Event 1  Women 400 Yard Medley Relay

             Team                                                             Relay                                                 Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Bowdoin College                                        A                                                                  NT                     4:13.33                          11

 

                1) Chapman, Katie                     2) Chisholm, Annie                     3) Roble, Carrie                            4) Cronin, Annie

                                      31.44      1:03.80 (1:03.80)         1:36.25 (32.45)      2:15.88 (1:12.08)

                    2:42.70 (26.82)         3:15.55 (59.67)         3:43.44 (27.89)         4:13.33 (57.78)

       2    Bates Swimming and Diving                 A                                                                  NT                     4:22.34                             4

 

                1) Drake, Katelyn                        2) Conley, Meghan                     3) Boyatsis, Alexis                       4) Reingold, Sarah

                                      30.42      1:02.20 (1:02.20)         1:36.13 (33.93)      2:17.65 (1:15.45)

                    2:47.24 (29.59)      3:22.12 (1:04.47)         3:49.50 (27.38)      4:22.34 (1:00.22)

       3    Bowdoin College                                        B                                                                  NT                     4:33.70                             2

 

                1) Kurland, Aurora                      2) Dann, Liz                                  3) Beach, Caitlin                          4) Sholl, Caroline

                                      33.67      1:09.13 (1:09.13)         1:42.94 (33.81)      2:21.59 (1:12.46)

                    2:53.29 (31.70)      3:30.15 (1:08.56)         4:00.09 (29.94)      4:33.70 (1:03.55)

 

Event 2  Men 400 Yard Medley Relay

             Team                                                             Relay                                                 Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Bowdoin College                                        A                                                                  NT                     3:49.83                          11

 

                1) Rachlin, Ben                            2) Swanson, David                      3) Morris, Sean                             4) Goldstein, Max

                                      27.38             55.76 (55.76)         1:25.09 (29.33)      1:59.97 (1:04.21)

                    2:26.41 (26.44)         2:57.69 (57.72)         3:22.54 (24.85)         3:49.83 (52.14)

       2    Bowdoin College                                        B                                                                  NT                     3:52.50                             4

 

                1) Kimball, Josh                           2) Hyde, Nate                               3) Wandner, Ian                          4) Bittl, Jim

                                      27.71             56.58 (56.58)         1:28.28 (31.70)      2:03.68 (1:07.10)

                    2:30.09 (26.41)         3:00.26 (56.58)         3:24.72 (24.46)         3:52.50 (52.24)

       3    Bates Swimming and Diving                 A                                                                  NT                     3:57.45                             2

 

                1) Berry, Chris                              2) Walsh, Bill                                3) Sosnowski, Taylor                  4) MacNaughton, Jake

                                      27.32             56.22 (56.22)         1:27.80 (31.58)      2:05.29 (1:09.07)

                    2:31.24 (25.95)         3:02.05 (56.76)         3:27.08 (25.03)         3:57.45 (55.40)

 

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Fish, Christina                                          Bowdoin College                                           NT                   11:41.42                             9

 

                                      31.24         1:05.30 (34.06)         1:40.16 (34.86)         2:15.62 (35.46)

                    2:51.10 (35.48)         3:26.18 (35.08)         4:01.63 (35.45)         4:37.09 (35.46)

                    5:12.41 (35.32)         5:48.37 (35.96)         6:23.93 (35.56)         6:59.44 (35.51)

                    7:34.74 (35.30)         8:10.54 (35.80)         8:46.35 (35.81)         9:21.78 (35.43)

                    9:57.38 (35.60)       10:32.37 (34.99)       11:07.88 (35.51)       11:41.42 (33.54)

       2    Johnson, Bailey                                       Bates Swimming and Diving          11:55.86                   11:56.76                             4

 

                                      32.01         1:06.49 (34.48)         1:41.92 (35.43)         2:17.79 (35.87)

                    2:53.65 (35.86)         3:29.90 (36.25)         4:06.39 (36.49)         4:42.48 (36.09)

                    5:18.66 (36.18)         5:54.79 (36.13)         6:31.20 (36.41)         7:07.58 (36.38)

                    7:44.01 (36.43)         8:20.13 (36.12)         8:56.53 (36.40)         9:33.01 (36.48)

                  10:09.39 (36.38)       10:45.21 (35.82)       11:21.48 (36.27)       11:56.76 (35.28)

       3    Killmon, Kelsey                                      Bowdoin College                                           NT                   12:02.16                             3

 

                                      33.28         1:09.31 (36.03)         1:46.01 (36.70)         2:22.86 (36.85)

                    2:59.65 (36.79)         3:36.24 (36.59)         4:13.39 (37.15)         4:50.27 (36.88)

                    5:27.19 (36.92)         6:04.04 (36.85)         6:40.78 (36.74)         7:17.79 (37.01)

                    7:54.69 (36.90)         8:31.20 (36.51)         9:07.50 (36.30)         9:43.10 (35.60)

                  10:18.39 (35.29)       10:54.00 (35.61)       11:29.02 (35.02)       12:02.16 (33.14)

       4    Kendall, Esther                                        Bates Swimming and Diving          12:27.28                   12:11.44                             2

 

                                      31.33         1:06.77 (35.44)         1:42.78 (36.01)         2:19.55 (36.77)

                    2:56.83 (37.28)         3:33.95 (37.12)         4:11.50 (37.55)         4:48.87 (37.37)

                    5:26.39 (37.52)         6:03.99 (37.60)         6:41.31 (37.32)         7:18.72 (37.41)

                    7:56.37 (37.65)         8:33.40 (37.03)         9:10.19 (36.79)         9:46.75 (36.56)

                  10:22.88 (36.13)       10:59.52 (36.64)       11:36.09 (36.57)       12:11.44 (35.35)

 

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Wells, David                                             Bowdoin College                                           NT                   10:48.86                             9

 

                                      28.52         1:00.14 (31.62)         1:32.45 (32.31)         2:05.29 (32.84)

                    2:38.67 (33.38)         3:11.84 (33.17)         3:45.01 (33.17)         4:18.11 (33.10)

                    4:51.11 (33.00)         5:24.42 (33.31)         5:57.95 (33.53)         6:30.89 (32.94)

                    7:03.08 (32.19)         7:35.90 (32.82)         8:08.89 (32.99)         8:41.47 (32.58)

                    9:13.61 (32.14)         9:46.52 (32.91)       10:18.89 (32.37)       10:48.86 (29.97)

       2    Swanson, Charles                                   Bates Swimming and Diving          11:16.09                   11:12.22                             4

 

                                      28.44             59.73 (31.29)         1:32.33 (32.60)         2:05.36 (33.03)

                    2:38.74 (33.38)         3:12.08 (33.34)         3:45.73 (33.65)         4:19.32 (33.59)

                    4:53.30 (33.98)         5:27.29 (33.99)         6:01.63 (34.34)         6:36.00 (34.37)

                    7:10.22 (34.22)         7:44.85 (34.63)         8:19.23 (34.38)         8:54.36 (35.13)

                    9:29.15 (34.79)       10:04.01 (34.86)       10:38.51 (34.50)       11:12.22 (33.71)

       3    Harvey, John                                            Bates Swimming and Diving          11:45.80                   11:39.28                             3

 

                                      29.76         1:03.57 (33.81)         1:38.58 (35.01)         2:14.03 (35.45)

                    2:49.25 (35.22)         3:24.22 (34.97)         3:59.60 (35.38)         4:34.90 (35.30)

                    5:10.22 (35.32)         5:45.26 (35.04)         6:20.45 (35.19)         6:55.74 (35.29)

                    7:31.26 (35.52)         8:07.10 (35.84)         8:41.94 (34.84)         9:17.49 (35.55)

                    9:53.62 (36.13)       10:28.82 (35.20)       11:04.60 (35.78)       11:39.28 (34.68)

       4    Beckman, Colin                                      Bowdoin College                                           NT                   11:44.78                             2

 

                                      29.53         1:02.24 (32.71)         1:36.88 (34.64)         2:11.88 (35.00)

                    2:47.13 (35.25)         3:22.55 (35.42)         3:58.17 (35.62)         4:34.81 (36.64)

                    5:10.35 (35.54)         5:45.93 (35.58)         6:21.57 (35.64)         6:57.47 (35.90)

                    7:33.60 (36.13)         8:09.86 (36.26)         8:45.96 (36.10)         9:21.94 (35.98)

                    9:58.26 (36.32)       10:34.28 (36.02)       11:09.57 (35.29)       11:44.78 (35.21)

 

Event 5  Women 200 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    McLean, Megan                                      Bowdoin College                                           NT                     2:00.60                             9

 

                                      28.08             59.23 (31.15)         1:29.91 (30.68)         2:00.60 (30.69)

       2    Reingold, Sarah                                       Bates Swimming and Diving             2:07.68                     2:09.28                             4

 

                                      30.44         1:03.53 (33.09)         1:36.57 (33.04)         2:09.28 (32.71)

       3    Sinicropi-Yao, Sara                               Bates Swimming and Diving                      NT                     2:12.87                             3

 

                                      31.01         1:04.40 (33.39)         1:38.49 (34.09)         2:12.87 (34.38)

       4    Beach, Caitlin                                           Bowdoin College                                           NT                     2:14.29                             2

 

                                      32.01         1:06.19 (34.18)         1:40.81 (34.62)         2:14.29 (33.48)

       5    Gray, Kris                                                  Bates Swimming and Diving                      NT                     2:17.70                             1

 

                                      31.34         1:06.10 (34.76)         1:41.95 (35.85)         2:17.70 (35.75)

       6    Boyatsis, Alexis                                      Bates Swimming and Diving                      NT                     2:18.33

 

                                      30.84         1:05.68 (34.84)         1:42.04 (36.36)         2:18.33 (36.29)

       7    Plant, Suzanne                                         Bowdoin College                                           NT                     2:22.03

 

                                      33.51         1:10.31 (36.80)         1:47.29 (36.98)         2:22.03 (34.74)

 

Event 6  Men 200 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Rachlin, Ben                                             Bowdoin College                                           NT                     1:54.67                             9

 

                                      27.28             57.79 (30.51)         1:26.27 (28.48)         1:54.67 (28.40)

       2    Sighinolfi, Mike                                      Bowdoin College                                           NT                     1:56.95                             4

 

                                      27.21             57.51 (30.30)         1:27.91 (30.40)         1:56.95 (29.04)

       3    Andrews, Mark                                        Bates Swimming and Diving             1:59.80                     1:59.96                             3

 

                                      27.85             58.75 (30.90)         1:29.38 (30.63)         1:59.96 (30.58)

       4    Jacob, Chris                                              Bowdoin College                                           NT                     2:00.01                             2

 

                                      27.73             58.30 (30.57)         1:29.92 (31.62)         2:00.01 (30.09)

       5    Walsh, Bill                                                 Bates Swimming and Diving                      NT                     2:04.57                             1

 

                                      27.06             57.99 (30.93)         1:31.03 (33.04)         2:04.57 (33.54)

 

Event 7  Women 50 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Roble, Carrie                                            Bowdoin College                                           NT                         25.76                             9

 

       2    Cronin, Annie                                          Bowdoin College                                           NT                         27.54                             4

 

       3    Kurland, Aurora                                      Bowdoin College                                           NT                         27.74                             3

 

       4    Beers, Claire                                             Bates Swimming and Diving                 27.88                         28.06                             2

 

       5    Fleming, Hope                                         Bates Swimming and Diving                 29.68                         29.21                             1

 

       6    Parent, Michelle                                      Bates Swimming and Diving                 29.36                         29.77

 

       7    Lindsey, Julia                                           Bowdoin College                                           NT                         31.74

 

 

Event 8  Men 50 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Swanson, David                                      Bowdoin College                                           NT                         22.84                             9

 

       2    Sosnowski, Taylor                                 Bates Swimming and Diving                 23.48                         23.24                             4

 

       3    Cooper, Nate                                            Bates Swimming and Diving                 24.60                         24.30                             3

 

       4    Immerman, Jason                                   Bowdoin College                                           NT                         24.72                             2

 

       5    Wheale, Blake                                          Bowdoin College                                           NT                         24.91                             1

 

       6    Ziemann, Marcus                                    Bowdoin College                                           NT                         26.06

 

 

Event 9  Women 100 Yard IM

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Chapman, Katie                                      Bowdoin College                                           NT                     1:02.88                             9

 

                                      30.02         1:02.88 (32.86)

       2    Dann, Liz                                                   Bowdoin College                                           NT                     1:08.72                             4

 

                                      32.40         1:08.72 (36.32)

       3    Engle, Kathryn                                         Bowdoin College                                           NT                     1:10.81                             3

 

                                      33.37         1:10.81 (37.44)

       4    Frye, Alison                                              Bates Swimming and Diving                      NT                     1:12.00                             2

 

                                      33.57         1:12.00 (38.43)

       5    Sinicropi-Yao, Sara                               Bates Swimming and Diving                      NT                     1:12.86                             1

 

                                      33.47         1:12.86 (39.39)

 

Event 10  Men 100 Yard IM

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Goldstein, Max                                        Bowdoin College                                           NT                         57.46                             9

 

                                      28.16             57.46 (29.30)

       2    Swanson, Charles                                   Bates Swimming and Diving                      NT                     1:01.59                             4

 

                                      28.40         1:01.59 (33.19)

       3    Tillotson, Mike                                        Bowdoin College                                           NT                     1:01.74                             3

 

                                      28.24         1:01.74 (33.50)

       4    Berry, Chris                                               Bates Swimming and Diving                      NT                     1:01.83                             2

 

                                      27.56         1:01.83 (34.27)

       5    Hyde, Nate                                                Bowdoin College                                           NT                     1:02.04                             1

 

                                      29.93         1:02.04 (32.11)

 

Event 11  Women 1 mtr Diving

             Name                                                   Age   School                                                                                 Finals Score                       Points

 

       1    Lamdin, Kelsey                                       Bates Swimming and Diving                      NT                       246.30                             9

 

       2    Rudis, Annaliese                                     Bates Swimming and Diving                      NT                       225.30                             4

 

       3    Chmielewski, Kirsten                           Bowdoin College                                   225.26                       222.68                             3

 

       4    Sorg, Kristina                                            Bowdoin College                                   109.25                       103.20                             2

 

 

Event 12  Men 1 mtr Diving

             Name                                                   Age   School                                                                                 Finals Score                       Points

 

       1    Perry, Dan                                                  Bates Swimming and Diving                      NT                       194.32                             9

 

 

Event 13  Women 100 Yard Butterfly

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    McLean, Megan                                      Bowdoin College                                           NT                     1:03.56                             9

 

                                      29.33         1:03.56 (34.23)

       2    Boyatsis, Alexis                                      Bates Swimming and Diving             1:05.23                     1:06.01                             4

 

                                      31.03         1:06.01 (34.98)

       3    Gray, Kris                                                  Bates Swimming and Diving             1:05.32                     1:06.24                             3

 

                                      31.37         1:06.24 (34.87)

       4    Sinicropi-Yao, Sara                               Bates Swimming and Diving             1:06.27                     1:07.65                             2

 

                                      32.16         1:07.65 (35.49)

       5    Beach, Caitlin                                           Bowdoin College                                           NT                     1:08.73                             1

 

                                      31.79         1:08.73 (36.94)

 

Event 14  Men 100 Yard Butterfly

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Wandner, Ian                                            Bowdoin College                                           NT                         56.47                             9

 

                                      26.80             56.47 (29.67)

       2    Goldstein, Max                                        Bowdoin College                                           NT                         56.84                             4

 

                                      27.18             56.84 (29.66)

       3    Morris, Sean                                              Bowdoin College                                           NT                         57.20                             3

 

                                      27.00             57.20 (30.20)

       4    Beckman, Colin                                      Bowdoin College                                           NT                   x1:01.87

 

                                      28.82         1:01.87 (33.05)

       5    Andrews, Mark                                        Bates Swimming and Diving             1:02.29                     1:02.27                             2

 

                                      28.63         1:02.27 (33.64)

 

Event 15  Women 100 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Kendall, Esther                                        Bates Swimming and Diving                      NT                         59.27                             9

 

                                      28.35             59.27 (30.92)

       2    Kurland, Aurora                                      Bowdoin College                                           NT                     1:00.00                             4

 

                                      29.03         1:00.00 (30.97)

       3    Fish, Christina                                          Bowdoin College                                           NT                     1:01.66                             3

 

                                      29.81         1:01.66 (31.85)

       4    Beers, Claire                                             Bates Swimming and Diving             1:02.28                     1:01.87                             2

 

                                      29.88         1:01.87 (31.99)

       5    Parent, Michelle                                      Bates Swimming and Diving             1:04.91                     1:04.68                             1

 

                                      31.33         1:04.68 (33.35)

       6    Lindsey, Julia                                           Bowdoin College                                           NT                     1:08.87

 

                                      32.98         1:08.87 (35.89)

 

Event 16  Men 100 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Sosnowski, Taylor                                 Bates Swimming and Diving                 51.38                         50.52                             9

 

                                      24.21             50.52 (26.31)

       2    Kimball, Josh                                           Bowdoin College                                           NT                         50.93                             4

 

                                      24.28             50.93 (26.65)

       3    Cooper, Nate                                            Bates Swimming and Diving                 53.87                         53.02                             3

 

                                      25.33             53.02 (27.69)

       4    Wells, David                                             Bowdoin College                                           NT                         53.54                             2

 

                                      25.62             53.54 (27.92)

       5    Sighinolfi, Mike                                      Bowdoin College                                           NT                         53.65                             1

 

                                      25.86             53.65 (27.79)

       6    Walsh, Bill                                                 Bates Swimming and Diving                 54.91                         54.42

 

                                      26.30             54.42 (28.12)

(Event 16  Men 100 Yard Freestyle)

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       7    Ziemann, Marcus                                    Bowdoin College                                           NT                       x59.45

 

                                      27.65             59.45 (31.80)

 

Event 17  Women 100 Yard Backstroke

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Drake, Katelyn                                        Bates Swimming and Diving             1:03.52                     1:02.66                             9

 

                                      30.47         1:02.66 (32.19)

       2    Killmon, Kelsey                                      Bowdoin College                                           NT                     1:07.31                             4

 

                                      33.62         1:07.31 (33.69)

       3    Fleming, Hope                                         Bates Swimming and Diving             1:08.32                     1:08.23                             3

 

                                      33.18         1:08.23 (35.05)

       4    Reingold, Sarah                                       Bates Swimming and Diving             1:06.24                     1:09.15                             2

 

                                      34.07         1:09.15 (35.08)

 

Event 18  Men 100 Yard Backstroke

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Rachlin, Ben                                             Bowdoin College                                           NT                         56.20                             9

 

                                      27.57             56.20 (28.63)

       2    Berry, Chris                                               Bates Swimming and Diving                 56.35                         56.44                             4

 

                                       27.59             56.44 (28.85)

       3    Immerman, Jason                                   Bowdoin College                                           NT                     1:03.19                             3

 

                                      31.01         1:03.19 (32.18)

       4    Wheale, Blake                                          Bowdoin College                                           NT                     1:05.28                             2

 

                                      31.65         1:05.28 (33.63)

 

Event 19  Women 500 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Chapman, Katie                                      Bowdoin College                                           NT                     5:20.16                             9

 

                                      29.60         1:01.70 (32.10)         1:33.99 (32.29)         2:06.80 (32.81)

                    2:39.81 (33.01)         3:12.92 (33.11)         3:45.47 (32.55)         4:17.64 (32.17)

                    4:49.75 (32.11)         5:20.16 (30.41)

       2    Johnson, Bailey                                       Bates Swimming and Diving             5:53.46                     5:57.13                             4

 

                                      32.46         1:07.45 (34.99)         1:43.26 (35.81)         2:19.30 (36.04)

                    2:55.44 (36.14)         3:31.97 (36.53)         4:08.66 (36.69)         4:45.17 (36.51)

                    5:21.33 (36.16)         5:57.13 (35.80)

       3    Sholl, Caroline                                         Bowdoin College                                           NT                     6:06.18                             3

 

                                      32.63         1:09.15 (36.52)         1:46.51 (37.36)         2:23.88 (37.37)

                    3:01.67 (37.79)         3:39.39 (37.72)         4:17.05 (37.66)         4:54.42 (37.37)

                    5:31.01 (36.59)         6:06.18 (35.17)

       4    Frye, Alison                                              Bates Swimming and Diving             6:09.16                     6:07.88                             2

 

                                      32.63         1:08.70 (36.07)         1:45.45 (36.75)         2:22.91 (37.46)

                    3:00.39 (37.48)         3:38.43 (38.04)         4:16.04 (37.61)         4:54.00 (37.96)

                    5:31.55 (37.55)         6:07.88 (36.33)

       5    Plant, Suzanne                                         Bowdoin College                                           NT                     6:19.73                             1

 

                                      35.05         1:13.55 (38.50)         1:52.29 (38.74)         2:31.36 (39.07)

                    3:10.06 (38.70)         3:48.86 (38.80)         4:27.75 (38.89)         5:06.19 (38.44)

                    5:44.08 (37.89)         6:19.73 (35.65)

     ---    Fish, Christina                                          Bowdoin College                                           NT                  X5:50.46

 

                                      30.97         1:04.84 (33.87)         1:39.90 (35.06)         2:15.57 (35.67)

                    2:51.66 (36.09)         3:27.92 (36.26)         4:03.96 (36.04)         4:39.85 (35.89)

                    5:15.86 (36.01)         5:50.46 (34.60)

 

Event 20  Men 500 Yard Freestyle

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Swanson, David                                      Bowdoin College                                           NT                     5:20.12                             9

 

                                      28.80         1:01.21 (32.41)         1:34.63 (33.42)         2:08.00 (33.37)

                    2:40.38 (32.38)         3:12.03 (31.65)         3:45.06 (33.03)         4:17.31 (32.25)

                    4:49.89 (32.58)         5:20.12 (30.23)

       2    Swanson, Charles                                   Bates Swimming and Diving             5:29.36                     5:30.12                             4

 

                                      28.91         1:00.95 (32.04)         1:34.33 (33.38)         2:07.86 (33.53)

                    2:40.99 (33.13)         3:15.12 (34.13)         3:49.31 (34.19)         4:23.43 (34.12)

                    4:57.39 (33.96)         5:30.12 (32.73)

       3    Tillotson, Mike                                        Bowdoin College                                           NT                     5:31.25                             3

 

                                      28.74         1:01.00 (32.26)         1:34.48 (33.48)         2:08.56 (34.08)

                    2:42.68 (34.12)         3:17.17 (34.49)         3:51.50 (34.33)         4:25.92 (34.42)

                    4:59.50 (33.58)         5:31.25 (31.75)

       4    Harvey, John                                            Bates Swimming and Diving                      NT                     5:40.38                             2

 

                                      30.17         1:04.52 (34.35)         1:38.79 (34.27)         2:13.54 (34.75)

                    2:47.41 (33.87)         3:21.97 (34.56)         3:56.71 (34.74)         4:31.40 (34.69)

                    5:07.00 (35.60)         5:40.38 (33.38)

       5    Bittl, Jim                                                     Bowdoin College                                           NT                     5:41.80                             1

 

                                      29.60         1:02.92 (33.32)         1:38.38 (35.46)         2:14.61 (36.23)

                    2:51.10 (36.49)         3:28.04 (36.94)         4:04.43 (36.39)         4:39.74 (35.31)

                    5:12.30 (32.56)         5:41.80 (29.50)

       6    Jacob, Chris                                              Bowdoin College                                           NT                     5:49.67

 

                                      29.76         1:02.94 (33.18)         1:38.23 (35.29)         2:14.06 (35.83)

                    2:50.01 (35.95)         3:26.07 (36.06)         4:02.24 (36.17)         4:38.54 (36.30)

                    5:14.08 (35.54)         5:49.67 (35.59)

 

Event 21  Women 3 mtr Diving

             Name                                                   Age   School                                                                                 Finals Score                       Points

 

       1    Lamdin, Kelsey                                       Bates Swimming and Diving                      NT                       247.05                             9

 

       2    Chmielewski, Kirsten                           Bowdoin College                                           NT                       197.03                             4

 

       3    Rudis, Annaliese                                     Bates Swimming and Diving                      NT                       182.93                             3

 

       4    Sorg, Kristina                                            Bowdoin College                                           NT                         93.38                             2

 

 

Event 22  Men 3 mtr Diving

             Name                                                   Age   School                                                                                 Finals Score                       Points

 

       1    Perry, Dan                                                  Bates Swimming and Diving                      NT                       183.53                             9

 

 

Event 23  Women 100 Yard Breaststroke

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Chisholm, Annie                                     Bowdoin College                                           NT                     1:11.41                             9

 

                                      33.26         1:11.41 (38.15)

       2    Dann, Liz                                                   Bowdoin College                                           NT                     1:14.03                             4

 

                                      35.18         1:14.03 (38.85)

       3    Drake, Katelyn                                        Bates Swimming and Diving                      NT                     1:17.09                             3

 

                                      36.51         1:17.09 (40.58)

       4    Plant, Suzanne                                         Bowdoin College                                           NT                     1:20.00                             2

 

                                      39.03         1:20.00 (40.97)

       5    Parent, Michelle                                      Bates Swimming and Diving                      NT                     1:22.82                             1

 

                                      39.92         1:22.82 (42.90)

       6    Locke, Melissa                                         Bowdoin College                                           NT                     1:24.76

 

                                      39.40         1:24.76 (45.36)

       7    Fleming, Hope                                         Bates Swimming and Diving                      NT                     1:26.22

 

                                      40.99         1:26.22 (45.23)

       8    DeFeo, Elita                                              Bowdoin College                                           NT                     1:30.66

 

                                      43.01         1:30.66 (47.65)

 

Event 24  Men 100 Yard Breaststroke

             Name                                                   Age   School                                                Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Hyde, Nate                                                Bowdoin College                                           NT                     1:07.50                             9

 

                                      32.35         1:07.50 (35.15)

       2    Wandner, Ian                                            Bowdoin College                                           NT                     1:08.11                             4

 

                                      32.53         1:08.11 (35.58)

       3    MacNaughton, Jake                               Bates Swimming and Diving             1:13.70                     1:10.01                             3

 

                                      33.23         1:10.01 (36.78)

       4    Harvey, John                                            Bates Swimming and Diving             1:16.39                     1:16.81                             2

 

                                      34.75         1:16.81 (42.06)

 

Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay

             Team                                                             Relay                                                 Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Bowdoin College                                        A                                                                  NT                     1:44.63                          11

 

                1) Roble, Carrie                            2) McLean, Megan                     3) Cronin, Annie                          4) Killmon, Kelsey

                                      25.63             51.07 (25.44)         1:17.99 (26.92)         1:44.63 (26.64)

       2    Bates Swimming and Diving                 A                                                         1:50.44                     1:54.41                             4

 

                1) Kendall, Esther                        2) Gray, Kris                                 3) Beers, Claire                             4) Johnson, Bailey

                                      27.76             57.38 (29.62)         1:24.61 (27.23)         1:54.41 (29.80)

       3    Bowdoin College                                        B                                                                  NT                     1:55.93                             2

 

                1) Tilley, Lana                              2) Sholl, Caroline                         3) Engle, Kathryn                        4) Lindsey, Julia

                                      29.43             58.38 (28.95)         1:25.09 (26.71)         1:55.93 (30.84)

 

Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay

             Team                                                             Relay                                                 Seed Time              Finals Time                       Points

 

       1    Bowdoin College                                        A                                                                  NT                     1:34.93                          11

 

                1) Sighinolfi, Mike                       2) Morris, Sean                             3) Kimball, Josh                           4) Bittl, Jim

                                      24.59             48.23 (23.64)         1:11.48 (23.25)         1:34.93 (23.45)

       2    Bowdoin College                                        B                                                                  NT                     1:36.66                             4

 

                1) Immerman, Jason                  2) Ziemann, Marcus                   3) Wheale, Blake                         4) Tillotson, Mike

                                      24.40             48.65 (24.25)         1:14.15 (25.50)         1:36.66 (22.51)

       3    Bates Swimming and Diving                 A                                                         1:36.34                     1:39.67                             2

 

                1) Andrews, Mark                        2) Cooper, Nate                           3) MacNaughton, Jake               4) Perry, Dan

                                      24.31             48.42 (24.11)         1:14.90 (26.48)         1:39.67 (24.77)

     ---    Bowdoin College                                        C                                                                  NT                  X1:38.34

 

                1) Jacob, Chris                             2) Wells, David                             3) Beckman, Colin                      4) Rachlin, Ben

                                      24.75             50.02 (25.27)         1:14.21 (24.19)         1:38.34 (24.13)