FR CONN                 1:03.57    1:03.17   12  
      29.82   33.35                                                
  5 Gram, Hilary              JR WELL-NE              1:03.46    1:04.32   10  
      30.60   33.72                                                
  6 Sworden, Samantha         FR CGA                  1:03.87    1:05.06    8  
      31.10   33.96                                                
  7 Tato, Emily               FR Bates                1:04.00    1:05.21    6  
      30.48   34.73                                                
  8 Willmann, Megan           SO CGA                  1:04.18    1:05.85    5  
      31.34   34.51                                                
  9 Weymouth, Leigh           SO CONN                 1:04.90   x1:05.97  
      31.03   34.94                                                
 10 Lupi, Carole              FR Bates                1:06.00    1:06.11    3  
      31.00   35.11                                                
 11 Gall, Julia               FR WELL-NE              1:10.00    1:06.32    2  
      30.17   36.15                                                
 12 Womack, Trayce            SO CGA                  1:04.85    1:06.79    1  
      31.49   35.30                                                
 13 Boyatsis, Alexis          SR Bates                1:05.00    1:07.29  
      31.87   35.42                                                
 14 Dukuly, Tasha             FR Bates                1:10.00   x1:08.04  
      30.99   37.05                                                
 15 Cahill, Alex              SO WELL-NE              1:07.52    1:08.26  
      32.82   35.44                                                
 16 Evans, Helen              FR Bates                1:07.50   x1:08.58  
      32.58   36.00                                                
 17 Schumacher, Katie         FR CGA                  1:08.99   x1:08.71  
      32.41   36.30                                                
 18 Spedden, Elise            JR WELL-NE              1:06.00   x1:08.80  
      31.25   37.55                                                
 19 Hohnstadt, Sarah          JR CGA                  1:09.41   x1:08.82  
      32.72   36.10                                                
 20 Southard, Maggie          JR CONN                 1:07.79   x1:09.13  
      32.14   36.99                                                
 21 Godden, Kaitlin           JR CGA                  1:09.58   x1:09.85  
      32.70   37.15                                                
 22 Harrison, Amy                CGA                  1:10.11   x1:10.32  
      32.81   37.51                                                
 23 Nichols, Victoria         SO WELL-NE              1:12.23   x1:11.81  
      33.21   38.60                                                
 24 Johnston, Amy             FR Bates                1:10.90   x1:12.08  
      32.48   39.60                                                
 25 Friedman, Abigail         JR WELL-NE              1:11.51   x1:12.65  
      33.05   39.60                                                
 26 Siegal, Tara              JR WELL-NE              1:14.69   x1:16.05  
      33.52   42.53                                                
 -- Xiang, Stepheny           SR WELL-NE              1:05.31   X1:06.00    4  
      31.37   34.63                                                
 -- Weir, Laura               JR WELL-NE              1:07.64   X1:12.85  
      33.99   38.86                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troy, Pat                 JR CONN                   51.88      51.74   18  
      24.49   27.25                                                
  2 Alley, Daniel             SO CGA                    54.59      54.79   16  
      25.37   29.42                                                
  3 Scott, Ned                FR Bates                  55.45      55.31   14  
      25.82   29.49                                                
  4 Beshoar, Dan              FR CGA                    56.51      55.79   12  
      26.31   29.48                                                
  5 Woods, Chris              SR CGA                    55.08      56.10   10  
      26.08   30.02                                                
  6 Beauregard, Harry         FR CONN                   57.87      56.62    8  
      26.87   29.75                                                
  7 Strobel, Preston          FR CGA                    56.57     x58.46  
      26.96   31.50                                                
  8 Finnerty, Brian           JR CONN                   57.16      58.94    6  
      27.62   31.32                                                
  9 Volkman, Taylor           JR CGA                  1:01.33     x58.95  
      26.96   31.99                                                
 10 Borny, Theodore           SO CGA                    59.55     x59.55  
      27.91   31.64                                                
 11 Hepp, Chris               JR CGA                    59.33     x59.69  
      28.01   31.68                                                
 12 Carroll, Patrick          SO Bates                  57.00    1:01.02    5  
      28.14   32.88                                                
 13 Weaver, Colin             FR CGA                  1:00.68   x1:01.62  
      29.18   32.44                                                
 14 McCune, Zach              SO CGA                  1:01.89   x1:02.48  
      29.24   33.24                                                
 15 Chatikavanij, Peem        SO Bates                1:00.00    1:02.77    4  
      29.01   33.76                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shadwick, Kimberly        SO CGA                  1:58.44    1:59.37   18  
      28.05   30.56   30.82   29.94                                
  2 Gayman, Heidi             FR CGA                  1:58.27    2:00.93   16  
      27.98   30.68   31.32   30.95                                
  3 Green, Charlotte          SO Bates                2:00.50    2:00.97   14  
      28.70   30.53   31.31   30.43                                
  4 Otey, Sarah-Jane          SO CGA                  2:02.28    2:02.09   12  
      28.40   31.24   31.73   30.72                                
  5 Palmer, Alyssa            JR CONN                 2:03.44    2:02.28   10  
      29.14   31.33   31.27   30.54                                
  6 Pappas, Lauren            FR CONN                 2:04.40    2:03.97    8  
      28.44   31.54   31.96   32.03                                
  7 Sworden, Samantha         FR CGA                  2:04.38   x2:05.84  
      29.60   31.48   32.55   32.21                                
  8 Scott, Hillary            FR CONN                 2:04.20    2:05.86    6  
      29.64   32.41   32.08   31.73                                
  9 Dutton, Dana              SO WELL-NE              2:02.83    2:07.58    5  
      29.37   32.87   32.86   32.48                                
 10 Kaminski, Sally           SR ESU                  2:07.77    2:07.65    4  
      28.83   32.23   33.49   33.10                                
 11 Mitten, Emilie            JR WELL-NE              2:07.57    2:08.08    3  
      29.48   32.99   33.49   32.12                                
 12 Funk, Christa             FR CGA                  2:09.54   x2:08.13  
      29.47   32.34   33.07   33.25                                
 13 Hunter, Leah              SO CONN                 2:10.16   x2:09.31  
      30.37   32.44   33.34   33.16                                
 14 Welch, Stephanie          FR WELL-NE              2:08.33    2:09.75    2  
      29.58   32.82   33.93   33.42                                
 15 Hanson, Abigail           FR Bates                2:12.00    2:10.06    1  
      30.25   32.87   33.75   33.19                                
 16 Conway, Jessica           JR CGA                  2:10.98   x2:10.69  
      30.09   33.49   33.84   33.27                                
 17 Moorman, Anna             SO CGA                  2:12.83   x2:11.83  
      30.76   33.55   33.51   34.01                                
 18 MacDonald, Erica          SR CONN                 2:06.75   x2:12.17  
      31.71   34.18   33.96   32.32                                
 19 Smith, Whitney            FR WELL-NE              2:20.40   x2:12.28  
      30.27   34.20   34.72   33.09                                
 20 Boyatsis, Alexis          SR Bates                2:10.00    2:12.84  
      31.67   34.13   33.73   33.31                                
 21 Kaplan, Melanie           FR WELL-NE              2:10.59   x2:13.56  
      31.39   34.02   34.71   33.44                                
 22 Burtis, Molly             SO CONN                 2:14.56   x2:14.03  
      31.94   33.79   34.47   33.83                                
 23 Miller, Claire            FR CGA                  2:17.95   x2:15.32  
      30.12   34.04   35.74   35.42                                
 24 Cahill, Alex              SO WELL-NE              2:12.35   x2:15.57  
      32.02   34.09   34.86   34.60                                
 25 Scoppetta, Chia           FR ESU                  2:14.90    2:15.99  
      31.41   35.13   36.16   33.29                                
 26 Lusher, Sam               JR ESU                  2:16.72    2:16.55  
      32.70   35.32   34.19   34.34                                
 27 Johnson, Bailey           SR Bates                2:12.50   x2:17.31  
      31.72   35.21   35.70   34.68                                
 28 Siegal, Tara              JR WELL-NE              2:20.00   x2:17.40  
      31.73   35.54   35.90   34.23                                
 29 Guynn, Katie              SR WELL-NE              2:18.15   x2:19.01  
      31.49   34.99   36.28   36.25                                
 30 Nichols, Victoria         SO WELL-NE              2:14.45   x2:19.72  
      32.56   35.53   36.07   35.56                                
 -- Weir, Laura               JR WELL-NE              2:09.08   X2:16.44  
      31.65   35.23   35.53   34.03                                
 -- Yee, Allison              FR WELL-NE              2:30.00   X2:25.71  
      33.41   37.00   37.58   37.72                                
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Okorn, Jim                SR CGA                  1:47.48    1:46.79   18  
      24.27   26.92   28.22   27.38                                
  2 Brown, Alex               SO CGA                  1:46.93    1:47.73   16  
      25.77   28.07   27.01   26.88                                
  3 Andrews, Bryan            FR CGA                  1:48.96    1:49.47   14  
      25.80   28.17   27.78   27.72                                
  4 McGuiness, Brian          FR CGA                  1:49.06   x1:50.24  
      25.90   27.84   28.45   28.05                                
  5 Moryan, Grant             JR CONN                 1:49.29    1:50.36   12  
      26.59   28.89   28.19   26.69                                
  6 Newmeyer, Ryan            SR CGA                  1:51.68   x1:51.81  
      25.88   28.21   28.77   28.95                                
  7 Schwartz, Eric            SO CGA                  1:58.91   x1:51.87  
      25.39   28.44   28.25   29.79                                
  8 Borny, Theodore           SO CGA                  1:53.99   x1:52.05  
      26.14   28.45   28.96   28.50                                
  9 Reiff, Matt               SO CONN                 1:55.48    1:53.40   10  
      26.76   28.74   29.17   28.73                                
 10 Meszaros, Austin          SO CONN                 1:59.41    1:53.75    8  
      25.32   28.48   30.19   29.76                                
 11 Bell, William             SO CGA                  1:53.20   x1:54.44  
      26.59   28.90   29.68   29.27                                
 12 Harvey, John              SR Bates                     NT    1:55.78    6  
      26.49   28.74   29.96   30.59                                
 13 Schumacher, Mitchell      SO CGA                  1:55.92   x1:55.84  
      26.09   28.93   29.90   30.92                                
 14 Sullivan, Kick            FR Bates                1:54.00    1:55.91    5  
      26.65   28.60   29.96   30.70                                
 15 Pitcairn, Ryan            FR Bates                1:51.00    1:56.49    4  
      27.14   29.47   30.90   28.98                                
 16 Lipoff, Matt              FR Bates                1:52.00   x1:57.09  
      26.79   29.68   30.61   30.01                                
 17 Helsabeck, Jason          JR CGA                  1:55.56   x1:57.31  
      27.73   29.51   29.93   30.14                                
 18 Cosenza, Nick                CGA                  1:55.84   x1:57.43  
      26.89   28.95   30.28   31.31                                
 19 Andrews, Mark             SR Bates                1:55.00   x1:58.27  
      29.18   30.19   29.55   29.35                                
 20 Rode, John                SR CONN                 1:57.00   x2:02.94  
      27.59   30.91   32.34   32.10                                
 -- Chatikavanij, Peem        SO Bates                1:55.44   X2:03.91  
      28.03   32.53   32.72   30.63                                
 
Event 27  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roscioli, Sarah           SO ESU                  1:10.89    1:10.54   18  
      33.37   37.17                                                
  2 Fernandes, Erika          FR CONN                 1:10.43    1:10.77   16  
      32.63   38.14                                                
  3 Olson, Amy                JR CGA                  1:11.00    1:12.45   14  
      34.34   38.11                                                
  4 Vihonski, Krystyna        SR CGA                  1:13.90    1:14.57   12  
      35.22   39.35                                                
  5 Jensen, Fiona             SO CONN                 1:13.98    1:15.39   10  
      35.53   39.86                                                
  6 Hunter, Emily             FR CONN                 1:18.17    1:16.36    8  
      36.35   40.01                                                
  7 Buckle, Erika             FR WELL-NE              1:15.75    1:16.37    6  
      36.00   40.37                                                
  8 Mestemaker, Jordan        FR CGA                  1:15.24    1:16.85    5  
      36.30   40.55                                                
  9 Weymouth, Kate            SO CONN                 1:16.58   x1:17.34  
      35.93   41.41                                                
 10 Fallon, Cait              SO ESU                  1:18.55    1:19.21    4  
      37.80   41.41                                                
 10 Godden, Kaitlin           JR CGA                  1:19.20   x1:19.21  
      38.09   41.12                                                
 12 Tawa, Olivia              FR Bates                1:18.90    1:19.31    3  
      37.76   41.55                                                
 13 Downs, Ashley             SO ESU                  1:18.90    1:19.35    2  
      37.02   42.33                                                
 14 Grier, Kristyn            JR CGA                  1:16.99   x1:19.44  
      37.13   42.31                                                
 15 Hanson, Abigail           FR Bates                1:18.90    1:19.56    1  
      38.13   41.43                                                
 16 Pellington, Cathleen      SR ESU                  1:22.00   x1:20.37  
      38.12   42.25                                                
 17 Greenley, Anais           SR CGA                  1:19.60   x1:20.79  
      37.15   43.64                                                
 18 Brookes, Catharine        SO CONN                 1:20.19   x1:21.30  
      38.31   42.99                                                
 19 Yee, Allison              FR WELL-NE              1:20.49    1:22.18  
      39.22   42.96                                                
 20 Siegal, Tara              JR WELL-NE              1:23.62    1:22.71  
      38.88   43.83                                                
 21 Guynn, Katie              SR WELL-NE              1:32.91   x1:32.79  
      43.16   49.63                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carman, Michael           SO CGA                  1:00.90    1:01.10   18  
      28.81   32.29                                                
  2 Odom, Matthew             FR CGA                  1:00.90    1:01.55   16  
      28.94   32.61                                                
  3 Sauve, Jack               SR CGA                  1:00.89    1:02.08   14  
      29.14   32.94                                                
  4 Perley, Sam               JR CONN                 1:01.08    1:02.84   12  
      29.20   33.64                                                
  5 Knox, Johnson             FR CGA                  1:03.00   x1:03.45  
      29.42   34.03                                                
  6 McKeown, Alex             FR Bates                1:06.00    1:06.31   10  
      31.21   35.10                                                
  7 Aupi, Dan                 FR Bates                1:04.50    1:07.54    8  
      31.33   36.21                                                
  8 Gayman, Brett             FR CGA                  1:06.44   x1:07.87  
      31.49   36.38                                                
  9 Kennedy, TJ               FR CGA                  1:08.89   x1:08.47  
      31.68   36.79                                                
 10 Horn, Ben                 FR Bates                1:05.50    1:08.92    6  
      31.97   36.95                                                
 11 Beauregard, Harry         FR CONN                 1:07.35    1:09.05    5  
      32.66   36.39                                                
 12 Pelham, Ryan              FR CONN                 1:09.27    1:09.61    4  
      33.39   36.22                                                
 13 Walsh, Bill               SR Bates                1:07.00   x1:13.03  
      34.19   38.84                                                
 14 Greenberg, Alec           FR Bates                1:15.00   x1:16.58  
      35.04   41.54                                                
 
Event 29  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Katelyn            JR Bates                1:01.50    1:02.29   18  
      30.66   31.63                                                
  2 Komninos, Kat             FR CONN                 1:02.30    1:02.99   16  
      30.01   32.98                                                
  3 Shadwick, Kimberly        SO CGA                  1:02.00    1:04.30   14  
      31.14   33.16                                                
  4 Lupi, Carole              FR Bates                1:06.27    1:06.75   12  
      32.85   33.90                                                
  5 Xiang, Stepheny           SR WELL-NE              1:05.79    1:07.00   10  
      32.88   34.12                                                
  6 Fleming, Hope             SR Bates                1:07.50    1:07.82    8  
      33.88   33.94                                                
  7 DuAime, Lindsay           FR ESU                  1:07.47    1:07.94    6  
      33.66   34.28                                                
  8 Haynsworth, Joyce         SR CGA                  1:06.91    1:08.07    5  
      33.15   34.92                                                
  9 Ingerick, Meghan          FR CONN                 1:07.68    1:08.28    4  
      33.32   34.96                                                
 10 Williams, Jenilee            CGA                  1:09.11    1:09.57    3  
      33.66   35.91                                                
 11 Buckle, Erika             FR WELL-NE              1:08.72    1:09.72    2  
      34.54   35.18                                                
 12 Dutton, Dana              SO WELL-NE              1:05.81    1:09.74    1  
      34.05   35.69                                                
 13 Lindberg, Catherine       SR CONN                 1:08.00    1:09.87  
      33.00   36.87                                                
 14 Johnson, Emily            SR ESU                  1:09.19    1:10.01  
      33.70   36.31                                                
 15 Geddrie, Jade             FR ESU                  1:11.95    1:11.39  
      34.61   36.78                                                
 16 Grier, Kristyn            JR CGA                  1:09.90   x1:11.58  
      34.75   36.83                                                
 17 Maisel, Sabrina           FR WELL-NE              1:08.58   x1:12.13  
      35.44   36.69                                                
 18 Johnson, Bailey           SR Bates                1:12.50   x1:12.95  
      35.92   37.03                                                
 19 Spedden, Elise            JR WELL-NE              1:06.21   x1:14.31  
      35.18   39.13                                                
 20 Kaplan, Melanie           FR WELL-NE              1:10.62   x1:14.84  
      37.24   37.60                                                
 21 Friedman, Abigail         JR WELL-NE              1:15.11   x1:15.15  
      37.26   37.89                                                
 22 Yee, Allison              FR WELL-NE              1:20.00   x1:16.54  
      37.39   39.15                                                
 -- Southard, Maggie          JR CONN                 1:09.35   X1:10.38  
      34.09   36.29                                                
 -- Gall, Julia               FR WELL-NE              1:10.00   X1:11.27  
      34.42   36.85                                                
 -- Welch, Stephanie          FR WELL-NE              1:07.85   X1:12.25  
      34.84   37.41                                                
 
Event 30  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Tim                FR CONN                   53.45      54.70   18  
      26.35   28.35                                                
  2 Berry, Timmy              SO CGA                    54.65      54.96   16  
      26.95   28.01                                                
  3 Berry, Chris              SR Bates                  55.50      56.13   14  
      27.92   28.21                                                
  4 Depew, Nathaniel          FR Bates                  55.80      56.76   12  
      27.93   28.83                                                
  5 Boniface, Tom             FR Bates                  56.50      57.35   10  
      28.27   29.08                                                
  6 Bonomi, Brian             SO CGA                  1:00.13      59.08    8  
      28.98   30.10                                                
  7 Finnerty, Brian           JR CONN                 1:00.00      59.35    6  
      29.02   30.33                                                
  8 Nilson, Craig             SR CGA                    58.88    1:00.16    5  
      29.42   30.74                                                
  9 Clinton, Marc             SO CONN                   59.90    1:01.14    4  
      29.80   31.34                                                
 10 Smith, Jamey              SR CONN                   58.07   x1:01.45  
      29.70   31.75                                                
 11 Schaffner, Kyle           JR CGA                  1:00.89   x1:01.75  
      30.41   31.34                                                
 12 Strobel, Preston          FR CGA                    59.99   x1:02.12  
      30.00   32.12                                                
 13 Cubeta, Rob               FR Bates                1:00.00   x1:02.71  
      30.07   32.64                                                
 14 Ranta, Brian              SR CONN                 1:02.66   x1:02.87  
      30.87   32.00                                                
 15 Hylander, Jared           SO CGA                  1:02.85   x1:04.22  
      31.17   33.05                                                
 
Event 31  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    8:10.88    8:09.76   36  
     1) Gayman, Heidi FR                2) Otey, Sarah-Jane SO            
     3) Sworden, Samantha FR            4) Shadwick, Kimberly SO          
       28.14    58.90  1:30.88  2:03.28    27.94    59.37  1:31.77  2:03.17
       28.63  1:01.01  1:33.53  2:05.74    27.13    57.49  1:28.15  1:57.57
  2 Connecticut College  'A'                          8:09.00    8:09.97   30  
     1) Murphy, Sarah SO                2) Zarba, Kristen JR              
     3) Pappas, Lauren FR               4) Palmer, Alyssa JR              
       28.22    58.57  1:28.91  1:59.95    28.29    59.91  1:32.46  2:04.55
       28.27  1:00.16  1:32.40  2:04.46    28.06    58.98  1:30.54  2:01.01
  3 Bates Swimming and Diving  'A'                    7:54.05    8:16.45   26  
     1) Drake, Katelyn JR               2) Tato, Emily FR                 
     3) Green, Charlotte SO             4) Leasure, Kara FR               
       29.04  1:00.24  1:32.18  2:03.87    28.32  1:00.30  1:33.44  2:05.20
       28.71    59.92  1:31.28  2:02.74    27.96    59.20  1:31.83  2:04.64
  4 East Stroudsburg University  'A'                  8:27.00    8:30.19   22  
     1) Swiker, Christine JR            2) DuAime, Lindsay FR             
     3) Kaminski, Sally SR              4) Roscioli, Sarah SO             
       29.61  1:01.15  1:32.61  2:03.92    30.19  1:03.61  1:38.44  2:12.06
       29.29  1:02.13  1:35.82  2:12.79    24.92    56.67  1:29.66  2:01.42
  5 Connecticut College  'B'                          8:28.00    8:36.30   18  
     1) MacDonald, Erica SR             2) Wesnousky, Carrie FR           
     3) Hunter, Leah SO                 4) Scott, Hillary FR              
       32.14  1:05.63  1:39.06  2:10.75    29.69  1:01.92  1:35.04  2:08.27
       30.15  1:03.65  1:37.79  2:11.84    28.42  1:00.41  1:33.34  2:05.44
  6 Wellesley College-NE  'A'                         8:24.60    8:45.42   14  
     1) Welch, Stephanie FR             2) Mitten, Emilie JR              
     3) Gram, Hilary JR                 4) Dutton, Dana SO                
       30.25  1:03.71  1:37.74  2:11.26    29.64  1:03.71  1:38.57  2:12.34
       29.96  1:03.55  1:37.07  2:09.85    29.90  1:03.83  1:38.02  2:11.97
  7 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    8:56.91    8:55.67   10  
     1) Funk, Christa FR                2) Conway, Jessica JR             
     3) Moorman, Anna SO                4) Miller, Claire FR              
       29.99  1:02.78  1:35.80  2:09.16    29.50  1:03.15  1:37.99  2:12.57
       29.66  1:02.77  1:37.84  2:13.76    30.15  1:05.46  1:43.21  2:20.18
  8 Bates Swimming and Diving  'B'                         NT    8:56.55    6  
       30.95  1:04.10  1:38.19  2:12.02    28.93  1:01.89  1:36.59  2:11.73
       31.48  1:06.84  1:43.13  2:16.81    30.90  1:06.19  1:41.54  2:15.99
  9 Wellesley College-NE  'B'                         8:39.20    8:57.05  
     1) Weir, Laura JR                  2) Friedman, Abigail JR           
     3) Xiang, Stepheny SR              4) Kaplan, Melanie FR             
       30.19  1:03.46  1:38.31  2:12.47    31.53  1:07.53  1:44.22  2:20.82
       29.66  1:03.21  1:36.76  2:09.91    31.34  1:05.35  1:40.45  2:13.85
 10 Connecticut College  'C'                          9:00.00   x9:05.95  
     1) Ingerick, Meghan FR             2) Southard, Maggie JR            
     3) Levengood, Alexis JR            4) Burtis, Molly SO               
       31.23  1:06.85  1:44.16  2:20.65    30.54  1:04.99  1:40.11  2:14.58
       30.94  1:05.95  1:40.95  2:15.64    31.33  1:05.82  1:40.73  2:15.08
 11 East Stroudsburg University  'B'                  9:02.00    9:20.61  
     1) Johnson, Emily SR               2) Fallon, Cait SO                
     3) Geddrie, Jade FR                4) Lusher, Sam JR                 
       31.36  1:06.16  1:43.12  2:18.33    15.02  1:11.51  1:49.36  2:26.01
       32.50  1:07.67  1:43.26  2:18.54    31.88  1:07.24  1:42.94  2:17.73
 -- Wellesley College-NE  'C'                         8:40.00   X9:07.62  
     1) Nichols, Victoria SO            2) Siegal, Tara JR                
     3) Gall, Julia FR                  4) Maisel, Sabrina FR             
       31.68  1:06.39  1:41.50  2:16.76    31.67  1:08.11  1:45.14  2:22.05
       30.76  1:06.17  1:42.01  2:15.96    29.38  1:02.89  1:38.30  2:12.85
 
Event 32  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    7:27.94    7:19.66   36  
     1) Okorn, Jim SR                   2) Brown, Alex SO                 
     3) McGuiness, Brian FR             4) Andrews, Bryan FR              
       24.24    51.53  1:19.34  1:48.39    25.01    52.28  1:20.92  1:49.61
       25.09    52.78  1:21.42  1:49.76    25.62    53.91  1:23.29  1:51.90
  2 Connecticut College  'A'                          7:25.00    7:27.88   30  
     1) Moryan, Grant JR                2) Squires, Harry SO              
     3) Troy, Pat JR                    4) Walsh, Tim FR                  
       26.95    56.38  1:24.21  1:51.27    26.12    55.05  1:24.07  1:52.23
       25.62    54.10  1:22.56  1:50.55    25.48    55.15  1:24.38  1:53.83
  3 Connecticut College  'B'                          7:38.00    7:36.83   26  
     1) Perley, Sam JR                  2) Reiff, Matt SO                 
     3) Clinton, Marc SO                4) Meszaros, Austin SO            
       26.59    56.02  1:26.23  1:55.65    26.30    55.39  1:25.91  1:55.77
       25.98    54.99  1:24.44  1:53.25    25.25    54.63  1:24.05  1:52.16
  4 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    7:37.91    7:37.99   22  
     1) Bell, William SO                2) Borny, Theodore SO             
     3) Moses, Evin FR                  4) Newmeyer, Ryan SR              
       26.37    55.90  1:26.54  1:55.66    26.38    56.46  1:26.83  1:56.07
       25.19    54.19  1:24.22  1:53.82    25.19    53.78  1:22.92  1:52.44
  5 Bates Swimming and Diving  'A'                    7:27.16    7:42.03   18  
     1) Aupi, Dan FR                    2) Depew, Nathaniel FR            
     3) Pitcairn, Ryan FR               4) Scott, Ned FR                  
       25.72    55.35  1:26.33  1:56.40    26.50    56.24  1:25.79  1:53.02
       26.74    56.58  1:27.75  1:57.53    25.10    54.78  1:25.73  1:55.08
  6 Bates Swimming and Diving  'B'                         NT    7:44.11   14  
     1) Berry, Chris SR                 2) Boniface, Tom FR               
     3) Sullivan, Kick FR               4) Lipoff, Matt FR                
       26.49    55.90  1:25.56  1:54.72    27.58    58.08  1:28.13  1:56.19
       25.74    54.57  1:25.51  1:56.11    25.16    54.39  1:25.62  1:57.09
  7 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    7:46.92   x7:50.66  
     1) Schumacher, Mitchell SO         2) Helsabeck, Jason JR            
     3) Cosenza, Nick                   4) Schwartz, Eric SO              
       26.30    56.04  1:27.16  1:57.78    26.77    57.75  1:28.62  1:59.25
       26.37    57.40  1:28.48  2:00.04    25.48    54.86  1:23.99  1:53.59
 
Event 33  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shadwick, Kimberly        SO CGA                 10:50.76   18:25.06   18  
      29.61   33.72   34.44   34.20   34.68   33.69   32.88   33.84
      33.29   33.68   34.20   34.82   34.22   34.35   33.84   33.94
      34.10   34.44   34.52   34.25   33.52   33.61   33.60   33.00
      33.24   33.47   33.36   33.07   33.36   33.07   32.94   31.49
      30.62
  2 Sworden, Samantha         FR CGA                 10:46.21   18:25.62   16  
      30.13   33.24   34.40   34.22   34.67   33.29   33.51   33.50
      33.60   33.68   34.18   34.28   34.34   34.36   34.12   33.85
      34.12   33.95   34.31   33.63   33.30   33.32   33.34   33.43
      33.51   33.45   33.48   33.20   33.35   33.06   33.16   32.50
      31.14
  3 Leasure, Kara             FR Bates               11:03.00   18:27.19   14  
      31.09   34.01   34.06   34.10   34.19   34.13   34.20   34.70
      34.43   34.20   34.33   34.21   34.09   33.71   33.62   33.96
      33.47   33.54   33.61   33.50   33.12   33.26   33.77   33.30
      33.26   33.50   33.32   33.27   33.19   33.13   32.82   32.62
      31.48
  4 Scott, Hillary            FR CONN                11:25.00   18:42.86   12  
      31.33   33.92   34.09   33.69   33.57   33.90   33.62   33.94
      34.35   34.35   33.94   34.40   34.37   34.37   33.98   34.58
      33.92   34.29   34.28   34.33   34.02   34.50   34.16   33.91
      34.29   33.82   34.14   34.45   34.47   34.70   34.12   34.64
      32.42
  5 Pappas, Lauren            FR CONN                11:30.00   19:02.85   10  
      31.65   34.54   34.93   34.72   34.31   34.49   34.21   34.03
      34.18   34.43   34.67   34.57   34.61   34.57   35.13   34.67
      34.70   35.04   34.97   34.79   35.21   34.96   35.58   35.22
      35.00   35.05   34.76   34.88   34.80   34.72   34.69   34.58
      34.19
  6 Otey, Sarah-Jane          SO CGA                 11:24.60   19:08.20    8  
      30.70   34.05   34.61   34.40   34.33   34.52   34.50   34.80
      34.44   34.86   34.75   34.63   35.11   35.52   35.09   35.15
      35.22   35.17   35.43   35.58   35.33   35.17   35.15   35.33
      35.34   35.22   35.10   35.36   35.52   35.25   35.29   34.72
      32.56
  7 Wesnousky, Carrie         FR CONN                11:40.00   19:28.56    6  
      32.34   34.86   35.07   35.29   35.21   35.42   35.19   35.22
      35.47   35.40   35.32   35.49   35.44   35.60   35.94   35.70
      35.85   35.37   35.44   35.64   35.54   35.47   35.48   35.81
      35.96   35.35   35.63   35.80   35.85   35.71   35.69   35.78
      35.23
  8 MacDonald, Erica          SR CONN                11:15.64  x19:29.05  
      32.64   34.77   35.10   34.86   34.15   34.91   35.11   34.50
      34.62   34.67   35.10   35.21   35.83   36.16   35.89   35.94
      36.17   36.11   36.28   36.25   36.22   36.43   36.32   36.18
      36.79   35.53   35.64   35.84   34.69   35.41   35.52   35.45
      34.76
  9 Hunter, Leah              SO CONN                11:28.93  x19:29.44  
      31.93   34.23   35.11   34.70   34.92   35.01   34.99   35.27
      35.38   35.33   35.14   35.31   35.60   35.49   35.45   35.44
      35.58   35.42   35.82   35.77   35.77   35.83   36.13   36.09
      36.12   35.98   36.16   36.20   36.11   35.91   36.02   35.90
      35.33
 10 Hanson, Abigail           FR Bates               11:30.00   19:34.97    5  
      32.05   33.83   34.86   35.04   35.37   35.13   35.73   35.26
      36.08   35.67   36.58   35.12   36.10   35.89   35.92   36.15
      35.56   36.58   36.30   36.43   36.49   35.29   36.05   35.49
      36.01   36.14   36.07   35.25   36.42   35.97   36.19   35.27
      34.68
 11 Kaplan, Melanie           FR WELL-NE             11:40.37   19:43.32    4  
      32.31   34.65   35.45   34.97   34.79   35.77   35.29   35.79
      35.76   35.77   35.26   35.75   35.76   36.19   35.61   35.99
      36.75   36.20   36.85   36.24   36.58   36.17   36.52   36.63
      36.53   36.27   36.42   36.50   37.01   36.59   36.34   36.21
      34.40
 12 Mitten, Emilie            JR WELL-NE             11:51.50   19:46.34    3  
      31.88   34.91   35.60   35.72   35.93   36.37   36.58   36.37
      36.70   36.15   36.37   36.27   36.36   36.29   36.20   36.49
      36.37   35.92   36.33   36.53   36.52   36.27   36.17   36.16
      36.63   36.37   36.59   36.73   35.68   36.44   35.73   35.06
      32.65
 13 Conway, Jessica           JR CGA                 11:57.75  x19:47.26  
      33.15   35.84   36.02   36.64   36.49   36.52   36.34   36.13
      36.62   36.45   36.24   36.44   36.22   36.48   36.46   36.57
      36.24   35.95   36.13   36.45   36.12   36.64   36.54   36.28
      36.10   36.00   36.20   36.11   35.63   35.78   35.67   35.15
      31.66
 14 Funk, Christa             FR CGA                 11:42.47  x19:47.41  
      32.87   35.67   36.53   36.62   36.36   36.40   36.59   36.07
      36.32   36.41   36.50   36.34   36.42   36.30   36.49   36.47
      36.19   36.11   36.24   36.22   36.15   36.72   36.39   36.56
      35.86   36.23   36.11   36.10   36.28   35.71   35.44   34.78
      31.96
 15 Burtis, Molly             SO CONN                12:17.31  x20:05.38  
      33.03   35.38   35.84   36.04   36.12   36.41   36.42   36.49
      36.56   36.20   36.14   36.43   36.92   36.74   36.87   36.77
      36.62   36.67   36.71   36.71   36.47   36.79   36.99   37.25
      37.56   37.51   37.09   37.29   36.99   36.80   37.18   36.80
      35.59
 16 Johnson, Bailey           SR Bates               12:00.00   20:08.39    2  
      32.92   36.02   36.55   36.65   36.91   36.87   36.82   36.78
      36.87   36.93   36.67   36.90   37.11   36.65   36.37   36.61
      36.57   36.51   36.66   36.60   36.65   36.88   36.81   36.58
      36.68   37.06   36.95   37.34   36.87   36.96   36.84   36.82
      35.98
 17 Nichols, Victoria         SO WELL-NE             12:04.84   20:30.60    1  
      33.63   36.10   36.61   36.32   36.61   36.61   36.62   36.66
      36.66   36.93   37.09   37.02   37.39   37.77   37.68   38.06
      37.85   37.79   38.17   37.90   38.05   38.07   38.31   38.21
      38.24   37.84   38.27   38.27   38.17   37.96   37.17   36.73
      35.84
 18 Winterberger, Shea        SR CGA                 12:15.00  x20:38.03  
      33.07   37.09   37.79   37.97   38.05   37.89   37.80   37.94
      38.01   37.89   37.52   37.49   37.89   38.01   37.94   37.81
      37.79   37.45   37.88   37.62   37.95   37.64   37.22   37.88
      38.01   37.94   37.94   38.00   37.46   37.23   37.27   36.79
      35.80
 19 Miller, Claire            FR CGA                 12:46.36  x21:40.91  
      32.95   37.59   38.20   39.05   39.18   39.77   39.25   40.01
      40.06   39.06   39.52   40.07   39.25   38.90   39.01   40.41
      39.51   39.76   39.85   39.84   40.62   40.51   39.96   40.04
      40.04   40.77   40.88   40.35   39.60   40.32   39.63   39.31
      37.64
 
Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Alex               SO CGA                 10:10.43   17:14.54   18  
      28.59   31.63   31.96   32.23   32.28   32.21   31.37   31.50
      31.71   31.84   30.66   31.79   31.89   31.96   31.11   31.20
      31.40   31.50   31.17   30.85   30.85   31.20   31.36   31.30
      30.68   31.84   31.72   30.78   31.56   31.74   31.39   31.10
      30.17
  2 Squires, Harry            SO CONN                10:14.48   17:24.20   16  
      28.83   31.13   31.79   31.95   31.90   31.56   31.83   31.99
      32.09   32.20   31.97   32.03   32.05   32.11   31.87   31.66
      31.87   31.59   31.63   31.60   31.65   31.67   31.83   31.73
      31.68   31.82   31.52   31.86   31.73   31.84   31.86   31.10
      30.26
  3 Moses, Evin               FR CGA                 10:25.57   17:31.66   14  
      28.01   30.68   31.20   31.41   31.46   31.69   31.62   31.79
      31.80   31.72   31.71   31.87   32.01   31.99   32.02   32.27
      32.20   31.95   31.81   32.14   32.15   32.58   32.67   32.54
      32.34   32.67   32.68   33.20   33.18   33.02   32.37   32.34
      28.57
  4 Borny, Theodore           SO CGA                 10:25.65   17:32.59   12  
      29.34   32.14   32.28   32.93   32.60   32.63   32.63   32.73
      32.54   32.33   31.69   31.70   31.88   31.69   31.98   32.14
      31.91   31.92   32.08   31.97   31.81   31.59   31.58   31.57
      31.70   31.84   32.14   31.92   32.22   31.84   32.22   31.23
      29.82
  5 Perley, Albert            FR CONN                10:25.73   17:38.16   10  
      28.70   31.61   32.16   32.03   32.14   32.26   32.07   32.37
      32.35   32.12   32.13   32.09   32.30   32.02   32.53   32.29
      32.02   32.24   32.13   32.43   32.13   32.28   32.28   32.28
      32.49   32.48   32.19   32.31   32.04   32.09   32.05   32.39
      31.16
  6 Pitcairn, Ryan            FR Bates               10:30.00   17:52.25    8  
      28.93   31.09   32.10   32.11   32.14   32.17   32.55   32.29
      32.78   32.81   32.67   32.91   32.70   32.72   32.74   32.86
      32.83   32.81   32.82   33.06   32.56   32.86   33.17   33.30
      32.82   32.52   32.84   33.15   32.23   33.48   33.11   32.92
      30.20
  7 Cosenza, Nick                CGA                 10:47.47  x18:10.59  
      30.51   32.43   33.37   33.90   33.39   33.19   33.73   33.94
      32.96   34.21   33.25   33.30   33.10   33.11   33.17   33.81
      33.35   33.19   33.37   33.29   32.74   33.38   33.64   32.80
      32.80   33.11   33.39   33.96   32.86   32.73   32.27   32.26
      30.08
  8 Bell, William             SO CGA                 10:57.25  x18:14.06  
      28.31   31.33   32.26   33.29   33.02   32.80   33.10   33.13
      33.08   32.73   33.14   33.57   33.54   33.54   33.78   33.68
      33.47   33.62   33.70   33.11   33.67   33.79   33.53   33.85
      33.79   33.36   33.16   33.63   33.77   33.56   33.58   33.85
      32.32
  9 Fleming, Kris             SO CONN                10:56.84   18:23.55    6  
      29.42   32.51   32.81   33.14   33.14   33.02   32.75   33.12
      33.55   33.36   33.45   33.48   33.56   33.67   33.73   33.41
      33.67   33.65   33.73   33.77   33.63   33.84   34.09   34.31
      34.18   34.26   34.25   34.30   34.02   34.39   33.63   33.41
      32.30
 10 Sullivan, Kick            FR Bates               11:00.00   18:39.38    5  
      29.34   32.22   33.39   34.08   34.26   34.44   34.31   34.82
      34.71   34.64   34.84   34.69   34.92   34.52   34.71   34.62
      34.47   34.25   34.44   34.37   34.22   34.16   34.34   34.03
      34.33   34.29   33.95   34.03   33.91   33.67   33.12   33.06
      30.23
 11 Ranta, Brian              SR CONN                11:00.00  x18:56.25  
      30.12   33.36   33.83   34.20   34.32   34.26   34.40   34.56
      34.50   34.49   34.40   34.68   34.58   34.61   34.65   34.63
      34.95   34.82   34.65   34.77   34.52   34.72   34.77   34.55
      34.84   35.31   35.02   34.76   34.82   34.82   34.68   34.59
      34.07
 
Event 35  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Katelyn            JR Bates                2:10.50    2:14.58   18  
      32.35   33.65   34.58   34.00                                
  2 Shadwick, Kimberly        SO CGA                  2:12.00    2:17.75   16  
      32.40   35.06   35.79   34.50                                
  3 Donnelly, Meghan          SO CONN                 2:17.88    2:18.21   14  
      32.22   34.09   35.68   36.22                                
  4 Komninos, Kat             FR CONN                 2:28.00    2:19.53   12  
      31.38   34.55   36.42   37.18                                
  5 Xiang, Stepheny           SR WELL-NE              2:20.98    2:20.79   10  
      33.27   35.33   36.15   36.04                                
  6 Lupi, Carole              FR Bates                2:20.00    2:23.33    8  
      33.93   35.83   36.24   37.33                                
  7 Dutton, Dana              SO WELL-NE              2:26.04    2:25.03    6  
      35.39   37.00   36.82   35.82                                
  8 Welch, Stephanie          FR WELL-NE              2:28.20    2:25.31    5  
      34.32   36.82   37.50   36.67                                
  9 Haynsworth, Joyce         SR CGA                  2:24.83    2:26.25    4  
      33.96   36.52   37.65   38.12                                
 10 Buckle, Erika             FR WELL-NE              2:22.39   x2:26.58  
      34.77   37.00   37.88   36.93                                
 11 Fleming, Hope             SR Bates                2:28.50    2:27.73    3  
      35.01   37.77   37.93   37.02                                
 12 Spedden, Elise            JR WELL-NE              2:33.25   x2:28.19  
      35.10   37.44   38.32   37.33                                
 13 Williams, Jenilee            CGA                  2:32.68    2:28.21    2  
      34.71   36.80   39.03   37.67                                
 14 Ingerick, Meghan          FR CONN                 2:27.50    2:28.52    1  
      33.75   37.31   38.84   38.62                                
 15 Grier, Kristyn            JR CGA                  2:27.49   x2:28.62  
      34.56   37.24   38.69   38.13                                
 16 Maisel, Sabrina           FR WELL-NE              2:33.00   x2:32.09  
      36.06   38.37   38.98   38.68                                
 17 Johnson, Bailey           SR Bates                2:30.00   x2:33.47  
      37.12   38.47   39.40   38.48                                
 18 Greenley, Anais           SR CGA                  3:00.00   x2:43.60  
      39.03   41.86   41.49   41.22                                
 
Event 36  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Tim                FR CONN                 1:57.82    1:58.35   18  
      28.28   30.97   29.91   29.19                                
  2 Berry, Timmy              SO CGA                  1:58.69    1:59.12   16  
      27.86   29.65   30.50   31.11                                
  3 Andrews, Bryan            FR CGA                  2:09.00    2:00.31   14  
      28.14   29.80   31.31   31.06                                
  4 Berry, Chris              SR Bates                2:01.00    2:02.48   12  
      28.81   30.55   31.82   31.30                                
  5 Depew, Nathaniel          FR Bates                2:00.50    2:05.23   10  
      29.52   31.62   32.09   32.00                                
  6 Boniface, Tom             FR Bates                2:04.00    2:05.42    8  
      30.77   31.62   32.29   30.74                                
  7 Nilson, Craig             SR CGA                  2:05.21    2:06.83    6  
      29.97   32.04   32.53   32.29                                
  8 Smith, Jamey              SR CONN                 2:09.38    2:08.20    5  
      30.11   32.56   33.37   32.16                                
  9 Newmeyer, Ryan            SR CGA                  2:10.09   x2:08.91  
      30.88   32.37   32.70   32.96                                
 10 Pelham, Ryan              FR CONN                 2:11.33    2:09.66    4  
      31.38   32.52   33.08   32.68                                
 11 Aupi, Dan                 FR Bates                2:03.00   x2:10.14  
      29.79   32.39   34.10   33.86                                
 12 Pitcairn, Ryan            FR Bates                2:02.00   x2:10.42  
      31.32   33.29   33.61   32.20                                
 13 Bonomi, Brian             SO CGA                  2:08.88   x2:10.72  
      29.69   32.56   34.49   33.98                                
 14 Hylander, Jared           SO CGA                  2:13.90   x2:12.80  
      31.49   33.45   34.24   33.62                                
 15 Clinton, Marc             SO CONN                 2:12.86   x2:13.22  
      31.22   33.22   34.43   34.35                                
 16 Schaffner, Kyle           JR CGA                  2:16.00   x2:13.52  
      31.36   33.29   35.01   33.86                                
 17 Ranta, Brian              SR CONN                 2:14.51   x2:14.42  
      32.20   34.63   34.32   33.27                                
 18 Cubeta, Rob               FR Bates                2:15.00   x2:18.63  
      32.21   35.22   35.52   35.68                                
 
Event 37  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Charlotte          SO Bates                  55.50      54.81   18  
      26.63   28.18                                                
  2 Gayman, Heidi             FR CGA                    54.56      55.53   16  
      26.67   28.86                                                
  3 Palmer, Alyssa            JR CONN                   56.40      56.54   14  
      27.21   29.33                                                
  4 Otey, Sarah-Jane          SO CGA                    56.78      56.72   12  
      27.66   29.06                                                
  5 Fernandes, Erika          FR CONN                   57.50      56.99   10  
      26.85   30.14                                                
  6 Dukuly, Tasha             FR Bates                  57.50      57.44    8  
      27.54   29.90                                                
  7 Tato, Emily               FR Bates                  56.50      57.51    6  
      28.01   29.50                                                
  8 Lindberg, Catherine       SR CONN                   57.14      57.71    5  
      27.62   30.09                                                
  9 Drake, Katelyn            JR Bates                  56.78     x57.90  
      28.27   29.63                                                
 10 Dutton, Dana              SO WELL-NE                56.86      58.00    4  
      28.26   29.74                                                
 11 Gall, Julia               FR WELL-NE                59.16      59.08    3  
      28.38   30.70                                                
 12 Mitten, Emilie            JR WELL-NE              1:00.42      59.30    2  
      29.09   30.21                                                
 13 Smith, Whitney            FR WELL-NE                59.00     x59.35  
      28.03   31.32                                                
 14 Moorman, Anna             SO CGA                    59.92      59.94    1  
      28.55   31.39                                                
 15 Weir, Laura               JR WELL-NE                58.67   x1:00.09  
      29.05   31.04                                                
 16 Holloway, Kristen         FR CGA                  1:01.68   x1:00.27  
      29.04   31.23                                                
 17 Hohnstadt, Sarah          JR CGA                  1:00.20   x1:00.68  
      28.73   31.95                                                
 18 Zalewski, Emily           SO CGA                    58.42   x1:00.83  
      29.03   31.80                                                
 19 Schumacher, Katie         FR CGA                  1:01.69   x1:01.02  
      29.68   31.34                                                
 20 Guynn, Katie              SR WELL-NE              1:02.97   x1:01.20  
      29.38   31.82                                                
 21 Weymouth, Leigh           SO CONN                   59.00   x1:01.42  
      28.90   32.52                                                
 22 Spedden, Elise            JR WELL-NE              1:04.00   x1:01.47  
      29.87   31.60                                                
 23 Maisel, Sabrina           FR WELL-NE              1:00.93   x1:01.56  
      29.81   31.75                                                
 24 Siegal, Tara              JR WELL-NE              1:01.95   x1:01.67  
      29.67   32.00                                                
 25 Friedman, Abigail         JR WELL-NE              1:02.17   x1:02.11  
      29.53   32.58                                                
 26 Evans, Helen              FR Bates                1:02.00   x1:02.97  
      30.35   32.62                                                
 27 Kaplan, Melanie           FR WELL-NE              1:02.11   x1:04.11  
      31.11   33.00                                                
 28 Yee, Allison              FR WELL-NE              1:05.00   x1:09.09  
      32.75   36.34                                                
 
Event 38  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Okorn, Jim                SR CGA                    48.33      47.38   18  
      22.52   24.86                                                
  2 Knox, Johnson             FR CGA                    48.32      48.43   16  
      22.81   25.62                                                
  3 Troy, Pat                 JR CONN                   48.91      48.58   14  
      23.43   25.15                                                
  4 Moryan, Grant             JR CONN                   48.75      49.05   12  
      23.32   25.73                                                
  5 Beshoar, Dan              FR CGA                    50.00      49.41   10  
      23.76   25.65                                                
  6 Scott, Ned                FR Bates                  49.90      49.76    8  
      24.00   25.76                                                
  7 Meszaros, Austin          SO CONN                   50.55      49.77    6  
      23.94   25.83                                                
  8 McGuiness, Brian          FR CGA                    50.14     x50.36  
      24.18   26.18                                                
  9 Boniface, Tom             FR Bates                  50.50      50.85    5  
      24.77   26.08                                                
 10 Woods, Chris              SR CGA                    50.85     x51.00  
      24.13   26.87                                                
 11 Schwartz, Eric            SO CGA                    50.73     x51.05  
      24.80   26.25                                                
 12 Berry, Chris              SR Bates                  50.50      51.38    4  
      25.22   26.16                                                
 13 Strobel, Preston          FR CGA                    52.00     x51.40  
      24.62   26.78                                                
 14 Volkman, Taylor           JR CGA                    51.00     x51.50  
      24.45   27.05                                                
 15 Chatikavanij, Peem        SO Bates                  50.36     x51.54  
      24.54   27.00                                                
 16 Depew, Nathaniel          FR Bates                  50.03     x51.70  
      24.46   27.24                                                
 17 Lipoff, Matt              FR Bates                  51.50     x51.99  
      24.43   27.56                                                
 18 Schumacher, Mitchell      SO CGA                    52.93     x52.02  
      24.80   27.22                                                
 19 Finnerty, Brian           JR CONN                   51.99     x52.20  
      24.60   27.60                                                
 20 Reiff, Matt               SO CONN                   51.50     x52.38  
      25.28   27.10                                                
 21 Carroll, Patrick          SO Bates                  52.50     x52.97  
      25.18   27.79                                                
 22 Andrews, Mark             SR Bates                  53.00     x53.21  
      25.49   27.72                                                
 23 Greenberg, Alec           FR Bates                  54.20     x53.53  
      25.19   28.34                                                
 24 Walsh, Bill               SR Bates                  51.00     x53.68  
      25.62   28.06                                                
 25 Rode, John                SR CONN                   54.00     x55.09  
      26.35   28.74                                                
 
Event 39  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vihonski, Krystyna        SR CGA                  2:33.98    2:32.05   18  
      34.81   38.67   39.37   39.20                                
  2 Leasure, Kara             FR Bates                2:43.00    2:34.32   16  
      35.61   39.34   39.73   39.64                                
  3 Olson, Amy                JR CGA                  2:34.39    2:36.90   14  
      35.73   39.31   40.46   41.40                                
  4 Pappas, Lauren            FR CONN                 2:38.12    2:39.12   12  
      36.49   39.95   40.93   41.75                                
  5 Tato, Emily               FR Bates                2:40.00    2:39.53   10  
      37.51   40.34   41.22   40.46                                
  6 Gram, Hilary              JR WELL-NE              2:40.79    2:42.06    8  
      37.14   41.15   41.90   41.87                                
  7 Mestemaker, Jordan        FR CGA                  2:42.84    2:43.10    6  
      36.63   41.22   42.51   42.74                                
  8 Jensen, Fiona             SO CONN                 2:47.92    2:47.29    5  
      38.67   42.89   43.34   42.39                                
  9 Hanson, Abigail           FR Bates                2:48.00    2:48.51    4  
      38.35   43.64   44.30   42.22                                
 10 Buckle, Erika             FR WELL-NE              2:43.45    2:48.85    3  
      37.15   42.61   44.47   44.62                                
 11 Tawa, Olivia              FR Bates                2:50.00   x2:50.01  
      38.57   43.87   43.64   43.93                                
 12 Brookes, Catharine        SO CONN                 2:49.11    2:51.55    2  
      38.34   43.24   44.59   45.38                                
 13 Godden, Kaitlin           JR CGA                  2:56.00   x2:52.43  
      39.12   42.84   44.77   45.70                                
 14 Yee, Allison              FR WELL-NE              2:51.41    2:54.97    1  
      40.46   45.01   44.17   45.33                                
 15 Greenley, Anais           SR CGA                  2:53.68   x3:00.57  
      37.96   45.88   48.03   48.70                                
 16 Siegal, Tara              JR WELL-NE              3:05.00   x3:02.93  
      40.25   46.70   48.35   47.63                                
 17 Weymouth, Kate            SO CONN                 2:53.78   x3:05.83  
      37.86   49.06   49.72   49.19                                
 
Event 40  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carman, Michael           SO CGA                  2:11.31    2:12.14   18  
      29.51   33.03   34.19   35.41                                
  2 Perley, Sam               JR CONN                 2:17.17    2:20.50   16  
      30.56   35.42   36.86   37.66                                
  3 Sauve, Jack               SR CGA                  2:24.44    2:20.67   14  
      30.55   34.84   37.28   38.00                                
  4 McKeown, Alex             FR Bates                2:25.50    2:25.50   12  
      32.52   37.18   37.50   38.30                                
  5 Kennedy, TJ               FR CGA                  2:29.43    2:28.68   10  
      33.09   38.09   38.93   38.57                                
  6 Horn, Ben                 FR Bates                2:25.00    2:29.11    8  
      32.58   38.15   39.03   39.35                                
  7 Gayman, Brett             FR CGA                  2:26.98   x2:29.20  
      32.97   37.53   39.27   39.43                                
  8 Pelham, Ryan              FR CONN                 2:27.00    2:29.47    6  
      34.69   37.84   38.27   38.67                                
  9 Aupi, Dan                 FR Bates                2:23.50    2:32.35    5  
      32.79   38.44   40.97   40.15                                
 
Event 41  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zarba, Kristen            JR CONN                 2:12.45    2:11.89   18  
      29.13   33.15   34.44   35.17                                
  2 Murphy, Sarah             SO CONN                 2:17.00    2:13.47   16  
      29.77   32.89   35.22   35.59                                
  3 Hunter, Emily             FR CONN                 2:17.87    2:17.64   14  
      32.33   35.21   35.06   35.04                                
  4 Gram, Hilary              JR WELL-NE              2:16.23    2:20.80   12  
      31.62   35.99   36.66   36.53                                
  5 Wesnousky, Carrie         FR CONN                 2:20.51   x2:22.89  
      31.85   35.89   37.33   37.82                                
  6 Sworden, Samantha         FR CGA                  2:19.39    2:23.09   10  
      31.86   35.85   37.74   37.64                                
  7 Boyatsis, Alexis          SR Bates                2:20.00    2:25.50    8  
      32.52   36.79   37.63   38.56                                
  8 Levengood, Alexis         JR CONN                 2:25.87   x2:25.95  
      33.32   37.27   38.04   37.32                                
  9 Willmann, Megan           SO CGA                  2:25.65    2:30.24    6  
      33.45   37.91   39.62   39.26                                
 10 Womack, Trayce            SO CGA                  2:25.21    2:31.32    5  
      33.78   38.42   40.21   38.91                                
 11 Welch, Stephanie          FR WELL-NE              2:32.39    2:31.39    4  
      33.16   38.47   39.86   39.90                                
 12 Cahill, Alex              SO WELL-NE              2:34.99    2:33.21    3  
      34.04   38.49   40.99   39.69                                
 13 Gall, Julia               FR WELL-NE              2:31.43   x2:33.28  
      32.91   39.00   40.47   40.90                                
 14 Nichols, Victoria         SO WELL-NE              2:29.70   x2:34.53  
      34.66   39.02   40.34   40.51                                
 15 Evans, Helen              FR Bates                     NT    2:36.49    2  
      34.63   39.59   40.84   41.43                                
 16 Southard, Maggie          JR CONN                      NT   x2:38.01  
      33.49   39.52   42.48   42.52                                
 17 Johnston, Amy             FR Bates                     NT    2:41.19    1  
      35.69   41.84   42.49   41.17                                
 18 Harrison, Amy                CGA                  2:47.15   x2:46.03  
      34.13   39.20   43.54   49.16                                
 19 Siegal, Tara              JR WELL-NE              2:50.24   x2:55.66  
      38.26   45.96   46.74   44.70                                
 
Event 42  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alley, Daniel             SO CGA                  2:04.14    2:03.79   18  
      27.66   31.17   32.76   32.20                                
  2 Moses, Evin               FR CGA                  2:03.69    2:04.94   16  
      27.48   31.46   33.42   32.58                                
  3 Beauregard, Harry         FR CONN                 2:06.94    2:06.40   14  
      28.55   31.87   33.09   32.89                                
  4 Hepp, Chris               JR CGA                  2:10.58    2:10.81   12  
      29.16   32.98   34.39   34.28                                
  5 Scott, Ned                FR Bates                     NT    2:15.59   10  
      27.15   32.46   37.23   38.75                                
  6 Clinton, Marc             SO CONN                 2:13.00    2:18.30    8  
      29.90   34.49   36.91   37.00                                
  7 Weaver, Colin             FR CGA                  2:24.86   x2:19.25  
      30.10   34.28   37.61   37.26                                
  8 McKeown, Alex             FR Bates                2:12.00    2:19.46    6  
      28.70   34.12   37.53   39.11                                
  9 McCune, Zach              SO CGA                  2:26.66   x2:25.41  
      30.28   36.36   38.66   40.11                                
 
Event 45  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connecticut College  'A'                          3:43.00    3:43.62   36  
     1) Murphy, Sarah SO                2) Komninos, Kat FR               
     3) Fernandes, Erika FR             4) Palmer, Alyssa JR              
       27.22    55.74    26.57    55.70    26.57    56.84    26.09    55.34
  2 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    3:42.23    3:45.84   30  
     1) Gayman, Heidi FR                2) Otey, Sarah-Jane SO            
     3) Olson, Amy JR                   4) Shadwick, Kimberly SO          
       27.64    57.28    27.48    56.73    27.27    57.49    25.56    54.34
  3 Bates Swimming and Diving  'A'                    3:36.00    3:47.79   26  
     1) Drake, Katelyn JR               2) Leasure, Kara FR               
     3) Tato, Emily FR                  4) Green, Charlotte SO            
       27.94    57.90    27.99    58.73    27.57    56.61    26.52    54.55
  4 Connecticut College  'B'                          3:49.00    3:50.24   22  
     1) Scott, Hillary FR               2) Zarba, Kristen JR              
     3) Pappas, Lauren FR               4) Lindberg, Catherine SR         
       28.25    58.36    27.22    56.90    27.20    58.54    26.03    56.44
  5 Wellesley College-NE  'A'                         3:53.69    3:58.44   18  
     1) Weir, Laura JR                  2) Gall, Julia FR                 
     3) Smith, Whitney FR               4) Dutton, Dana SO                
       29.25  1:00.43    28.33  1:00.08    28.66    59.30    27.81    58.63
  6 Wellesley College-NE  'B'                         4:00.67    3:58.62   14  
     1) Guynn, Katie SR                 2) Mitten, Emilie JR              
     3) Xiang, Stepheny SR              4) Welch, Stephanie FR            
       29.34  1:00.82    28.71  1:00.28    28.22    58.77    28.67    58.75
  7 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    4:04.11    4:02.37   10  
     1) Hohnstadt, Sarah JR             2) Miller, Claire FR              
     3) Holloway, Kristen FR            4) Vihonski, Krystyna SR          
       29.99  1:01.80    28.05  1:00.03    28.85  1:01.31    27.82    59.23
  8 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    3:56.56   x4:04.69  
     1) Moorman, Anna SO                2) Conway, Jessica JR             
     3) Funk, Christa FR                4) Sworden, Samantha FR           
       29.35  1:01.81    28.68  1:01.57    29.22  1:02.00    28.29    59.31
  9 Bates Swimming and Diving  'B'                    3:40.00    4:04.70    6  
     1) Fleming, Hope SR                2) Dukuly, Tasha FR               
     3) Johnston, Amy FR                4) Lupi, Carole FR                
       30.70  1:03.64    27.59    57.72    29.80  1:03.42    28.70    59.92
 10 Wellesley College-NE  'C'                         4:05.00   x4:06.06  
     1) Nichols, Victoria SO            2) Cahill, Alex SO                
     3) Maisel, Sabrina FR              4)                                
       29.54  1:01.07    29.67  1:02.02    29.50  1:01.51    29.25  1:01.46
 
Event 46  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U. S. Coast Guard Academy  'A'                    3:15.47    3:13.13   36  
     1) Knox, Johnson FR                2) Okorn, Jim SR                  
     3) Beshoar, Dan FR                 4) Andrews, Bryan FR              
       23.50    49.06    22.00    47.20    23.06    48.51    23.17    48.36
  2 Connecticut College  'A'                          3:16.00    3:14.88   30  
     1) Troy, Pat JR                    2) Walsh, Tim FR                  
     3) Meszaros, Austin SO             4) Moryan, Grant JR               
       23.76    48.51    22.59    48.79    23.19    49.48    22.83    48.10
  3 Bates Swimming and Diving  'A'                    3:18.42    3:17.67   26  
     1) Berry, Chris SR                 2) Boniface, Tom FR               
     3) Depew, Nathaniel FR             4) Scott, Ned FR                  
       24.28    49.42    23.52    49.68    22.95    49.25    23.52    49.32
  4 U. S. Coast Guard Academy  'B'                    3:22.92    3:20.53   22  
     1) McGuiness, Brian FR             2) Woods, Chris SR                
     3) Alley, Daniel SO                4) Schwartz, Eric SO              
       24.33    50.75    24.00    50.50    23.87    49.15    23.97    50.13
  5 U. S. Coast Guard Academy  'C'                    3:31.16   x3:24.50  
     1) Volkman, Taylor JR              2) Helsabeck, Jason JR            
     3) Newmeyer, Ryan SR               4) Brown, Alex SO                 
       24.44    51.99    23.86    50.99    23.65    50.13    24.22    51.39
  6 Bates Swimming and Diving  'B'                         NT    3:28.65   18  
     1) Chatikavanij, Peem SO           2) Aupi, Dan FR                   
     3) Lipoff, Matt FR                 4) Walsh, Bill SR                 
       24.62    51.95    24.35    51.19    24.52    52.20    25.34    53.31
  7 Connecticut College  'B'                          3:29.00    3:30.10   14  
     1) Squires, Harry SO               2) Finnerty, Brian JR             
     3) Reiff, Matt SO                  4) Clinton, Marc SO               
       25.89    53.42    24.37    52.01    25.47    52.75    24.77    51.92
  8 U. S. Coast Guard Academy  'E'                    3:37.56   x3:33.41  
     1) Nilson, Craig SR                2) Gayman, Brett FR               
     3) Kennedy, TJ FR                  4) Weaver, Colin FR               
       24.76    51.81    25.05    52.27    26.11    54.91    26.16    54.42
 -- U. S. Coast Guard Academy  'D'                    3:33.91         DQ  
     1) Borny, Theodore SO              2) Bell, William SO               
     3) Cosenza, Nick                   4) Schumacher, Mitchell SO        
       26.00    53.78    24.67    52.26    25.47    53.45    24.16    52.66
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 46                    
 
  1. Connecticut College                 786   2. U. S. Coast Guard Academy           593
  3. Bates Swimming and Diving           458   4. Wellesley College                   315
  5. East Stroudsburg University         241                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 46                     
 
  1. U. S. Coast Guard Academy           952   2. Connecticut College                 689
  3. Bates Swimming and Diving           548