Licensed to Wesleyan University        Hy-Tek's Meet Manager 11/3/2006 04:43 PM
                         Bates vs. Wesleyan - 11/18/2006
                                     Results

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
     School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Wesleyan University  'A'                           NT    1:55.19   11
      1) Bethlahmy, Caitlin              2) Shapiro, Amanda
      3) Krems, Kate                     4) Goldman, Lauren
                               30.98 (30.98) 
1:01.56 (30.58)
                             1:28.61 (27.05)     1:55.19 (26.58)
   2 1-2 Wesleyan University  'B'                           NT    2:04.74    4
      1) Horvath, Dede                   2) Kast, Catherine
      3) Holtzman, Niki                  4) Un, Ashley
                               33.36 (33.36) 
1:09.13 (35.77)
                             1:36.53 (27.40)     2:04.74 (28.21)
   3 1-3 Bates Swimming and Diving  'B'                     NT    2:09.70    2
      1) Fleming, Hope                   2) Wilcox, Liz
      3) Parent, Michelle                4) Frye, Alison
                               32.13 (32.13) 
1:09.09 (36.96)
                             1:41.34 (32.25)     2:09.70 (28.36)
  -- 1- Bates Swimming and Diving  'A'                      NT         DQ
      1) Drake, Katelyn                  2) Conley, Meghan
      3) Sinicropi-Yao, Sara             4) Reingold, Sarah
                               29.82 (29.82) 
1:04.01 (34.19)
                             1:34.23 (30.22)          DQ (26.44)

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
     School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Wesleyan University  'A'                           NT    1:40.80   11
      1) Hasty, Will                     2) Stein, Jeff
      3) Lee, Jae                        4) Pepi, Mike
                               26.60 (26.60) 
54.90 (28.30)
                             1:19.31 (24.41) 
1:40.80 (21.49)
                                 1:58.86 ( )         1:40.80 ( )
   2 1-2 Wesleyan University  'B'                           NT    1:43.63    4
      1) Brown, Jordan                   2) Altneu, Eric
      3) Donne, Matt                     4) Storms, Dan
                               27.25 (27.25) 
56.35 (29.10)
                             1:21.33 (24.98) 
1:43.69 (22.36)
             1:43.63 ( )
   3 1-3 Bates Swimming and Diving  'A'                     NT    1:44.00    2
      1) Berry, Chris                    2) MacNaughton, Jake
      3) Swanson, Charles                4) Sosnowski, Taylor
                               26.41 (26.41) 
57.62 (31.21)
                             1:24.33 (26.71) 
1:47.24 (22.91)
             1:44.00 ( )
  -- 1- Wesleyan University  'C'                            NT   X1:45.16
      1) Becker, Chris                   2) Jones, Bryan
      3) Murphy, Seth                    4) Beck, Ryan
                               26.46 (26.46) 
56.41 (29.95)
                             1:22.22 (25.81) 
1:45.16 (22.94)
             1:45.16 ( )

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Bethlahmy, Caitlin       Wes                       NT   11:15.69    9
                                   30.07 ( ) 
1:02.82 ( )
                                 1:36.25 ( ) 
2:10.30 ( )
                                 2:44.33 ( ) 
3:18.46 ( )
                                 3:52.62 ( ) 
4:26.91 ( )
                                 5:01.20 ( ) 
5:35.09 ( )
                                 6:09.12 ( ) 
6:43.50 ( )
                                 7:17.80 ( ) 
7:52.33 ( )
                                 8:26.83 ( ) 
9:01.05 ( )
      11:15.69 (2:14.64)
   2 1-2 Bollinger, Carly         Wes                       NT   11:25.03    4
                                   30.72 ( ) 
1:03.70 ( )
                                 1:37.28 ( ) 
2:11.07 ( )
                                 2:45.15 ( ) 
3:19.30 ( )
                                 3:53.49 ( ) 
4:27.77 ( )
                                 5:02.05 ( ) 
5:36.43 ( )
                                 6:10.96 ( ) 
6:44.94 ( )
                                 7:19.57 ( ) 
7:54.43 ( )
                                 8:29.31 ( ) 
9:04.48 ( )
      11:25.03 (2:20.55)
   3 1-3 Johnson, Bailey          Bates                     NT   11:55.86    3
                                   32.05 ( ) 
1:06.66 ( )
                                 1:42.14 ( ) 
2:18.04 ( )
                                 2:54.02 ( ) 
3:30.23 ( )
                                 4:06.54 ( ) 
4:42.81 ( )
                                 5:19.11 ( ) 
5:55.41 ( )
                                 6:31.53 ( ) 
7:07.75 ( )
                                 7:44.04 ( ) 
8:20.39 ( )
                                 8:56.90 ( ) 
9:32.90 ( )
      11:55.86 (2:22.96)

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Byers, Ben               Wes                       NT   10:21.17    9
                                   28.43 ( ) 
57.36 ( )
                                 1:27.20 ( ) 
1:57.68 ( )
                                 2:28.86 ( ) 
3:00.05 ( )
                                 3:31.60 ( ) 
4:03.07 ( )
                                 4:34.42 ( ) 
5:05.88 ( )
                                 5:37.45 ( ) 
6:08.59 ( )
                                 6:40.14 ( ) 
7:11.76 ( )
                                 7:43.16 ( ) 
8:14.84 ( )
      10:21.17 (2:06.33)
   2 1-2 Murphy, Seth             Wes                       NT   10:41.28    4
                                   28.05 ( ) 
58.08 ( )
                                 1:29.36 ( ) 
2:00.85 ( )
                                 2:32.74 ( ) 
3:04.66 ( )
                                 3:36.83 ( ) 
4:09.19 ( )
                                 4:41.75 ( ) 
5:14.30 ( )
                                 5:47.15 ( ) 
6:20.11 ( )
                                 6:52.83 ( ) 
7:25.75 ( )
                                 7:58.18 ( ) 
8:30.79 ( )
      10:41.28 (2:10.49)
   3 1-3 Lovett, Tom              Wes                       NT   10:59.77    3
                                   29.24 ( ) 
1:01.05 ( )
                                 1:33.55 ( ) 
2:06.65 ( )
                                 2:39.75 ( ) 
3:13.34 ( )
                                 3:46.92 ( ) 
4:20.47 ( )
                                 4:53.63 ( ) 
5:27.32 ( )
                                 6:00.98 ( ) 
6:34.58 ( )
                                 7:07.80 ( ) 
7:41.03 ( )
                                 8:14.16 ( ) 
8:47.26 ( )
      10:59.77 (2:12.51)
   4 1-4 Harvey, John             Bates                     NT   11:53.03    2
                                   29.97 ( ) 
1:03.77 ( )
                                 1:38.60 ( ) 
2:13.65 ( )
                                 2:49.20 ( ) 
3:25.11 ( )
                                 4:00.90 ( ) 
4:37.25 ( )
                                 5:13.46 ( ) 
5:49.75 ( )
                                 6:26.47 ( ) 
7:02.83 ( )
                                 7:39.26 ( ) 
8:15.58 ( )
                                 8:52.52 ( ) 
9:29.16 ( )
      11:53.03 (2:23.87)

Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Haring, Cate             Wes                       NT    2:02.96    9
                                   27.68 ( ) 
58.37 ( )
                                 1:30.35 ( )     2:02.96 (32.61)
   2 1-2 Jones, Eliza             Wes                       NT    2:07.79    4
                                   30.12 ( ) 
1:03.04 ( )
                                 1:35.88 ( )     2:07.79 (31.91)
   3 1-3 Horvath, Dede            Wes                       NT    2:11.74    3
                                   30.20 ( ) 
1:03.64 ( )
                                 1:37.79 ( )     2:11.74 (33.95)
   4 1-4 Conley, Meghan           Bates                     NT    2:14.94    2
                                   30.45 ( ) 
1:04.28 ( )
                                 1:39.86 ( )     2:14.94 (35.08)
   5 1-5 Johnson, Bailey          Bates                     NT    2:18.91    1
                                   32.78 ( ) 
1:07.82 ( )
                                 1:43.39 ( )     2:18.91 (35.52)

Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Storms, Dan              Wes                       NT    1:52.15    9
                                   25.95 ( )              
54.66 ( )
                                 1:24.13 ( )     1:52.15 (28.02)
   2 1-2 Beck, Ryan               Wes                       NT    1:52.82    4
                                   25.38 ( ) 
53.15 ( )
                                 1:21.94 ( )     1:52.82 (30.88)
   3 1-3 Becker, Chris            Wes                       NT    1:54.41    3
                                   25.64 ( ) 
54.51 ( )
                                 1:24.53 ( )     1:54.41 (29.88)
   4 1-4 MacNaughton, Jake        Bates                     NT    1:59.11    2
                                   26.45 ( ) 
56.17 ( )
                                 1:27.61 ( )     1:59.11 (31.50)
   5 1-5 Andrews, Mark            Bates                     NT    1:59.80    1
                                   27.70 ( ) 
57.95 ( )
                                 1:28.98 ( )     1:59.80 (30.82)
   6 1-6 Swanson, Charles         Bates                     NT    2:00.13
                                   26.61 ( ) 
56.47 ( )
                                 1:28.47 ( )     2:00.13 (31.66)
  -- 1- Arnoldi, Ryland           Wes                       NT   X1:54.64
                                   25.20 ( ) 
53.95 ( )
                                 1:24.36 ( )     1:54.64 (30.28)

Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Drake, Katelyn           Bates                     NT    1:04.03    9
                                   31.25 ( )     1:04.03 (32.78)
   2 1-2 Bethlahmy, Caitlin       Wes                       NT    1:04.47    4
                                   31.82 ( )     1:04.47 (32.65)
   3 1-3 Koczo, Agnes             Wes                       NT    1:05.72    3
                                   31.96 ( )     1:05.72 (33.76)
   4 1-4 Reingold, Sarah          Bates                     NT    1:06.24    2
                                   32.27 ( )     1:06.24 (33.97)
   5 1-5 Un, Ashley               Wes                       NT    1:09.66    1
                                   34.39 ( )     1:09.66 (35.27)
   6 1-6 Fleming, Hope            Bates                     NT    1:10.50
                                   33.98 ( )     1:10.50 (36.52)

Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Berry, Chris             Bates                     NT      56.35    9
                                   27.28 ( )       56.35 (29.07)
   2 1-2 Hasty, Will              Wes                       NT      59.64    4
                                   28.36 ( )       59.64 (31.28)
   3 1-3 Lee, Jae                 Wes                       NT      59.77    3
                                   28.60 ( )       59.77 (31.17)
   4 1-4 Brown, Jordan            Wes                       NT      59.78    2
                                   28.61 ( )       59.78 (31.17)

Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Shapiro, Amanda          Wes                       NT    1:07.25    9
                                   31.73 ( )     1:07.25 (35.52)
   2 1-2 Conley, Meghan           Bates                     NT    1:19.37    4
                                   36.54 ( )     1:19.37 (42.83)
   3 1-3 Wilcox, Liz              Bates                     NT    1:21.90    3
                                   38.35 ( )     1:21.90 (43.55)
  -- 1- Goldman, Lauren           Wes                       NT         DQ

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Stein, Jeff              Wes                       NT    1:04.93    9
                                   29.74 ( )     1:04.93 (35.19)
   2 1-2 Altneu, Eric             Wes                       NT    1:09.37    4
                                   32.26 ( )     1:09.37 (37.11)
   3 1-3 MacNaughton, Jake        Bates                     NT    1:13.70    3
                                   33.88 ( )     1:13.70 (39.82)
   4 1-4 Harvey, John             Bates                     NT    1:17.00    2
                                   35.24 ( )     1:17.00 (41.76)

Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Krems, Kate              Wes                       NT    2:17.50    9
                                   29.16 ( ) 
1:02.90 ( )
                                 1:39.37 ( )     2:17.50 (38.13)
   2 1-2 Bollinger, Carly         Wes                       NT    2:18.79    4
                                   30.21 ( ) 
1:05.31 ( )
                                 1:42.03 ( )     2:18.79 (36.76)
   3 1-3 Boyatsis, Alexis         Bates                     NT    2:22.69    3
                                   31.37 ( ) 
1:06.75 ( )
                                 1:44.26 ( )     2:22.69 (38.43)
   4 1-4 Gray, Kris               Bates                     NT    2:24.74    2
                                   31.03 ( ) 
1:07.29 ( )
                                 1:45.79 ( )     2:24.74 (38.95)

Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Murphy, Seth             Wes                       NT    2:09.22    9
                                   27.71 ( ) 
1:00.09 ( )
                                 1:34.32 ( )     2:09.22 (34.90)
   2 1-2 Donne, Matt              Wes                       NT    2:18.64    4
                                   28.91 ( ) 
1:02.78 ( )
                                 1:40.16 ( )     2:18.64 (38.48)
   3 1-3 Schleusener, Luke        Wes                       NT    2:20.28    3
                                   30.47 ( ) 
1:04.29 ( )
                                 1:40.99 ( )     2:20.28 (39.29)
   4 1-4 Andrews, Mark            Bates                     NT    2:46.94    2
                                   32.74 ( ) 
1:11.48 ( )
                                 1:57.56 ( )     2:46.94 (49.38)

Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Koczo, Agnes             Wes                       NT      26.18    9
   2 1-2 Jones, Eliza             Wes                       NT      26.38    4
   3 1-3 Goldman, Lauren          Wes                       NT      27.09    3
   4 1-4 Reingold, Sarah          Bates                     NT      27.42    2
   5 1-5 Beers, Claire            Bates                     NT      28.00    1
   6 1-6 Kast, Catherine          Wes                       NT      28.49
   7 1-7 Parent, Michelle         Bates                     NT      29.36
   8 1-8 Wilcox, Liz              Bates                     NT      31.59

Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Pepi, Mike               Wes                       NT      21.94    9
   2 1-2 Becker, Chris            Wes                       NT      22.73    4
   3 1-3 Arnoldi, Ryland          Wes                       NT      22.89    3
   4 1-4 Cooper, Nate             Bates                     NT      24.75    2
   5 1-5 Walsh, Bill              Bates                     NT      24.98    1
  -- 1- Haley, John               Wes                       NT     X23.48

Event 15  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Lamdin, Kelsey           Bates                     NT     237.98    9
   2 1-2 Rudis, Annaliese         Bates                     NT     191.55    4
   3 1-3 Houghton, Jessica        Wes                       NT     154.80    3

Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Wilkinson, Dave          Wes                       NT     209.63    9
   2 1-2 Perry, Dan               Bates                     NT     189.45    4

Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Haring, Cate             Wes                       NT      57.37    9
                                   27.78 ( )       57.37 (29.59)
   2 1-2 Jones, Eliza             Wes                       NT      58.45    4
                                   28.09 ( )       58.45 (30.36)
   3 1-3 Holtzman, Niki           Wes                       NT      58.81    3
                                   27.82 ( )       58.81 (30.99)
   4 1-4 Reingold, Sarah          Bates                     NT    1:00.88    2
                                   29.05 ( )     1:00.88 (31.83)
   5 1-5 Beers, Claire            Bates                     NT    1:02.28    1
                                   29.65 ( )     1:02.28 (32.63)
   6 1-6 Frye, Alison             Bates                     NT    1:04.66
                                   30.09 ( )     1:04.66 (34.57)
   7 1-7 Parent, Michelle         Bates                     NT    1:06.91
                                   32.71 ( )     1:06.91 (34.20)

Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Storms, Dan              Wes                       NT      50.15    9
                                   24.31 ( )       50.15 (25.84)
   2 1-2 Arnoldi, Ryland          Wes                       NT      50.69    4
                                   24.29 ( )       50.69 (26.40)
   3 1-3 Beck, Ryan               Wes                       NT      51.51    3
                                   24.71 ( )       51.51 (26.80)
   4 1-4 Sosnowski, Taylor        Bates                     NT      51.59    2
                                   24.54 ( )       51.59 (27.05)
   5 1-5 Cooper, Nate             Bates                     NT      53.87    1
                                   25.75 ( )       53.87 (28.12)
   6 1-6 Walsh, Bill              Bates                     NT      54.91
                                   26.10 ( )       54.91 (28.81)
  -- 1- Haley, John               Wes                       NT     X52.41
                                   24.73 ( )       52.41 (27.68)

Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Drake, Katelyn           Bates                     NT    2:18.85    9
                                   32.81 ( ) 
1:07.87 ( )
                                 1:43.69 ( )     2:18.85 (35.16)
   2 1-2 Bethlahmy, Caitlin       Wes                       NT    2:19.53    4
                                   33.40 ( ) 
1:08.60 ( )
                                 1:44.47 ( )     2:19.53 (35.06)
   3 1-3 Koczo, Agnes             Wes                       NT    2:26.11    3
                                   34.27 ( ) 
1:11.37 ( )
                                 1:48.77 ( )     2:26.11 (37.34)
   4 1-4 Fleming, Hope            Bates                     NT    2:38.73    2
                                   36.46 ( ) 
1:16.54 ( )
                                 1:58.27 ( )     2:38.73 (40.46)

Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Berry, Chris             Bates                     NT    2:07.86    9
                                   29.68 ( ) 
1:01.14 ( )
                                 1:34.08 ( )     2:07.86 (33.78)
   2 1-2 Becker, Chris            Wes                       NT    2:13.85    4
                                   30.62 ( ) 
1:03.86 ( )
                                 1:38.66 ( )     2:13.85 (35.19)
   3 1-3 Hasty, Will              Wes                       NT    2:17.40    3
                                   30.45 ( ) 
1:04.34 ( )
                                 1:40.20 ( )     2:17.40 (37.20)

Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Shapiro, Amanda          Wes                       NT    2:28.59    9
                                   33.30 ( ) 
1:10.60 ( )
                                 1:49.15 ( )     2:28.59 (39.44)
   2 1-2 Bollinger, Carly         Wes                       NT    2:41.94    4
                                   36.62 ( ) 
1:17.27 ( )
                                 1:59.52 ( )     2:41.94 (42.42)
   3 1-3 Conley, Meghan           Bates                     NT    2:55.20    3
                                   38.27 ( ) 
1:22.78 ( )
                                 2:09.28 ( )     2:55.20 (45.92)
   4 1-4 Wilcox, Liz              Bates                     NT    3:04.09    2
                                   39.95 ( ) 
1:26.07 ( )
                                 2:15.63 ( )     3:04.09 (48.46)

Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Stein, Jeff              Wes                       NT    2:27.21    9
                                   33.39 ( ) 
1:11.47 ( )
                                 1:50.16 ( )     2:27.21 (37.05)
   2 1-2 Walker, Andrew           Wes                       NT    2:40.82    4
                                   35.58 ( ) 
1:16.40 ( )
                                 1:58.66 ( )     2:40.82 (42.16)
   3 1-3 Harvey, John             Bates                     NT    2:48.43    3
                                   37.61 ( ) 
1:20.72 ( )
                                 2:04.11 ( )     2:48.43 (44.32)

Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Haring, Cate             Wes                       NT    5:33.84    9
                                   29.29 ( ) 
1:02.26 ( )
                                 1:35.94 ( ) 
2:10.20 ( )
                                 2:44.46 ( ) 
3:19.19 ( )
                                 3:53.54 ( ) 
4:27.87 ( )
                                 5:01.66 ( )     5:33.84 (32.18)
   2 1-2 Un, Ashley               Wes                       NT    5:52.76    4
                                   31.36 ( ) 
1:06.21 ( )
                                 1:41.53 ( ) 
2:17.45 ( )
                                 2:53.30 ( ) 
3:29.30 ( )
                                 4:05.53 ( ) 
4:41.62 ( )
                                 5:17.97 ( )     5:52.76 (34.79)
   3 1-3 Johnson, Bailey          Bates                     NT    5:53.46    3
                                   32.45 ( ) 
1:07.56 ( )
                                 1:43.30 ( ) 
2:18.93 ( )
                                 2:54.80 ( ) 
3:31.06 ( )
                                 4:07.12 ( ) 
4:43.17 ( )
                                 5:18.74 ( )     5:53.46 (34.72)
   4 1-4 Horvath, Dede            Wes                       NT    5:58.00    2
                                   31.61 ( ) 
1:06.60 ( )
                                 1:42.42 ( ) 
2:18.47 ( )
                                 2:55.31 ( ) 
3:31.78 ( )
                                 4:08.68 ( ) 
4:45.82 ( )
                                 5:58.66 ( )         5:58.00 ( )
   5 1-5 Frye, Alison             Bates                     NT    6:09.16    1
                                   31.20 ( ) 
1:06.69 ( )
                                 1:43.46 ( ) 
2:21.06 ( )
                                 2:59.16 ( ) 
3:37.59 ( )
                                 4:16.08 ( ) 
4:54.46 ( )
                                 5:32.35 ( )     6:09.16 (36.81)

Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Byers, Ben               Wes                       NT    4:50.18    9
                                   27.73 ( ) 
56.09 ( )
                                 1:24.90 ( ) 
1:54.14 ( )
                                 2:23.67 ( ) 
2:53.19 ( )
                                 3:22.58 ( ) 
3:52.14 ( )
                                 4:21.51 ( )     4:50.18 (28.67)
   2 1-2 Lovett, Tom              Wes                       NT    5:13.66    4
                                   27.86 ( ) 
58.12 ( )
                                 1:29.26 ( ) 
2:00.61 ( )
                                 2:32.60 ( ) 
3:04.45 ( )
                                 3:36.61 ( ) 
4:09.00 ( )
                                 4:41.81 ( )     5:13.66 (31.85)
   3 1-3 Swanson, Charles         Bates                     NT    5:29.36    3
                                   28.40 ( ) 
59.71 ( )
                                 1:32.55 ( ) 
2:05.88 ( )
                                 2:39.78 ( ) 
3:14.14 ( )
                                 3:48.77 ( ) 
4:23.46 ( )
                                 4:57.83 ( )     5:29.36 (31.53)
   4 1-4 MacNaughton, Jake        Bates                     NT    5:29.73    2
                                   29.40 ( ) 
1:01.16 ( )
                                 1:34.41 ( ) 
2:07.91 ( )
                                 2:41.95 ( ) 
3:15.33 ( )
                                 3:49.63 ( ) 
4:23.83 ( )
                                 4:57.80 ( )     5:29.73 (31.93)

Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Krems, Kate              Wes                       NT    1:00.70    9
                                   28.23 ( )     1:00.70 (32.47)
   2 1-2 Holtzman, Niki           Wes                       NT    1:04.75    4
                                   29.95 ( )     1:04.75 (34.80)
   3 1-3 Boyatsis, Alexis         Bates                     NT    1:05.23    3
                                   30.56 ( )     1:05.23 (34.67)
   4 1-4 Gray, Kris               Bates                     NT    1:05.57    2
                                   30.82 ( )     1:05.57 (34.75)
   5 1-5 Sinicropi-Yao, Sara      Bates                     NT    1:06.27    1
                                   30.85 ( )     1:06.27 (35.42)

Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Lee, Jae                 Wes                       NT      55.82    9
                                   25.12 ( )       55.82 (30.70)
   2 1-2 Pepi, Mike               Wes                       NT      56.57    4
                                   26.66 ( )       56.57 (29.91)
   3 1-3 Donne, Matt              Wes                       NT      58.29    3
                                   26.03 ( )       58.29 (32.26)
   4 1-4 Sosnowski, Taylor        Bates                     NT      59.70    2
                                   27.69 ( )       59.70 (32.01)
   5 1-5 Andrews, Mark            Bates                     NT    1:04.22    1
                                   29.65 ( )     1:04.22 (34.57)
  -- 1- Schleusener, Luke         Wes                       NT   X1:03.18
                                   29.36 ( )     1:03.18 (33.82)

Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Lamdin, Kelsey           Bates                     NT     250.74    9
   2 1-2 Rudis, Annaliese         Bates                     NT     199.43    4
   3 1-3 Houghton, Jessica        Wes                       NT     177.68    3
   4 1-4 Cruz, Lauren             Wes                       NT      94.50    2

Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Perry, Dan               Bates                     NT     204.15    9
  -- 1- Wilkinson, Dave           Wes                       NT    X186.83

Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Boyatsis, Alexis         Bates                     NT    2:30.00    9
                                   31.55 ( ) 
1:11.17 ( )
                                 1:56.82 ( )     2:30.00 (33.18)
   2 1-2 Sinicropi-Yao, Sara      Bates                     NT    2:34.73    4
                                   32.31 ( ) 
1:12.38 ( )
                                 2:01.59 ( )     2:34.73 (33.14)
  -- 1- Shapiro, Amanda           Wes                       NT   X2:19.70
                                   29.48 ( ) 
1:06.60 ( )
                                 1:45.70 ( )     2:19.70 (34.00)
  -- 1- Un, Ashley                Wes                       NT   X2:32.67
                                   33.16 ( ) 
1:11.35 ( )
                                 1:58.55 ( )     2:32.67 (34.12)

Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
     Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Swanson, Charles         Bates                     NT    2:14.42    9
                                   28.41 ( ) 
1:02.08 ( )
                                 1:42.33 ( )     2:14.42 (32.09)
  -- 1- Murphy, Seth              Wes                       NT   X2:09.67
                                   27.09 ( ) 
1:01.24 ( )
                                 1:39.79 ( )     2:09.67 (29.88)
  -- 1- Walker, Andrew            Wes                       NT   X2:21.15
                                   30.09 ( ) 
1:04.70 ( )
                                 1:47.59 ( )     2:21.15 (33.56)
  -- 1- Schleusener, Luke         Wes                       NT   X2:25.72
                                   29.98 ( ) 
1:10.88 ( )
                                 1:52.95 ( )     2:25.72 (32.77)

Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
     School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Bates Swimming and Diving  'A'                     NT    1:50.44   11
      1) Drake, Katelyn                  2) Boyatsis, Alexis
      3) Frye, Alison                    4) Beers, Claire
                               27.65 (27.65) 
55.11 (27.46)
                             1:23.43 (28.32)     1:50.44 (27.01)
   2 1-2 Bates Swimming and Diving  'B'                     NT    1:58.98    4
      1) Fleming, Hope                   2) Gray, Kris
      3) Johnson, Bailey                 4) Parent, Michelle
                               29.75 (29.75) 
59.80 (30.05)
                             1:30.23 (30.43)     1:58.98 (28.75)
  -- 1- Wesleyan University  'A'                            NT   X1:45.50
      1) Koczo, Agnes                    2) Jones, Eliza
      3) Haring, Cate                    4) Goldman, Lauren
                               26.32 (26.32) 
52.58 (26.26)
                             1:18.95 (26.37)     1:45.50 (26.55)
  -- 1- Wesleyan University  'B'                            NT   X1:49.84
      1) Holtzman, Niki                  2) Horvath, Dede
      3) Kast, Catherine                 4) Bollinger, Carly
                               26.81 (26.81) 
54.20 (27.39)
                             1:22.45 (28.25)     1:49.84 (27.39)

Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
     School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
   1 1-1 Bates Swimming and Diving  'A'                     NT    1:36.71   11
      1) Berry, Chris                    2) Cooper, Nate
      3) Sosnowski, Taylor               4) Walsh, Bill
                               24.02 (24.02) 
48.49 (24.47)
                             1:12.97 (24.48)     1:36.71 (23.74)
  -- 1- Wesleyan University  'A'                            NT   X1:28.44
      1) Arnoldi, Ryland                 2) Becker, Chris
      3) Storms, Dan                     4) Pepi, Mike
                               23.08 (23.08) 
44.58 (21.50)
                             1:06.66 (22.08)     1:28.44 (21.78)
  -- 1- Wesleyan University  'B'                            NT   X1:31.35
      1) Beck, Ryan                      2) Stein, Jeff
      3) Jones, Bryan                    4) Haley, John
                               23.30 (23.30) 
45.71 (22.41)
                             1:08.52 (22.81)     1:31.35 (22.83)
  -- 1- Wesleyan University  'C'                            NT   X1:35.63
      1) Lee, Jae                        2) Brown, Jordan
      3) Donne, Matt                     4) Altneu, Eric               
                               24.23 (24.23) 
46.89 (22.66)
                             1:10.95 (24.06)     1:35.63 (24.68)
  -- 1- Bates Swimming and Diving  'B'                      NT   X1:39.61
      1) Andrews, Mark                   2) Harvey, John
      3) MacNaughton, Jake               4) Swanson, Charles
                               27.01 (27.01) 
50.99 (23.98)
                             1:14.92 (23.93)     1:39.61 (24.69)

                    Women - Team Rankings - Through Event 32

   1. Wesleyan University                 162   2. Bates Swimming and 
Diving           117

                     Men - Team Rankings - Through Event 32

   1. Wesleyan University                 175   2. Bates Swimming and 
Diving            82