Guide to theFred Pomeroy correspondence, circa 1900 - circa 1960 | MC073

Summary Information

Repository
Edmund S. Muskie Archives and Special Collections Library
Creator
Pomeroy, Fred Elmer, 1877-1960
Title
Fred Pomeroy correspondence
ID
MC073
Date
circa 1900 - circa 1960
Extent
7.5 Linear feet 15 boxes
Location
For current information on the location of these materials, please consult archives staff.
Language
English
Abstract
Incoming and outgoing correspondence of Fred Pomeroy, Bates Professor of Physics. The majority of the letters are with Bates students and alumni regarding their further education and careers; letters documenting his work with the Stanton Bird Club and Wavus camp are also included. Pomeroy was particularly interested in documenting the number and nature of Bates graduates working in biology.

Preferred Citation

[Identification of item], Fred Pomeroy correspondence, Edmund S. Muskie Archives and Special Collections Library, Bates College.

Return to Table of Contents »


Biographical Note

Fred Elmer Pomeroy was born in Lewiston, Maine on March 6, 1877. Upon his graduation from Bates in 1899 he was hired by the College as an assistant in chemistry and physics and eventually became an instructor in botany. Taking a leave of absence, he obtained his master's degree from Harvard in 1902 and upon his return to Bates, organized the department of biology. Professor Pomeroy did graduate work at MIT and Columbia and received an honorary D.Sc. degree from Hillsdale in 1925.

Professor Pomeroy also served as Dean of Men at the College from 1921-1926 as well as on the athletic committee. Referred to as "Pom" by his students, he guided many of them on to graduate school and edited a book entitled Bates Men and Women in the Biological World 1901-1947, which chronicled the careers of graduates who entered a vocation involving biology.

On Dec. 18, 1902, Professor Pomeroy married Harriet May Piper and they had one son, Stanton Bragdon, born on March 11, 1908. Professor Pomeroy was involved in many civic and social organizations including the Kiwanis Club and the Stanton Bird Club, holding various offices in both. He also served on the Lewiston Police Commission from 1917-1936. Always interested in the outdoors, he enjoyed hunting, fishing and spending time at his camp on Pleasant Pond near Caratunk, Maine. After his retirement in 1947, his interest in Bates and the local community continued as did his correspondence with former students. In 1955, in honor of Professor Pomeroy's commitment to Bates, a scholarship for a promising junior studying biology was established. He died on November 1, 1960 at his home in Lewiston.

Collection Overview

The collection contains incoming and some outgoing correspondence of Bates professor Fred Pomeroy. The majority of the letters is with former students, many of whom maintained long and close relationships with their former professor following graduation. Many letters pertain to the placement of former students in graduate programs and professional positions.

The collection also contains letters with colleagues, friends, and other professional and personal associates. Pomeroy was particularly interested in documenting the number and nature of Bates graduates working in biology, as evidenced by his 1947 publication on the subject. The collection includes correspondence related to this research. Other letters pertain to his work with the Stanton Bird Club and Wavus camp. The collection also contains a few miscellaneous items, such as photographs, which are filed with the non-Bates related correspondence.

Collection Arrangement

Divided into two series: Bates related and non-Bates related (general).

Within each series, material is filed alphabetically by correspondent.

Administrative Information

Publication Information

 Edmund S. Muskie Archives and Special Collections Library

70 Campus Avenue
Lewiston, Maine, 04240
207-786-6354
muskie@bates.edu

Access Restrictions

For privacy reasons, access to the collection is restricted until 1/1/2056. Researchers may be able to use redacted copies of material containing private information prior to this date; please consult the staff for additional information.

Copyright Notice

The collection is the physical property of Edmund S. Muskie Archives and Special Collections Library. Bates College holds literary rights only for material created by College personnel working on official behalf of the College, or for material which was given to the College with such rights specifically assigned. For all other material, literary rights, including copyright, belong to the authors or their legal heirs and assigns. Researchers are responsible for obtaining permission from rights holders for publication or other purposes that exceed fair use.

Acquisitions Information

No provenance information available. Accession No.: 00-015.

Processing Information

Processed by Elaine Ardia and Kat Stefko, 2006

Return to Table of Contents »


Controlled Access Headings

Corporate Name(s)

  • Bates College (Lewiston, Me.)--Alumni and alumnae
  • Bates College (Lewiston, Me.)--Faculty
  • Bates College (Lewiston, Me.)--Students
  • Stanton Bird Club (Lewiston, Me.)
  • Wavus Camp

Personal Name(s)

  • Pomeroy, Fred Elmer, 1877-1960--Archives

Subject(s)

  • Biology--Vocational guidance
  • Occupations in biology

Return to Table of Contents »


Collection Inventory

01: Bates related correspondence 

Box

Preston S. Abbott (Class of 1947). 

1

Albert C. Adam (Class of 1919). 

1

Enoch H. Adams (Class of 1913). 

1

Walton S. Adams (Class of 1904). 

1

Robert P. Akers (Class of 1939). 

1

Ernest Allison (Class of 1932). 

1

Robert Alward (Class of 1948). 

1

Harold C. Amrein (Class of 1938). 

1

Carl Edwin Andrews (Class of 1940). 

1

Waldo Vanderbilt Andrews (Class of 1911). 

1

Richard N. Anketell (Class of 1926). 

1

John B. Annett (Staff). 

1

Alfred W. Anthony (Cobb Divinity School, Class of 1885, Faculty). 

1

Alva S. Applebee (Class of 1934). 

1

Philip L. Archambault (Class of 1940). 

1

Grace (Archibald) Vinall (Class of 1910). 

1

Jacob J. Arenstam (Class of 1928). 

1

Jean Atwater (Class of 1941). 

1

Jane (Avery) Jackman (Class of 1900). 

1

Albert C. Baird (Faculty). 

1

James W. H. Baker (Class of 1927). 

1

Betty J. Bamforth (Class of 1944). 

1

Maurice O. Barney (Class of 1939). 

1

Harry Baron (Class of 1931). 

1

Whitman S. Bassett (Class of 1899). 

1

Lynda E. Bedell (Class of 1935). 

1

Eben T. Bennet (Class of 1942). 

1

Mame Seeley Bennett (Class of 1901). 

1

Donald Bentley (Class of 1945, Non-grad). 

1

Arnold L. Berenberg (Class of 1943). 

1

Franklin S. Berkover (Class of 1933). 

1

Elizabeth Best (Class of 1932). 

1

Donald Bickford (Class of 1940, Non-grad). 

1

Miriam Birdseye (Faculty). 

1

Joseph E. Blaisdell (Class of 1916). 

1

Leo W. Blaisdell (Class of 1912). 

1

Harry A. Blake (Class of 1902). 

1

Irving H. Blake (Class of 1911). 

1

Hazel Blanchard (Class of 1929). 

1

Vaughn S. Blanchard (Class of 1912). 

1

Muriel F. Bliss (Class of 1932). 

1

Edward Kendrick Boak (Class of 1907). 

1

H.S. Boardman (Honorary Degree, 1929). 

1

Daniel C. Boothby (Class of 1944). 

1

E. Harry Boothby (Class of 1941) 

1

Oren Cheney Boothby (Class of 1896). 

1

Rita (Boris) Wilkins (Class of 1945). 

1

Ruth (Bowditch) Payne (Class of 1938). 

1

Douglas E. Bragdon (Class of 1940). 

1

Arthur N. Bragg (Class of 1924). 

1

Jesse Sumner Bragg (Class of 1901). 

1

Arthur L. Bram (Class of 1944). 

1

Robert Brendze (Class of 1943). 

1

Donald E. Bridges (Class of 1939). 

1

Thomas S. Bridges (Class of 1908). 

1

Karl A. Bright (Class of 1916). 

1

Halbert H. Britan (Faculty). 

1

Marry Walter Brooks (Class of 1915). 

1

Ernest H. Brunquist (Class of 1912). 

1

Michael Buccigross (Class of 1941). 

1

Arthur Paul Buchanan (Class of 1938). 

1

Albert W. Buck (Class of 1912). 

1

Nathan C. Bucknam (Class of 1903). 

1

Richard Buker (Class of 1921). 

1

William Buker Jr. (Class of 1943). 

1

Mary Bullard (Class of 1941). 

1

Valery Burati (Class of 1932). 

1

Reynold E. Burch (Class of 1933). 

1

Thera (Bushnell) Dietz (Class of 1942). 

1

Roy J. Campbell (Class of 1919). 

1

Lawrence D. Carey (Class of 1947). 

1

Ronald J. Carpenter (Class of 1922). 

1

John Murray Carroll (Class of 1909, Faculty). 

1

Barbara Carter (Class of 1946). 

1

Sylvester Carter (Class of 1934). 

1

John C. Cass (V-12 Program Commander) 

1

Calvin Chamberlain (Class of 1932). 

2

Doris Chandler (Class of 1927). 

2

Everett B. Chapman (Class of 1944). 

2

George Colby Chase (Class of 1868, President). 

2

George M. Chase (Class of 1893, Faculty). 

2

Paul A. Chesley (Class of 1929). 

2

Arthur J. Chick (Class of 1901). 

2

Earle Alfred Childs (Class of 1902). 

2

Herbert C. Churchill (Class of 1899). 

2

Waldo A. Clapp (Class of 1932). 

2

Gilbert Clapperton (Class of 1932). 

2

Arthur C. Clark (Class of 1901). 

2

Hazel M. Clark (Dean of Women). 

2

L. Verdelle Clark (Class of 1936). 

2

Oliver B. Clason (Class of 1877, Trustee). 

2

Martha A. Cloutier (Class of 1946). 

2

Conrad A. Coady (Class of 1917). 

2

Marion S. Coan (Class of 1899). 

2

Donald P. Cobb (Class of 1927, Non-grad). 

2

John W. Coburn (Class of 1920, M.A.). 

2

Frank M. Coffin (Class of 1940). 

2

Finley A. Cogswell (Class of 1941). 

2

Forrest H. Colby (Faculty) 

2

Reginald M. Colby (Class of 1931). 

2

Dorothy Cole (Class of 1946). 

2

John H. Cole (Class of 1947). 

2

Julian Dorster Coleman (Class of 1918). 

2

Maynard B. Colley (Class of 1929). 

2

Bertha F. Comings (Class of 1910, Non-grad). 

2

Norman F. Conant (Class of 1930). 

2

Edwin S. Conner (Class of 1906). 

2

Robert L. Coombs (Class of 1908). 

2

Robert L. Coombs (Class of 1935). 

2

Bessie C. H. Cooper (Class of 1904). 

2

Georgia Mabel Cooper (Class of 1911). 

2

Ralph L. Corey (Class of 1925). 

2

Roger C. Crafts (Class of 1933). 

2

Ethel H. Crie (Class of 1925). 

2

Homer E. Crooker (Class of 1917). 

2

Mark T. Crowley (Faculty). 

2

Paul B. Cumberland (Class of 1946). 

2

Ralph B. Cummings (Class of 1910). 

2

Franklin S. Cunningham (Class of 1918). 

2

Aubigne (Cushing) Smith (Class of 1932). 

2

Oliver F. Cutts (Class of 1896, Faculty). 

2

Richard Daley (Class of 1958). 

2

Ellen (Craft) Dammond (Class of 1938). 

2

Doris (David) Brookes (Class of 1929). 

2

John A. David (Class of 1904). 

2

Wayne E. Davis (Class of 1912). 

2

Virginia A. Day (Class of 1950). 

2

Florence A Day (Class of 1913). 

2

Almon E. Deane (Class of 1921). 

2

Edwin F. Decatur (Class of 1934). 

2

Walter P. Deering (Class of 1913). 

2

Walter P. Deering, Jr. (Class of 1944). 

2

Marita (Dick) Stratton (Class of 1939). 

2

Robert Dignam (V-12 Program Trainee). 

2

Anita M. Dionne (Class of 1938). 

2

Fred J. Dionne (Class of 1909). 

2

Dorothy E. Disbury (Class of 1947). 

2

Grant Dixey (Class of 1935). 

2

Robert H. Doe (Class of 1924). 

2

Thomas A. Doe (Class of 1943). 

2

Dorothy (Dole) Johnson (Class of 1941). 

2

Charlotte R. Dolloff (Class of 1941). 

2

John Donovan (Faculty). 

2

Hamilton P. Dorman (Class of 1940). 

2

Frank E. Dorr (Class of 1925). 

2

John Francis Dougherty (Class of 1936). 

3

Philip H. Dow (Class of 1914). 

3

Anthony Drago (Class of 1945). 

3

Raymond Richard Driscoll (Class of 1950). 

3

Kenneth H. Drummond (Class of 1945). 

3

Alcide F. Dumais (Class of 1936). 

3

Peter A. Duncan (Class of 1937). 

3

David R. Dunham (Class of 1942). 

3

Albert A. Dunlap (Class of 1923). 

3

Vining C. Dunlap (Class of 1914). 

3

Howard W. Dunn, Jr. (Class of 1911). 

3

John R. Dunton (Class of 1887). 

3

Milton P. Dulton (Class of 1899). 

3

Robert J. Duwors (Class of 1943). 

3

Zelma M. Dwinal (Class of 1906). 

3

Fern Dworkin (Class of 1948). 

3

Norman L. Edwards (Class of 1929). 

3

William H. S. Ellingwood (Class of 1901). 

3

James F. Faulkner (Class of 1908). 

3

Jean Fessenden (Class of 1940). 

3

Alma Finelli (Class of 1949). 

3

Cyril V. Finnegan, Jr. (Class of 1946). 

3

George F. Finnie (Honorary Degree, 1924). 

3

Rebecca (Finnie) Adams (Class of 1941). 

3

Virginia Fisher (Class of 1943). 

3

Glenn Fleischer (Class of 1948). 

3

Lotti M. Fogel (Class of 1947). 

3

Lewis F. Foster (Class of 1928). 

3

Mary Althea Foster (Class of 1930). 

3

Reginald E. Fournier (Class of 1940). 

3

Leroy B. Fraser (Class of 1908). 

3

Earl P. Freese (Class of 1907). 

3

Carl French (Class of 1922). 

3

Priscilla (Frew) Pollister (Class of 1925). 

3

Robert A. Frost (Class of 1938). 

3

William P. Frye (Class of 1881). 

3

Carl S. Fuller ( Class of 1903). 

3

John L. Fuller (Class of 1931). 

3

Olin Fuller (Class of 1943). 

3

Oscar A. Fuller (CLass of 1899). 

3

Bernard Gagnon (Class of 1927, Non-grad). 

3

William F. Garcelon (Class of 1890, Trustee). 

3

Francis E. Garlough (Class of 1900). 

3

Clifford W. Gates (Class of 1945). 

3

Albert A. Geller (Class of 1944). 

3

Joseph Geller (Class of 1937). 

3

Leon W. Griffith (Honorary Degree, 1910). 

3

Lester P. Gerrish (Class of 1896). 

3

Henry Lester Gerry (Class of 1909). 

3

Salvatore Gianquinto (Class of 1942). 

3

Charles S. Gibbs (Class of 1919). 

3

Lewis L. Gilbert (YMCA Secretary). 

3

John F. Gilman (Class of 1926). 

3

Eleanor (Glover) Zirzow (Class of 1936). 

3

Harvey B. Goddard (Class of 1920). 

3

Fred T. Googins (Class of 1927). 

3

Robert Gorfine (Class of 1944). 

3

John P. Gormley (Class of 1924, Non-grad). 

3

Nancy E. Gould (Class of 1943). 

3

Harold F. Goulston (Class of 1933). 

3

Guy H. Gove (Class of 1913). 

3

Raymond E. Gove (Class of 1939). 

3

Perley E. Graffam (Class of 1899). 

4

Clifton D. Gray (President). 

4

James Robert Greenfield (Class of 1947). 

4

Claire Greenleaf (Class of 1942). 

4

Miles Greenwood (Class of 1891). 

4

Charles A. Gregory (Class of 1919). 

4

Elizabeth A. Gregory (Class of 1938). 

4

Sirak K. Gregory (Class of 1942). 

4

Arthur J. Gross (V-12 Program Trainee). 

4

William E. Guiney (Class of 1923). 

4

Melvin Gulbrandsen (Class of 1943). 

4

Charles E. Hadley (Class of 1914). 

4

Herbert F. Hager (Class of 1937). 

4

Russell P. Hager (Class of 1934). 

4

Jasper C. Haggerty (Class of 1914). 

4

Albin Hagstrom (Class of 1938). 

4

Mabel Vaughn Haley (Class of 1921). 

4

Willard P. Hamilton (Class of 1895). 

4

James B. Hamlin (Class of 1923). 

4

Carol (Handy) Jillson (Class of 1942). 

4

Eleanor M. Hapgood (Class of 1939). 

4

W. A. Harmon (Class of 1919, Non-grad). 

4

Charles R. Harms (Class of 1938). 

4

Donald P. Harms (Class of 1933). 

4

Donald R. Harriman (Class of 1948). 

4

Lester B. Harriman (Class of 1921). 

4

Lois M. Hartwell (Class of 1938). 

4

Alice M. Harvey (Class of 1918). 

4

Marjorie Harvey, (Class of 1947). 

4

Gladys (Hasty) Carroll (Class of 1925). 

4

Guy E. Healey (Class of 1900). 

4

Clarence L. P. Herbert (Class of 1935). 

4

Harold Henckel (Class of 1932). 

4

Albert H. Henderson (Class of 1947). 

4

William Hennessey (Class of 1947). 

4

Everett C. Higgins (Class of 1903). 

4

Williard R. Higgins (Class of 1935). 

4

William E. Hill (V-12 Program Trainee). 

4

Stillman M. Hobbs (Class of 1928). 

4

Merwin D. Hodgkin (Class of 1929). 

4

Wallace F. Holman (Class of 1909). 

4

Horst D. Holterbosch (Class of 1945). 

4

Charles H. Howarth (Class of 1943). 

4

Blanche (Howe) Jenney (Class of 1890). 

4

James A. Howe (Cobb Divinity School, Faculty). 

4

Frank S. Hoy (Class of 1915). 

4

Margaret (Hubbard) Rand (Class of 1941). 

4

Ruth T. Humiston (Class of 1912). 

4

Ralph L. Hunt ( Class of 1903). 

4

Evelyn M. Hussey (Class of 1918). 

4

Allen Chaffin Hutchinson (Class of 1899). 

4

Priscilla M. Ingles (Faculty). 

4

Henry Inouye (Class of 1947). 

4

Elwood F. Ireland (Class of 1922). 

4

Eli A. Isaacson (Class of 1932). 

4

Irving Isaacson (Class of 1936). 

4

Philip Isaacson (Class of 1947). 

4

George F. Jackson (Class of 1926). 

4

Nelson A. Jackson (Class of 1900). 

4

John James (Class of 1942). 

4

Chester A. Jenkins (Faculty). 

4

Faith E. Jensen (Class of 1947). 

4

John P. Jewell (Class of 1909). 

4

Lucilli L. Jewell (Class of 1942). 

4

Malcolm L. Jewell (Class of 1942). 

4

Winifred (Jewell) Harley (Class of 1915). 

4

Frank H. Jewett (Class of 1913). 

4

Frank H. Jewett II (Class of 1939). 

4

Maynard S. Johnson (Class of 1921). 

5

Norman E. Johnson (Class of 1943) 

5

Robert A. Johnson (Class of 1933). 

5

Robert A. Johnson (Class of 1936). 

5

William A. Jonhston (Class of 1923, Non-grad). 

5

Edith A. Jones (Class of 1945). 

5

Francis S. Jones (Class of 1943). 

5

Robert L. Jones (Class of 1948). 

5

Dora Jordan (Class of 1890). 

5

Robert Jordan (Class of 1921). 

5

Wayne C. Jordan (Class of 1906). 

5

Wilbur H. Judkins (Class of 1880). 

5

Elizabeth A. Kadjperooni (Class of 1938). 

5

Albert L. Kavanagh (Class of 1896). 

5

A. J. Keaney (Class of 1916). 

5

Winston Keck (Class of 1938). 

5

Eleanora Keene (Class of 1942). 

5

Barbara Keleher (Class of 1946). 

5

Israel Harry Keller (Class of 1936). 

5

Edith A. Kelley (Class of 1899). 

5

David C. Kellsey (Class of 1944). 

5

Norman E. Kemp (Class of 1937). 

5

Rudolf T. Kempton (Class of 1924). 

5

Ralph L. Kendall (Class of 1906). 

5

Raymond L. Kendall (Class of 1921). 

5

Howard W. Kenney (Class of 1940). 

5

John A. Kenney (Class of 1942). 

5

Philip E. Kilgore (Class of 1940). 

5

Anton Kishon (Class of 1937). 

5

Fred A. Knapp (Class of 1896, Faculty). 

5

Percy L. Knight (Class of 1942). 

5

Ernest W. Knox (Class of 1932). 

5

Jean Knox (Class of 1949). 

5

Edith Krugelis (Class of 1940). 

5

Richard E. Kunan (Class of 1943). 

5

Paul J. Laflamme (Class of 1945). 

5

Anthony M. Lagasse (Class of 1929). 

5

Frederick B. Laidlaw (Class of 1927). 

5

Robert E. Landick (Class of 1944). 

5

Constance A. Lane (Class of 1946). 

5

George W. Lane, Jr. (Treasurer). 

5

Ivan E. Lang (Class of 1902). 

5

Stanley C. Lary (Class of 1899). 

5

Michael T. Lategola (Class of 1946). 

5

Walter A. Lawrence (Faculty). 

5

William F. Lawrence (Class of 1919). 

5

George M. Lawson (Class of 1919, Non-grad). 

5

Wyland F. Leadbetter (Class of 1928). 

6

Francoise Leclair (Class of 1940). 

6

Harold Lee (Class of 1919). 

6

Arthur Newton Leonard (Faculty). 

6

Lucille Leonard (Class of 1942). 

6

Merton Channing Leonard (Faculty). 

6

Mildred Lever (Class of 1945). 

6

Paul Levesque (Class of 1952). 

6

Bertha E. Lewis (Class of 1908). 

6

Jason R. Lewis (Class of 1937). 

6

Alla A. Libbey (Class of 1906). 

6

Harold S. Libbey (Class of 1905). 

6

Winfield S. Libbey (Trustee). 

6

Walter E. Libby (Class of 1908). 

6

Warren E. Libby (Class of 1909). 

6

James A. Lodge (Class of 1902). 

6

Ralph H. Long (Class of 1932). 

6

Samuel E. Longwell (Class of 1902). 

6

Charles E. Lord (Class of 1911). 

6

Charles Rogers Lord (Class of 1931). 

6

Kurtland H. Lord (Class of 1945). 

6

Nancy Lord (Class of 1945). 

6

Theodore A. Lothrop (Class of 1903). 

6

Frederick C. Lovejoy (Class of 1909). 

6

Daniel D. Lovelace, Jr. (Class of 1930). 

6

Wilbur M. Luce (Class of 1924). 

6

George I. Lythcott (Class of 1939). 

6

Margery MaCaulay (Class of 1946). 

6

Robert G. MacBride (Class of 1939). 

6

Charlotte May MacKelvie (Class of 1943). 

6

Muriel MacLeod (Class of 1932). 

6

Pauline (MacMackin) Cooper (Class of 1946). 

6

Roslyn Macnish (Class of 1939). 

6

Charles A. Magoon (Class of 1910). 

6

Frances (Maguire) Magnette (Class of 1929). 

6

Robert F. Malone (Class of 1939). 

6

Abe Wallace Mandelstam (Class of 1932). 

6

Bernard F. Mann, Jr. (Class of 1936). 

6

Parker Mann (Class of 1932). 

6

Wendell Mansfield (Football Coach). 

6

Harold W. Manter (Class of 1922). 

6

John T. Manter (Class of 1931). 

6

Bernard R. Marcus (Class of 1937). 

6

Elizabeth Emerson Marks (Class of 1940). 

6

William M. Marr (Class of 1901). 

6

R. O. Marriner (Class of 1923). 

6

Virginia (Marston) Pierce (Class of 1936). 

6

Cyprien L. Martel (Class of 1948). 

6

George F. Martelon (Class 1945). 

6

A. Helen Martikainen (Class of 1939). 

6

Richard G. Martin (Class of 1940). 

6

Alden R. Mason (Class of 1899, Non-grad). 

6

Forrest L. Mason (Class of 1906). 

6

Shozo Matsumoto (Summer Session, 1926). 

6

Benjamin Matzilevich (Class of 1943). 

6

Elizabeth A. May (Class of 1947). 

6

Benjamin E. Mays (Class of 1920). 

6

Thomas McCrae, Jr. (Class of 1928). 

7

Frank F. McGinley (Class of 1924). 

7

Roscoe McKinney (Class of 1921). 

7

Vincent L. McKusick (Class of 1944). 

7

Ernest L. McLean (Class of 1902). 

7

Mitchell A. Melnick (Class of 1944). 

7

Ralph E. Merrill (Class of 1916). 

7

Richard F. Mezzotero (Faculty). 

7

Military Science Club. 

7

Charlotte A. Millett (Class of 1905). 

7

Carl Milliken (Class of 1897, Trustee). 

7

Elinor H. Mills (Class of 1948). 

7

Daniel Misuraca (Class of 1944, Non-grad). 

7

William Mitchell, Jr. (Class of 1942). 

7

Guy M. Monk (Class of 1912). 

7

Barbara (Moore) James (Class of 1944). 

7

Donald Moore (Class of 1926, Non-grad). 

7

David B. Morey (Faculty). 

7

Norman Morin (Class of 1945, Non-grad). 

7

John B. Morrison (Class of 1945, Non-grad). 

7

Mary C. Morse (Class of 1912). 

7

Montrose J. Moses (Class of 1941). 

7

John M. Moulton (Class of 1928). 

7

James Munn (Class of 1943). 

7

Edmund S. Muskie (Class of 1936). 

7

Herbert V. Neal (Class of 1890). 

7

Josephine B. Neal (Class of 1901). 

7

Florence A. Nelson (Class of 1919). 

7

David A. Nichols (Class of 1942). 

7

Paul F. Nichols (Class of 1916). 

7

George B. O'Connell, Jr. (Class of 1938). 

7

John F. O'Connor (Class of 1925). 

7

Eugene C. O'Donnell (Class of 1919). 

7

Albert I. Oliver (Class of 1934). 

7

Richard L. O'Neil (Class of 1945). 

7

Clinton M. Osborn (Class of 1933). 

7

Joseph Ostrofsky (Class of 1937). 

7

Frank Oxnard (V-12 Program Trainee). 

7

Bertram E. Packard (Class of 1900). 

7

Charles E. Packard (Class of 1919). 

7

Charles W. Paige (Class of 1935). 

7

George W. Palmer (Class of 1907). 

7

Amber L. Parlin (Class of 1904). 

7

Ruth Parsons (Class of 1927). 

7

Virginia Parsons (Class of 1943, Non-grad). 

7

John E. Peakes (Class of 1911). 

7

Jessie (Pease) Walker (Class of 1906). 

7

Shirley Pease (Class of 1949). 

7

Joseph A. Pedbereznak (Class of 1917). 

7

Edward A. Penn (Class of 1947). 

7

Edgar L. Pennell (Class of 1935). 

7

Walter J. Pennell (Class of 1913). 

7

Clifton T. Perkins (Class of 1922). 

7

Leon W. Perkins (Class of 1921). 

7

Orman C. Perkins (Class of 1915). 

7

Edward Petro (Faculty). 

7

Charles F. Phillips (President). 

8

Joseph Pignone (Class of 1936). 

8

Arlene H. Pike (Class of 1921). 

8

John O. Piper (Class of 1903). 

8

Arthur W. Pollister (Class of 1924). 

8

Raymond W. Pond (Faculty). 

8

Grace Elizabeth Potter (Class of 1941). 

8

John H. Powers (Class of 1919). 

8

William Lincoln Powers (Class of 1888). 

8

Augusta Prescott (Honorary Degree, 1907). 

8

Edwin H. Prescott (Class of 1899). 

8

Samuel C. Prescott (Class of 1923). 

8

Granville A. Prock (Class of 1907). 

8

Purinton [several family members who are alumni]. 

8

Frank H. Purinton (Class of 1896). 

8

Royce D. Purinton (Class of 1900). 

8

F. Brooks Quimby (Class of 1918, Faculty). 

8

George E. Ramsdell (Class of 1903, Faculty). 

8

John H. Rand (Class of 1867, Faculty). 

8

Margaret H. Rand (Class of 1941). 

8

Freeman L. Rawson (Class of 1943). 

8

David T. Ray (Class of 1928). 

8

Dorothy Reed (Class of 1940). 

8

Raymond E. Rendall (Bates' Forest Manager). 

8

N. Harold Rich (Class of 1908). 

8

Janet K. Richan (Class of 1947). 

8

Dennett L. Richardson (Class of 1900). 

8

Benjamin Albert Ring (Class of 1942). 

8

Floyd G. Robertson, Jr. (Class of 1946). 

8

Ernest W. Robinson (Class of 1923). 

8

George H. Robinson (Class of 1911). 

8

Grosvenor M. Robinson (Faculty). 

8

Ruth (Robinson) Kemp (Class of 1937). 

8

Donald S. Ross (Class of 1924). 

8

Norman E. Ross (Class of 1922, Staff). 

8

Roy Ross (Faculty). 

8

Frank W. Rounds (Class of 1904). 

8

Louis K. Rovelli (Class of 1932). 

8

Guy E. Rowe (Class of 1924). 

8

Harry W. Rowe (Class of 1912, Staff). 

8

Clara Royden (Class of 1931). 

8

Oscar Rubin (Class of 1946). 

8

Ellen C. Ryall (Class of 1948). 

8

Michael J. Ryan (Track Coach). 

8

Ashmun C. Salley (Class of 1906). 

8

Lauren M. Sanborn (Class of 1892). 

8

Helen (Sanders) Norrby (Class of 1929). 

8

Phyllis Sanders (Class of 1937). 

8

Frank Sannella (Class of 1926). 

8

David E. Saunders (Class of 1939). 

8

William Allen Saunders (Class of 1899). 

8

Carl Dore Sawyer (Class of 1903). 

8

David B. Sawyer (Class of 1943). 

8

Norman Phillip Sawyer (Class of 1935). 

8

Samuel Phillip Sawyer (Class of 1949). 

8

William H. Sawyer (Class of 1913, Faculty). 

8

Saverio Patrick Scavotto (Class of 1942). 

8

[Lavinia] Miriam Schaeffer (Faculty). 

8

Jane (Scheuremann) Scott (Class of 1946). 

8

George W. Schumacher (Class of 1908). 

8

Reuben Scolnik (Class of 1939). 

8

John S. Seavey (Class of 1915). 

9

Erwin A. Seifert (Class of 1924). 

9

Ray A. Shepard (Class of 1913). 

9

Sidney F. Shernan (Class of 1944). 

9

Sidney F. Shapiro (Class of 1944). 

9

Sylvia G. Shoemaker (Class of 1934). 

9

John P. Sigsbee (Class of 1942). 

9

Priscilla Simpson (Class of 1942). 

9

John A. Sinclair (Class of 1904). 

9

Rella G. Sinnamon (Class of 1948). 

9

Charles Skreczko (Class of 1932). 

9

Frank E. Sleeper, Jr. (Class of 1913). 

9

Bryce A. Smith (Class of 1935). 

9

Camilla (Smith) Wark (Class of 1915). 

9

Carl E. Smith (Class of 1920). 

9

Carl H. Smith (Faculty). 

9

Frederick Smith (Class of 1915). 

9

George H. Smith (Class of 1909). 

9

Otho F. Smith (Class of 1921). 

9

Paul R. Smith (Class of 1915). 

9

Ransford M. Smith (Class of 1933). 

9

Richard C. Smith (Class of 1945). 

9

Robert E. Smolker (Class of 1947). 

9

William Spean (Class of 1937). 

9

Thomas Spooner (Class of 1905). 

9

Stanley W. Spratt (Class of 1924). 

9

Herbert Sprince (Class of 1934). 

9

Douglas Stage (Class of 1947). 

9

Charles N. Stanhope (Class of 1912). 

9

Richard B. Stanley (Class of 1897, Trustee). 

9

Jonathan Y. Stanton (Faculty). 

9

Philip D. Starbird (Class of 1936). 

9

Gwendolyn G. Stavely (Class of 1949). 

9

George E. Stebbins (Class of 1903). 

9

Franz R. Stenzel (Class of 1933). 

9

Laurence Stetson (Class of 1942). 

9

Arnold Marsh Stevens (Class of 1943). 

9

Harold W. Stevens (Class of 1906). 

9

Neil E. Stevens (Class of 1908). 

9

Oscar A. Stevens (Class of 1899). 

9

Charles P. Steward. Jr. (Class of 1906). 

9

Raymond D. Stillman (Class of 1916). 

9

Ruth A. Stillman (Class of 1946). 

9

Frank G. Stone (Class of 1919). 

9

Perry Stone (Class of 1944). 

9

Charles W. Stratton (Class of 1940). 

9

Dorothy (Strout) Cole (Class of 1946). 

9

Louis R. Sullivan (Class of 1914). 

9

Walter E. Sullivan (Class of 1907). 

9

Elizabeth (Sundlie) Buchanan (Class of 1942). 

9

Emery F. Swan (Class of 1938). 

10

Fred M. Swan (Class of 1904). 

10

Mary A. Swasey (Class of 1933). 

10

Paul L. Sweet (V-12 Program Trainee). 

10

Francis H. Swett (Class of 1916). 

10

Muriel (Swicker) Haggerty (Class of 1942). 

10

Carolyn E. Tarbell (Class of 1919). 

10

Edmund B. Tetley (Class of 1899). 

10

Wendall W. Tetley (Class of 1929). 

10

Alice Thing (Class of 1913). 

10

C. Hasty Thompson (Class of 1940). 

10

Clinton Ray Thompson (Class of 1913, Faculty). 

10

Richard W. Thompson (Class of 1944). 

10

Frederick L. Thurston (Class of 1906). 

10

Paul C. Thurston (Class of 1910). 

10

C. Leroy Tibery (Class of 1949). 

10

Otis B. Tibbetts (Class of 1932). 

10

Elberton J. Tiffany (Class of 1924). 

10

Wesley N. Tiffney (Class of 1933). 

10

David S. Tillson (Class of 1949). 

10

Pauline L. Tilton (Class of 1947). 

10

Newell N. Toothaker (Class of 1944). 

10

Marcus A. Torrey (Class of 1927). 

10

Michael G. Touloumtzis (Class of 1944). 

10

Myron T. Townsend (Class of 1918). 

10

Leighton G. Tracy (Class of 1920). 

10

Olin B. Tracy (Class of 1920). 

10

Howard M. Trafton (Class of 1935). 

10

Lester H. Trufant (Class of 1903). 

10

Norman R. Tufts (Class of 1943). 

10

Guy N. Turcotte (Class of 1947). 

10

Clair E. Turner (Class of 1912, Trustee). 

10

Dorothy S. (Tuttle) Tarr (Class of 1942). 

10

Gard W. Twaddle Jr. (Class of 1944, Non-grad). 

10

Walter F. Ulmer (Class of 1928). 

10

William R. Valentine, Jr. (Class of 1934). 

10

Peter Valicenti (Class of 1932). 

10

Edward C. Varney (Class of 1921). 

10

Joseph D. Vaughan (Class of 1913). 

10

Paul J. Vernon (Class of 1937). 

10

Elmer R. Verrill (Class of 1906). 

10

Wallace E. Viles (Class of 1931). 

10

Howard B. Vogel (V-12 Program Trainee). 

10

Mary (Waldron) Andrews (Class of 1911). 

11

Harold H. Walker (Class of 1926). 

11

H. E. Walter (Class of 1892). 

11

Clarence E. Walton (Class of 1920). 

11

Ethan W. Ware (Class of 1924). 

11

Jean Warring (Class of 1936). 

11

Philip R. Webb (Class of 1917). 

11

Wedgewood P. Webber (Class of 1929). 

11

Paul M. Weiner (Class of 1945). 

11

Charlotte (Welch) R.E. Quaintance (Class of 1947). 

11

Alton Chapman Wheeler (Class of 1899). 

11

Willard H. Whitcomb (Class of 1938). 

11

Florence W. White (Class of 1931). 

11

Frank (Francis) White (V-12 Program Trainee). 

11

Jerome M. White (Class of 1947). 

11

Ruth R. (White) Mitchell (Class of 1942). 

11

Sally White (Class of 1947). 

11

Wallace H. White III (Class of 1942). 

11

Norma (Whiting) Lawrence (Class of 1921). 

11

Clarence W. Whittaker (Class of 1940). 

11

Blanche (Whittum) Roberts (Class of 1899, Faculty). 

11

Carleton L. Wiggin (Class of 1921). 

11

Donald G. Wright (Class of 1921). 

11

Howard M. Wight (Class of 1915). 

11

Lawrence N. Wight (Class of 1907). 

11

Clifford Keith Wilbur (Class of 1947). 

11

Clara Williams (Class of 1903). 

11

Guy F. Williams (Class of 1908). 

11

John H. Williams (Class of 1911). 

11

Leroy E. Williams (Class of 1901). 

11

Arthur Allison Wills (Class of 1927). 

11

Clinton D. Wilson (Class of 1913). 

11

Melville Wilson (Class of 1925). 

11

Scott Wilson (Class of 1892). 

11

Richard H. Wing (Class of 1927). 

11

Donald J. Winslow (Class of 1937). 

11

Robert J. Wiseman (Class of 1920, Non-grad). 

11

Dwight R. Wood (Class of 1939). 

11

Herbert W. Wood (Class of 1910). 

11

Gilbert Woodward (Class of 1939). 

11

Katharine W. Worthley (Class of 1926). 

11

Paul A. Wright (Class of 1941). 

11

Elvena (Young) Wheeler (Class of 1906). 

11

Return to Table of Contents »


02: General correspondence 

Box

A. 

12

Abbott. 

12

Ernest B. Abbott. 

12

Richard Abbott. 

12

Adams. 

12

Lester Adams. 

12

J.W. Albiston. 

12

Neville Anderson. 

12

William L. Archibald. 

12

John Ashton. 

12

Stanley B. Attwood. 

12

Bennett F. Avery. 

12

B. 

12

Jessie Baggs. 

12

Franklin D. Barker. 

12

Lewis O. Barrows. 

12

J. Colby Bassett. 

12

Bateman. 

12

C. W. Bates. 

12

Percival P. Baxter. 

12

L.L. Bean. 

12

Albert Belliveau. 

12

D. F. Bennet, M.D. 

12

Dewey Bennett. 

12

Benjamin L. Berman. 

12

Bickford. 

12

Ira H. Bickford. 

12

L.J. Bitter. 

12

Julius S. Bixler. 

12

Jesse Boothby. 

12

William Bourassa. 

12

Louis J. Brann. 

12

Ralph O. Brewster. 

12

LeBaron R. Briggs. 

12

Leverett D. Bristol. 

12

C.T. Brues. 

12

Burbank. 

12

Robert N. Burlingame. 

12

C. 

12

John B. Calhoun. 

12

Walter B. Cannon. 

12

L. Carroll. 

12

M. E. Carroll. 

12

William H. Carter. 

12

W. E. Castle. 

12

Simone Castro. 

12

Chase. 

12

John Chellis. 

12

Ralph Cheney. 

12

Webster Chester. 

12

W. M. Chester. 

12

Clark. 

12

Barbara Cole. 

12

Hugh Comber. 

12

John J. Comber. 

12

Coolidge and Carlson. 

12

Ralph W. Crockett. 

12

D. 

13

James H. Dalton. 

13

J. Frank Daniel. 

13

Ernest E. Decker. 

13

R. M. Decourser. 

13

Robert Denniston. 

13

Dobbins. 

13

Orestes T. Doe. 

13

James A. Dorr. 

13

Alanson M. Dunham. 

13

E. 

13

Richard M. Eakin. 

13

Charles L. Eastman. 

13

Jacob B. Ehrenfried. 

13

Harry K. Eustace. 

13

F. 

13

William E. Fahey. 

13

Merritt T. Fernald. 

13

Agnes M. Finnie. 

13

Harold D. Fish. 

13

Fitsimmons. 

13

John Fitzgerald. 

13

Laurence B. Fletcher. 

13

Alfred J. Fortier. 

13

Mrs. Douglas Fosdick. 

13

E. L. Freeman. 

13

French. 

13

Charles A. Frost. 

13

G. 

13

Gardner. 

13

Gastonguay. 

13

John Gifford. 

13

Julius Gottlieb. 

13

Wilson Grant. 

13

Alfred O. Gross. 

13

Archer L. Grover. 

13

C. Wesley Grover. 

13

H. 

13

Hall. 

13

Ham. 

13

Laura R. Hanson. 

13

S.W. Harmon. 

13

William W. Harris. 

13

George A. Harrison. 

13

Marsden Hartley. 

13

Haskell. 

13

Hazel G. Hasty. 

13

Ruth Hasty. 

13

William H. Hatch. 

13

Leon A. Hausman. 

13

Paul W. Hayes. 

13

Guy E. Healy. 

13

Horace Hildreth. 

13

Ira V. Hiscock. 

13

Richard P. Hodsdon. 

13

John C. Hogg. 

13

Robert P. Holdsworth Jr. 

13

Holmes. 

13

Benjamin Houser. 

13

Charles D. Howell. 

13

Howes. 

13

J. 

14

Herbert S. Jennings. 

14

Everett E. Johnson and Franklin W. Johnson. 

14

Ralph R. Jones. 

14

Jordan. 

14

Orrin F. Judd. 

14

K. 

14

W. C. Kendall. 

14

Robert S. Kugelman. 

14

Ronald Kulis. 

14

L. 

14

L. Raoul Lafond. 

14

M. H. Lamb. 

14

Lambert. 

14

Eugene F. Lane. 

14

Edmond A. Lebel. 

14

N. W. Lermond. 

14

C. C. Little. 

14

H. James Lolley. 

14

Lord. 

14

Louis and Louis Co. 

14

M. 

14

Arthur R. Macdougall, Jr. 

14

Mrs. John J. Mahon. 

14

Maine Teachers Association. 

14

L. Alfred Mannhardt. 

14

A. W. Mansfield. 

14

John G. Manter. 

14

E. L. Mark. 

14

L.M. Massey. 

14

Ruth McGauhey. 

14

J. F. McIntosh. 

14

A. D. Mead. 

14

Medical Aptitude Tests. 

14

Edward J. Menge. 

14

Leroy M. S. Miner. 

14

Misc--Academic Advising. 

14

Misc--Course Syllabi. 

14

Misc--Lecture and Research Notes. 

14

Misc--Special. 

14

Misc--Photographs. 

14

Edward C. Moran, Jr. 

14

Morrell. 

14

G.D. Murray. 

14

Charles P. Nelson. 

14

J.O. Newton. 

14

Frank W. Nicolson. 

14

Alex Nielsen. 

14

Paul Nixon. 

14

Arthur H. Norton. 

14

Daisy Dill Norton. 

14

O. 

14

Dwight O'Hara. 

14

W. B. O'Sullivan. 

14

Edward R. Parent. 

15

G. H. Parker. 

15

G. Hapwood Parks. 

15

George F. Parmenter. 

15

Bradley M. Patten. 

15

Perkins. 

15

Frances (Peterson) Hunt. 

15

H. E. Philbrick. 

15

R. 

15

Herbert W. Rand. 

15

Edgar E. Ring. 

15

Roach. 

15

William F. Robbins. 

15

Robinson. 

15

George W. Robinson. 

15

Allan W. Rowe. 

15

Russell. 

15

S. 

15

Fred B. Sands. 

15

Carl D. Sawyer. 

15

J.W. Scane. 

15

Alphonse M. Schwitalla. 

15

George B. Sedgeley. 

15

W.T. Sedgwick. 

15

M. Segal. 

15

Kenneth C.M. Sills. 

15

Robert Simpson. 

15

Small. 

15

Gertrude Waldron Smith. 

15

Grant Smith. 

15

Harry F. Smith. 

15

V. Smith. 

15

Robert Sparks. 

15

C. A. Spaulding. 

15

Charles E. Spencer. 

15

W. G. Spencer. 

15

Herbert L. Spinney. 

15

Lucinda F. Spofford. 

15

Sherman P. Stanley. 

15

A. Warren Stearns. 

15

Stevens. 

15

Ralph Stirling. 

15

George J. Stobie. 

15

Phillip F. Stone. 

15

Dayton Stoner. 

15

Clarence A. Storer. 

15

Horace C. Swan. 

15

C. H. Swelt. 

15

T. 

15

Roland Thaxter. 

15

A.M. Thomas. 

15

S.M. Thomas. 

15

Ralph W. Tower. 

15

Robert Towner. 

15

H. Tozier. 

15

Louis F. Trafton. 

15

Armand Tremblay. 

15

Harlan Tupper. 

15

Gard Twaddle Sr., M.D. 

15

G.M. Twitchell. 

15

V. 

15

Elias A. Vaughan. 

15

E. H. Vaughan. 

15

P.L. Vernon. 

15

Addison E. Verrill. 

15

W. 

15

Charles H. Ward. 

15

Henry B. Ward. 

15

T.W. Watkins. 

15

Randolph A. Weatherbee. 

15

Paul A. Webb. 

15

Don Webber. 

15

Ernest E. Weeks. 

15

Wellehan. 

15

Mary (Wellehan) Lamey. 

15

M. Weymouth. 

15

H.H. Whetzel. 

15

Harold S. White. 

15

Wallace H. White. 

15

Charles G. Whitman. 

15

George A. Whitney. 

15

H. W. Wight. 

15

M. A. Wilcox. 

15

Harris H. Wilder. 

15

J. Whitridge Williams. 

15

Willie Williams. 

15

Wilson. 

15

Arthur S. Wing. 

15

C.E.A. Winslow. 

15

Ken and Dot Woodard. 

15

Knowlton M. Woodin. 

15

Arthur W. Wright. 

15

Gerald Young. 

15

Laurence R. Young. 

15

Return to Table of Contents »